• سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-1614-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
هر دم از این باغ‌وحش بری می‌رسد/ دعوا سر نخواستن...

باغ‌وحش «کاسیت» خرم‌آباد در سال‌هایی که فعالیت کرده فاقد استانداردهای لازم بوده و سر نخواستن آن همواره دعواست.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، باغ وحش کاسیت سال 88 در مکان بام لرستان احداث شده و در این مدت همواره با مشکلات زیادی از جمله زیست محیطی، بهداشتی، تغذیه و... روبرو بوده و مشخص نیست چه زمانی این مشکلات به‌طور کامل رفع خواهد شد.

 متولی نگهداری این باغ وحش در ابتدا دانشگاه لرستان بود و سپس اداره کل دامپزشکی استان و بعد از آن محیط زیست و در ادامه باز هم دامپزشکی وظیفه نگهداری  آن را به عهده گرفت و با اینکه چندین بار خبر واگذاری این مکان به شهرداری خرم‌آباد رسانه‌ای شده اما هر بار شهرداری از این کار سر باز زده و با اینکه قرار بود از بیستم اسفند 96 مسئولیت نگهداری آن را عهده‌دار شوند اما این امر محقق نشده است.

این باغ وحش در نوروز امسال با دستور اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان تعطیل شد اما بلافاصله دوباره فعالیتش را از سر گرفت و در حال حاضر بلاتکلیف است و ارگان‌های مسئول، توپ را به زمین دیگری می‌اندازند.

شهرداری خرم‌آباد هنوز باغ وحش کاسیت را تحویل نگرفته‌ است

اردشیر دریکوندی، رئیس شورای شهر خرم‌آباد درباره اینکه شهرداری قرار بود از بیستم اسفند سال قبل مسئولیت باغ وحش کاسیت را به عهده بگیرد، آیا این کار را انجام داده یا نه؟ اظهار کرد: برای این کار شروطی داشتیم که متأسفانه هنوز انجام نشده است.

 وی تصریح کرد: تأمین زیرساخت‌ها مهم‌ترین خواسته‌ی ما بود که هنوز فراهم نشده و متأسفانه این باغ‌وحش همچنان شرایط خوبی ندارد.

 دریکوندی تأکید کرد: از همان ابتدا بدون فراهم کردن زیرساخت‌ها اقدام به احداث باغ وحش کرده‌اند و هر روز مشکلات این مکان بیشتر می‌شود.

 رئیس شورای شهر خرم‌آباد یادآور شد: متأسفانه اکثر کارهای ما این‌گونه است و بدون کارشناسی وارد یک کاری می‌شویم که بعدها فقط مشکل‌ساز می‌شود.

 وی بیان کرد: به علت مشکلات زیاد باغ وحش، بخش خصوصی هم پای کار نمی‌آید که مسئولیت آن را به عهده بگیرد.

 دریکوندی گفت: تا این لحظه باغ وحش کاسیت را تحویل نگرفته‌‌ایم، چون می‌دانیم تا زیرساخت‌ها مهیا نشود راه به جایی نمی‌بریم و با توجه به مشکلات زیادی که شهرداری دارد این باغ وحش نیز مشکلات را بیشتر می‌کند.

صحبت‌های دریکوندی در حالی مطرح شده که سجاد بابایی، عضو شورای شهر خرم‌آباد در جلسه‌ای که اسفند ماه برای واگذاری باغ وحش به شهرداری تشکیل شد، گفته بود: به عنوان نماینده و خدمت‌گزار مردم خیلی برایم سخت است بگویم نمی‌توانیم یک باغ وحش را اداره کنیم و به شهر دیگری برود.

باغ وحش‌ها ملزم به رعایت استانداردهای زیست محیطی هستند

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز با اشاره به تعطیلی باغ وحش کاسیت خرم‌آباد، تصریح کرد: در ایام نوروز به علت نداشتن پروانه بهداشت، رعایت نکردن استانداردهای محیط زیست و مسمومیت دو گونه جانوری(گرگ و گراز) تصمیم گرفتیم به طور موقت باغ وحش را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: بلافاصله گرگ و گراز مسموم را برای تیمار انتقال دادند و در جلسه‌ای که با معاون عمرانی استاندار داشتیم، قرار شد اداره دامپزشکی استان تا 25 فروردین برای اخذ پروانه بهداشت اقدام کند که چنین چیزی ندیدم، چون یکی از الزامات راه‌اندازی باغ وحش است.

فتحی بیرانوند تأکید کرد: همه باغ وحش‌ها ملزم به رعایت استانداردهای زیست محیطی هستند و در غیر این صورت اجازه فعالیت ندارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان یادآور شد: در جلسه‌ای که اسفند 96 در استانداری برگزار شد، قرار بود شهرداری خرم‌آباد از 20 اسفند متولی نگهداری این باغ‌وحش شود.

از این جلسات زیاد برگزار شده اما هرگز مشکل‌های باغ‌وحش کمتر نشده و فقط مطالبی رسانه‌ای می‌شود.

باغ وحش کاسیت شرایط استاندارد ندارد

غلامررضا توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز در این باره گفت: ماه پایانی سال 96 در حضور مسئولان استان موافقت‌نامه کتبی امضا شده که از 20 اسفند شهرداری خرم‌آباد مسئولیت نگهداری باغ وحش کاسیت را به عهده بگیرد و سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان در جریان امور است.

وی یادآور شد: محیط زیست در اوایل امسال اعلام کرد باغ وحش شرایط استاندارد ندارد و آن را تعطیل کرد که از استانداری گفتند برای ایام نوروز باز باشد و با این کار موافقت شد.

توکلی درباره اینکه مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اعلام کرده دامپزشکی باید تا 25 فروردین پروانه بهداشت باغ وحش را اخذ کند، گفت: محیط زیست خودش باید موافقت اولیه و اصولی پروانه بهداشت را اعلام کند تا سپس توسط دامپزشکی این پروانه صادر شود.

مدیرکل دامپزشکی لرستان تأکید کرد: اول باید مشخص شود که چه کسی مسئولیت باغ وحش را به عهده بگیرد و بعد پروانه بهداشت صادر می‌شود.

صحبت‌های مدیرکل محیط زیست و دامپزشکی به هیچ وجه مشخص نمی‌کند کدام اداره باید برای پروانه بهداشت و مجوزهای زیست محیطی اقدام کند.

شاید باغ وحش به استان دیگری برود

همچنین رضا آریایی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در این باره به ایسنا گفت: اسفندماه شهرداری خرم‌آباد برای پذیرش مسئولیت باغ وحش کاسیت موافقت کرد اما شورای شهر شروطی داشت که ظاهراً انجام نشده است.

وی ادامه داد: این باغ وحش شرایط خوبی ندارد و باید هرچه سریع‌تر تعیین‌ تکلیف شود وگرنه مجبوریم تصمیم دیگری بگیریم.

آریایی تصریح کرد: اگر شرایط به همین منوال باشد، چاره‌ای جز واگذاری باغ وحش به استان دیگری نخواهیم داشت.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان بیان کرد: آمادگی لازم برای واگذاری باغ وحش به بخش خصوصی را داریم و با تمام وجود از این کار حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، حیات باغ وحش کاسیت هرگز سرسبزی به خودش ندیده و برخی حیوانات از بخت بد در آنجا ساکن شده‌اند. به هر حال این‌بار هم شهرداری مسئولیت باغ وحش را نپذیرفته و تعهدات جلسه اسفند ماه در استانداری ظاهراً فقط روی کاغذ بوده است.

امید می‌رود هرچه سریع‌تر با تعیین تکلیف این باغ وحش، صدای ناله حیوانات کمتر شنیده شود و یک‌بار برای همیشه داستان‌های غم‌انگیز آن به خط پایان برسد.

گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: