• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7414-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاهش 18 درصدی سطح پوشش برف لرستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: سطح پوشش برف استان 18 درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، رضا میرزایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کل سطح پوشش برف استان با استفاده از تصاویر ماهواره طی سال آبی 97-96 تا فروردین امسال حدود 104241 کیلومترمربع بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته سطح برف استان 127323 کیلومترمربع بوده است، افزود: سطح پوشش در فصل زمستان سال آبی 97-96 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته است که کاهش پوشش برف باعث کم شدن تغذیه منابع آب زیرزمینی و به‌تبع آن دبی پایه رودخانه‌ها و چشمه‌ها می‌شود.

میرزایی بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ سازمان هواشناسی، میزان بارش‌ها در ماه‌های باقی‌مانده از سال آبی، نسبت به دوره مشابه سال قبل روندی کاهشی دارد که با توجه به کاهش پوشش برف، افزایش دما و میزان تبخیر، قطعاً دبی پایه رودخانه‌ها، چشمه‌ها، قنوات، چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی کاهش چشمگیری داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسی انجام‌شده و بازدیدهای میدانی، پیش‌بینی می‌شود در برخی از حوضه‌های آبریز مانند رودخانه کشکان و سرشاخه‌های آن بحران، شدید‌تر از سایر نقاط استان است به‌طوری‌که خشک شدن رودخانه کشکان و مادیان رود که از سرشاخه‌های مهم کشکان محسوب می‌شود در مرداد و شهریور سال جاری محتمل است.

وی گفت: بر اساس جلسات کارشناسی که با شرکت‌های آبفا و آبفار استان داشتیم پیش‌بینی می‌شود با حداقل 40 میلیون مترمکعب آب شرب کمبود داشته باشیم.

میرزایی افزود: حجم مخزن برخی سدها ازجمله کزنار و خان‌آباد الیگودرز تقریباً خالی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اظهار کرد: در سال 94 جهت جلوگیری از خشک شدن رودخانه کشکان در پایین‌دست، اقدام به رهاسازی آب مخزن سد ایوشان به میزان شش مترمکعب در ثانیه کردیم. با توجه به اینکه در حال حاضر حدود 56 درصد از حجم مخزن سد ایوشان خالی است و آبی جهت رهاسازی بخش کشاورزی وجود ندارد و حجم موجود را جهت مصرف شرب در صورت کمبود آب شرب شهر خرم‌آباد نگه داشته‌ایم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: