• دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-690-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
حلاجی مشکلات نساجی بروجرد/ 97 ، سال تعیین‌کننده "بودن یا نبودن"

جلسه ستاد تسهیل با پیگیری مصوبات قبلی و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی با حضور اعضاء در استانداری لرستان برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، یکی از این کارخانجات، نساجی بروجرد بود که سال گذشته به طور کج‌دار و مریز فعالیت می‌کرد و در مواقعی تعطیل هم شد.

پیمان تابعی، کارشناس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: با توجه به مشکلاتی که برای این کارخانه پیش آمد، سال پیش طرح بازسازی و توسعه آن در دستورکار قرار گرفت و برای افزایش تولید در بخش‌های مختلف کارهای خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: افزایش تولید هشت میلیون متر پارچه به 18 میلیون متر در سال 97 و کیفی کردن تولیدات و... ازجمله طرح توسعه این کارخانه است.

تابعی اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ای که مدیران این کارخانجات دارند حدود 40 میلیارد تومان در فاز اول هزینه خواهند داشت؛ 60 درصد قطعات نصب شده و مابقی در گمرک است.

وی یادآور شد: آموزش و پرورش استان سال‌های پیش از تولیدات نساجی بروجرد در بحث لباس مدارس استفاده نمی‌کرد که امسال در راستای حمایت از کالای ایرانی با آموزش و پرورش هماهنگ شده که از تولیدات این کارخانه استفاده کنند.

تابعی اضافه کرد: همچنین قصد داریم با مدیران آموزش و پرورش استان‌های همجوار نیز در این راستا رایزنی کنیم که از پارچه‌های نساجی بروجرد برای لباس‌های فرم دانش‌آموزان استفاده کنند.

این مقام مسئول در سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان یادآور شد: مشکل دیگر این کارخانه بدهی به شرکت‌های خدماتی ازجمله گاز و برق است که هرکدام 80 میلیارد ریال طلب دارند.

آموزش و پرورش استان با نساجی بروجرد همکاری می‌کند

خیرالله خیرایی، معاون توسعه و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش لرستان نیز گفت: 320 هزار دانش‌آموز در استان داریم که حدود 150 هزار نفر آنان دختر بوده و از لباس فرم استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: در بین خانواده‌های دانش‌آموزان غنی و ضعیف وجود دارد و باید قیمت و کیفیت به گونه‌ای باشد که موجب نارضایتی نشود.

خیرایی یادآور شد: قرار شده براساس سطح مقطع تحصیلی، رنگ لباس‌ها مشخص شود و قیمت تفاوت زیادی با سایر تولیدات داخلی نداشته باشد.

معاون توسعه و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش لرستان با بیان اینکه هدف ما حمایت از تولیدات داخلی است، تأکید کرد: با این حال اگر قیمت بالاتر از حد معمول و انحصاری باشد، این را نمی‌پذیریم.

بدهی به شرکت‌های گاز و برق

همچنین لطفعلیان، مدیرعامل شرکت گاز لرستان در این جلسه گفت: صنایع استان بالغ بر 85 میلیارد تومان به شرکت گاز بدهی دارند و با این حال همکاری خیلی خوبی با صنایع داشته‌ایم.

وی ادامه داد: قرار است در سال جاری، 450 واحد صنعتی را گازرسانی کنیم و برخی از پول گازبهای صنایع را برای گازرسانی اختصاص می‌دهیم.

لطفعلیان اضافه کرد: با شرکت نساجی بروجرد در بحث پرداخت گازبها خیلی همکاری کرده‌ایم اما متأسفانه دوستان به قول‌شان درخصوص پرداخت بدهی عمل نمی‌کنند و این در حالیست که روزانه نقدینگی هم دارند.

همچنین فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت برق لرستان گفت: با اینکه نساجی بروجرد 80 میلیارد ریال به شرکت برق بدهی دارد اما هرگز برق آن را قطع نکرده‌ایم.

همکاری اداره کل امور مالیاتی لرستان با این کارخانه

محمدرضا محمدی، مدیرکل امور مالیاتی لرستان نیز گفت: در طول این دو، سه سال که کارخانه نساجی بروجرد دچار بحران شده، نهایت همکاری را با مدیران کارخانه داشته‌ایم.

سالِ "بود و نبود" کارخانه نساجی بروجرد

سروندی مدیر کارخانجات نساجی بروجرد نیز در این جلسه گفت: وقتی از نساجی بروجرد صحبت می‌کنیم، یعنی 50 هکتار زمین و سوله‌های بزرگ و... و از برند ملی می‌گوییم که مایه افتخار استان است.

وی یادآور شد: در حالی که چندین کارخانه نساجی در استان‌های مختلف تعطیل شده‌اند اما در بروجرد کماکان با 820 نیرو به فعالیت ادامه می‌دهیم و تمام خطوط ما در حال تولید است.

سروندی خاطرنشان کرد: حدود 30 سال است که با برند نساجی بروجرد فعالیت می‌کنیم و به دنبال این هستیم که از چالش‌ها و زیان‌هایی که در صورت‌های مالی است، رها شویم.

مدیر کارخانجات نساجی بروجرد در ادامه بیان کرد: وابستگی زیادی به خارج کشور برای تأمین مواد اولیه داریم و این شرایط سبب می‌شود که نتوانیم روی پای خودمان بمانیم.

وی با بیان اینکه برنامه توسعه در همه بخش‌ها را در دستورکار داریم، اضافه کرد: الان حدود 350 تا 400 میلیون تومان در روز درآمد داریم که برای پیشرفت و برون‌رفت از این وضعیت نیاز به حمایت داریم.

سروندی تأکید کرد: برای ادامه حیات و اشتغالزایی بیشتر که حدود 350 نیروی جدید در سال جاری را برنامه‌ریزی کرده‌ایم به تسهیلات مناسب نیاز داریم.

مدیر کارخانجات نساجی بروجرد به نداشتن سرمایه در گردش اشاره کرد و افزود: به همین علت مجبوریم جنس را داخل کشور و از واسطه بخریم که به ضرر ماست.

وی یادآور شد: دو سال است که لباس مدارس بروجرد را تأمین می‌کنیم و از شرایط راضی هستند.

سروندی در پایان تأکید کرد: شرایط موجود سبب شده که همواره در زیان باشیم و امسال سال تعیین‌کننده "بود و نبود" نساجی بروجرد است و امیدواریم طرح توسعه به طور کامل اجرا شود.

مطرح شدن مشکلات کارخانه در کارگروه ملی ستاد تسهیل و رونق تولید

گودرز امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان نیز گفت: مکاتبه شده که بحث مشکلات کارخانه نساجی بروجرد در کارگروه ملی ستاد تسهیل و رونق تولید مطرح شود.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش استان در بحث لباس مدارس از تولیدات این کارخانه استفاده کند، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این خصوص با استان‌های همجوار هماهنگی کند که اگر نیاز بود از تولیدات نساجی بروجرد استفاده کنند.

امیری تأکید کرد: البته ما نمی‌گوییم این کار انحصاری باشد و باید کیفیت، قیمت و... آن مناسب و قابل رقابت باشد.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان اضافه کرد: در بحث حمایت از کالاهای ایرانی باید تولیدکنندگان استانداردهای لازم را رعایت کنند، جذابیت ایجاد و کیفیت کالا را بالا ببرند.

امیری گفت: هیأت مدیره نساجی بروجرد با مدیران بانک ملی جلسه بگذارند و روند تسهیلات تسریع شود.

وی با اشاره به بدهی این کارخانه به شرکت‌ها و ارگان‌های خدمات‌رسان، تصریح کرد: این بدهی‌ها می‌تواند تقسیط و در ادامه به طور کامل پرداخت شود.

گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: