• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2684-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/

سرنوشت مبهم یک سند/ جلسه برای لرستان آب نمی‎شود

موضوعات خشک‌سالی، گرمايش جهانی و تغيير اقليم از چالش‌های مهم حال حاضر جهان به ‎ شمار می ‎ آيند كه می ‎ توانند باعث وقوع نوسانات گسترده‌ در شرايط آب و هوايی كره زمين شوند. اين نوسانات موجب تغييرات وسيعی در الگوهای آب و هوايی(نظير توزيع بارش و رخداد پديده ‎ های حدی جوی) شده و در پی آن سبب گسترش و تداوم خشک‌سالی، فرسايش خاك، بيابان ‎ زايی، وقوع ريزگرد و تخريب ‎ های زيست ‎ محيطی می ‎ شود.

بر اساس پیش ‎ بینی سازمان هواشناسی، میزان بارش ‎ ها در ماه ‎ های باقیمانده از سال آبی، نسبت به دوره مشابه سال قبل روندی کاهشی دارد که با توجه به کاهش پوشش برف و افزایش دما و میزان تبخیر، قطعاً دبی پایه رودخانه ‎ ها چشمه ‎ ها قنوات و تغذیه منابع آب زیرزمینی به‌شدت کاهش می ‎ یابد.

در حال حاضر نیز کاهش بارندگی ‎ ها تأثیرات منفی زیادی بر روی منابع آبی لرستان داشته به‌طوری‌که آبدهی رودخانه ‎ ها، چشمه ‎ ها، قنوات چاه ‎ ها و سفره ‎ های زیرزمینی کاهش چشم ‎ گیری داشته است.

ورودی سدهای استان در سال جاری به‌شدت کاهش داشته است و هم‌اکنون در شش سد آبگیری شده استان شامل مروک، ایوشان، خان‌آباد، کزنار، هاله و حوضیان تنها حدود 84 میلیون مترمکعب آب ذخیره وجود دارد و حدود 60 درصد مخازن آن‌ها خالی است.

وجود ۱۳۴۵حلقه چاه غیرمجاز در لرستان

دراین‌باره رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ‎ ای لرستان اظهار کرد: در حال حاضر ۱۳۴۵حلقه چاه غیرمجاز در استان وجود دارد، از ابتدای شروع طرح تعادل‌بخشی تا پایان ۹۶، ۵۴۰ حلقه پر و مسلوب المنفعه شدند و 788 حلقه باقی‌مانده است.

وی گفت: از 18 فروردین امسال تاکنون، ۱۷ حلقه چاه در سطح استان پر شده است.

میرزایی با بیان اینکه از مجموع ۷٨٨ حلقه چاه باقی‌مانده، ۵۱۱ مورد حکم قضایی صادر شده است، ادامه داد: تعهد شرکت در سال جاری پر کردن بین ٨۰ تا ۹۰ حلقه اعلام شده و با بسیج امکانات که استاندار لرستان دستور دادند تا پایان امسال بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ حلقه چاه را مسدود می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ‎ ای لرستان بیان کرد: حجم تخلیه چاه‌های غیرمجاز ۲۹ میلیون مترمکعب است و با مسدود کردن آن‌ها مشکل آب استان حل نمی‌شود.

این مسئول یادآور شد: حجم آب مصرفی برای کشت‌های آب‌دوست ۲.۵ میلیارد مترمکعب است و چنانچه اصلاح الگوی کشت صورت نگیرد راه بجایی نمی‌بریم.

وی با بیان اینکه اگر اصلاح الگوی کشت رعایت شود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود، گفت: جهاد کشاورزی در برنامه سال۹۷ و ۹٨، ۳۰ هزار هکتار برای کشت محصولات آب‌دوست در نظر گرفته که ۳۶۷ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

میرزایی تأکید کرد: برای حل مشکل آب باید کشت محصولات آب‌دوست ممنوع و مصوب شود چون آب در سدها و چشمه‌ها نداریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان محصولات آب‌دوست را شامل سیب‌زمینی، هندوانه، ذرت، چغندر و صیفی دانست و گفت: برای کشت محصولات آب‌دوست این نیست که آب تخصیص ندهیم چون اصلاً آب نداریم.

وی با انتقاد از اینکه ۱۳۴۵ کنتور هوشمند روی چاه‌های استان نصب کردیم که شرکت برق همه آن‌ها را جمع‌آوری کرده و در انبار قرار داده است، گفت: قرارداد امسال ما برای نصب کنتور  ٨۱۵ میلیارد تومان بوده که ۲۱٨ مورد مربوط به چاه‌های کوهدشت است.

میرزایی با بیان اینکه تعداد چاه‌های مجاز استان ۶۶۷۰ حلقه است، تأکید کرد: نیاز است جهاد کشاورزی هرجایی که اجرای شبکه ۳ و ۴ را دارد کشاورزان را برای نصب کنتور هوشمند مجاب کند، هزینه نصب کنتور هوشمند بین ٨ تا ۱۰ میلیون تومان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: صدور پروانه چاه منوط به گذاشتن کنتور هوشمند است.

وی افزود: هم‌اکنون ۱۳۰۰ حلقه چاه صنعتی در استان وجود دارد که به کشاورزان غیربومی برای کشت محصولات آب‌دوست اجاره داده شدند. یک چاه صنعتی ظرفیت تأمین یک لیتر بر ثانیه آب دارد درحالی‌که عدم رعایت این میزان منجر به خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

این مسئول گفت: وجود کشاورزان غیربومی استان‌های هم‌جوار (اصفهان، همدان و قم) ازجمله مشکلات ماست.

کاهش 40 تا 50 درصدی سطح کاشت محصول طی فصل دوم در لرستان

عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز دراین‌باره گفت: موضوع آب بحثی سیاسی، امنیتی و اجتماعی است و باید برای مقابله با مشکلات آن تمامی دستگاه‌ها حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه بخش عمده مصرف آب در حوزه کشاورزی است، اضافه کرد: این حوزه به اقتصاد مردم وابسته است برای همین ترکیب و الگوی کشت، تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی کشاورزان است.

بازدار از کاهش 40 تا 50 درصدی سطح کاشت محصول در فصل دوم خبر داد و گفت: هم‌اکنون حدود 200 هزار هکتار گندم و 110 هزار هکتار جو به‌صورت دیم در استان کشت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه حدود 11 هزار هکتار از دیمزارهای استان با همکاری موسسه ایکاردا کشت شده است، ادامه داد: هم‌اکنون در راستای کاشت دیم اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه تقریباً 70 تا 90 درصد پمپ‌های برداشت از رودخانه‌ها غیرمجاز هستند، بیان کرد: درآمد کشاورز تنها متعلق به او نیست و باید برداشت از آب‌ها طوری مدیریت شوند که به اقتصاد جامعه لطمه نزند.

بازدار از وجود صد دستگاه شالی‌کوبی در استان خبر داد و گفت: اگر قرار است در راستای الگوی کشت برنامه‌ریزی صورت گیرد باید هماهنگ کار کرد و این‌طور نباشد که پایین‌دست از منابع استفاده کند و بالادست اجازه آن را نداشته باشد.

آسيب‌های خشک‌سالی در بخش توليدات گياهی و باغی باعث کاهش درآمد روستائیان، افزایش قیمت محصولات کشاورزی، بایر ماندن زمین ‎ های کشاورزی، هدر رفت سرمایه، افزایش ریسک آتش‌سوزی در مزارع، کاهش بازدهی و کیفیت محصولات کشاورزی و باغی، افزایش آفات و امراض، خشک شدن درختان میوه و نابودی باغ ‎ های قدیمی و درنهایت منجر به افزایش واردات میوه و محصولات کشاورزی و خروج ارز از کشور مي ‎ شود. همچنین تأثیر آن به زیربخش دامداری و شیلات بر کسی پوشیده نیست و متأثر از این وضعیت خسارات زیادی به بهره ‎ بردار و درنهایت با افزایش قیمت تمام شده آن بر مصرف‌کننده وارد می ‎ کند.

شناسایی 204 حلقه چاه غیرمجاز در کوهدشت

نورمحمد فردی بیرانوند فرماندار کوهدشت نیز دراین‌باره می‏گوید: حدود 711 حلقه چاه مجوزدار در شهرستان کوهدشت وجود دارند که روی هیچ‌کدام از آن‌ها کنتور هوشمند نصب نشده است.

وی با بیان اینکه 204 حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان وجود دارد که مکان آن‌ها مشخص است، افزود: سال گذشته 57 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد و برای پر کردن مابقی باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

فردی بیرانوند ادامه داد: اگر این چاه‌ها پر نشوند کوهدشت با بحران آب مواجه خواهد شد.

فرماندار کوهدشت با تأکید بر رعایت الگوی کشت گفت: سال گذشته سهم کشت چغندر این شهرستان 350 هکتار بود که بیش از 2100 هکتار کشت شد.

وی افزود: برای فروش مازاد این محصول با مشکلاتی مواجه شدیم برای همین باید این موضوع را رعایت کرد.

پدیده خشک‌سالی در بخش مراتع، جنگل ‎ ها و منابع طبيعي، سبب خشک شدن مراتع و كاهش توليد درختان جنگلی، افزایش ریسک آتش‌سوزی در این عرصه ‎ ها، از بین رفتن گونه ‎ های گیاهی و جانوری و افزایش آسیب ‎ های زیست‌محیطی، آلودگی هوا، فرسایش خاک و سیل ‎ خیزی و افت سطح سفره ‎ هاي زيرزميني و افزايش فرسايش خاك و كاهش كيفيت آب مي ‎ شود. همچنین آسيب‌هاي خشک‌سالی در بخش آب شرب و صنعت، باعث وارد شدن خسارت سنگین و کاهش بازدهی، افزایش بیکاری و مهاجرت خواهد شد.

پروژه‌های آبخوان‌داری لرستان لاک‌پشتی پیش‌ می‌روند

دراین‌باره رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان نیز بیان کرد: بحث کمبود آب اخیراً مطرح نشده و سال‌هاست با این چالش مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: کشور در منطقه نیمه‌خشک قرار دارد و اثرات کم‌بارشی آن را با چالش کم‌آبی، تغییر اقلیم و خشک‌سالی‌های پی‌درپی مواجه کرده است.

آریایی بابیان اینکه جمعیت بالا، میزان مصرف آب را افزایش داده است، افزود: در بحث مدیریت آب مشکل داریم که این موضوع به لحاظ قوانین موجود نیست بلکه در اجرا مشکل وجود دارد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با تأکید بر اینکه مدیریت آب در کشور ضعیف است و چالش کم‌آبی هرروز بیشتر خود را نشان می‌دهد، گفت: نباید اجازه بدهیم کم‌آبی به بی‌آبی تبدیل شود و نتوانیم کاری از پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: هرسال با کاهش جدی بارش‌ها مواجه هستیم و شاید بتوان گفت سخت‌ترین سال آبی امسال است، به نظر نمی‌رسد بارش‌ها به بیشتر از 150 میلی‌متر برسد.

آریایی با بیان اینکه در فضاهای سبز و پارک‌ها باید از کاشت چمن جلوگیری کرد، گفت: تأکید ما باید روی حفظ درختان باشد چراکه چمن را می‌توان دوباره کاشت.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با اشاره به اینکه سدهای مخزنی به بهره‌برداری رسیده‌اند اما آب زیادی ذخیره ندارند، افزود: همچنین پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به‌صورت لاک‌پشتی پیش می‌روند.

وی از کاهش 22 متری سطح آب زیرزمینی کوهدشت خبر داد و گفت: همچنین در شهرستان رومشکان به 8 متر کاهش یافته است.

چندی پیش صادق ضیاییان، رئیس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی نیز با اشاره به بارش‌های کشور در روزهای گذشته به خبرنگار ایسنا گفت: این بارش‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند نجات‌بخش کشور از خشک‌سالی شدید باشد چون افزایش دما باعث ذوب شدن ذخایر برفی در ارتفاعات شده است.

وی افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که تمامی ذخایر برفی در کوه‌های زاگرس و البرز از دست رفته است بنابراین با آگاهی نسبت به این وضعیت بارش‌ها، باید در مورد شرایط آبی کشور در طول فصل تابستان هوشیارتر عمل کنیم.

نباید اجازه برداشت‌های بی‌رویه را داد

سعید رازانی دادستان خرم‌آباد نیز اظهار کرد: در بخش آب برنامه ششم توسعه طی چهار مورد بر الگوی کشت تأکید شده است.

وی با بیان اینکه اجرای الگوی کشت را باید مورد نظارت و پایش قرار داد، افزود: این موضوع را هرچه سریع‌تر اکیپ‌ مشترکی از امور آب و جهاد کشاورزی باید نظارت کنند چراکه هرگونه عدم اجرای قانون تخلف است.

رازانی با اشاره به اینکه برای اجرای الگوی کشت برنامه‌های لازم را باید تبیین کرد، گفت: همچنین ظرف یک مدت سه‌ماهه باید چاه‌های غیرمجاز را مسدود کرد و نباید اجازه برداشت‌های بی‌رویه را داد.

دادستان خرم‌آباد بر نصب کنتورهای هوشمند تأکید کرد و افزود: برای برخورد با برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز آب به لحاظ قضایی مشکلی وجود ندارد و دستگاه قضایی همکاری لازم را با ارگان‌های مربوطه دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کنتورهای حجمی نصب شوند جلوی کشاورزان مهاجر نیز گرفته خواهد شد.

چاه ‎ های غیرمجاز ظرف یک ماه تا 45 روز آینده مسدود شوند

دکتر سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز گفت: با توجه به آمارها درزمینهٔ حفاظت منابع آب مشکلاتی وجود دارد که باید در جلسات بیشتر و مجزایی مورد بررسی قرار گیرند، آب مورد استفاده کشاورزی، شرب شهری، روستایی و صنعت به‌صورت جداگانه بررسی شوند.

وی با تأکید بر اینکه در این رابطه باید سرعت را بیشتر کنیم، افزود: باید برداشت ‎ های غیرمجاز را ممنوع کرد و در این رابطه تولید با استفاده ‎ های بدون مجوز آب موردحمایت قرار نمی ‎ گیرد؛ در این راستا باید به یک راه ‎ حل عملی برسیم.

خادمی با بیان اینکه برداشت کشاورزانی که مجوز دارند نیز باید بررسی شود تا تعیین کرد بر چه اساس و مقداری می ‎ خواهند بکارند، ادامه داد: هر چه قدر درگذشته به کشاورز تخصیص داده شده را باید کاهش داد و برای محصولات کشاورزی مقدار مشخصی را تعیین کرد.

استاندار لرستان تصریح کرد: باید تعیین کرد که کشاورز چقدر اجازه برداشت آب دارد و می ‎ تواند چه مقدار بکارد و در ادامه کار میزان رعایت کشاورز بررسی شود، همچنین باید کشتی که انجام شده موردبررسی قرار گیرد تا اگر مقدار آن زیاد بود برای سال آینده اصلاح شود.

وی از شناسایی حدود 400 چاه غیرمجاز در لرستان خبر داد و گفت: باید نحوه پراکنش آن‌ها ارائه شود تا ظرف یک ماه تا 45 روز آینده همه آن‌ها مسدود کرد.

خادمی با تأکید بر اینکه چاه ‎ های غیرمجاز باید مسدود شوند، افزود: در این راستا باید برنامه ‎ ای ارائه شود تا طبق آن پیش برویم. معاونت عمرانی جلسه ‎ ای با دستگاه ‎ های ذی ‎ ربط تشکیل دهد تا هر چه سریع‌تر اقدامات لازم انجام شود.

استاندار لرستان بیان کرد: برای مسدود کردن چاه ‎ های غیرمجاز طی سال جاری بودجه ‎ ای تعیین می ‎ شود و در جلسه بعد بررسی خواهد شد که چه مقدار مسدود شده ‎ اند.

قرار شد مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی به درخواست مدیریت بحران استانداری لرستان، به‌عنوان مشاور، سند جامع خشک‌سالی را تهیه و تدوین کند و حداکثر تا آخر دی سال 96 کارشناسان و مدیران نظرات مکتوب خود را برای اصلاح و بهتر شدن، به مجری طرح ارائه کنند تا با لحاظ کردن این نظرات بر کیفیت مطالب و رفع نواقص اقدام مناسبی انجام گیرد. بی‌شک اگر به‌درستی تدوین و اجرایی می ‎ شد گامی اساسی برای مقابله و کاهش خطرات اجتناب ‎ ناپذیر خشک‌سالی استان بود.

در گزارشی که قبلاً با عنوان سندی به نام راهبرد مدیریت خشکسالی لرستان در ایسنا منتشر شد، مشکلات و نارسایی ‎ های این سند بیان شد و منتظر تدوین نهایی آن بودیم اما امروز بعد چند ماه از آن جلسه مشخص نیست هفته بعد دقیقاً چه زمانی خواهد بود. در این رابطه حسب وظیفه پیگیر موضوع شدیم اما جوابی نیافتیم. با توجه به حساسیت موضوع مسئولان باید وارد عرصه عمل شوند چراکه تنها جلسه برگزار کردن دردی را دوا نکرده و برای لرستان آب نمی ‎ شود.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: