• سه شنبه ۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-1186-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مطرح کرد:

زیبا نشان دادن دنیا از ابزارهای غفلت شیطانی

عضو هیئت‌علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که شیطان دنیا را در چشم کافران زینت می‌دهد، گفت: زینت نشان دادن دنیا از ابزارهای غفلت شیطانی است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهرداد ویس‌کرمی در خصوص نکات تفاسیری آیه ۲۱۲ سوره مبارکه بقره با مضمون «زُیِّنَ لِلَّذینَ کَفَرُوا الْحَیاةُ الدُّنْیا وَ یَسْخَرُونَ مِنَ الَّذینَ آمَنُوا وَ الَّذینَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ وَ اللّهُ یَرْزُقُ مَنْ یَشاءُ بِغَیْرِ حِساب» اظهار کرد: شیطان زینت‌های کاذب در نظر کسانی‌که کافر شدند را آراسته می‌کند و کافران کسانی را که ایمان آوردند مسخره می‌کنند و این در حالی است که قیامت از آن مؤمنان و اهل تقواست.

وی با بیان این‌که بعد از ارسال دلایل وجود خداوند با فرستادن رسولان و انبیا، عده‌ای دچار لغزش می‌شوند، ادامه داد: دو جریان ارزشی و ضد ارزشی در دنیاست، یک جریان در حال فساد است که وقتی به او گفته می‌شود تقوا پیشه کن مسخره می‌کند و خداوند کافران را رها می‌کند تا اسیر شیطان شوند کما اینکه هر وقت در مقابل خداوند تسلیم نباشیم از راه او بیرون رفته و دنبال شیطان می‌رویم.

عضو هیئت‌علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تأکید بر این‌که وقتی دنبال پیامبران نیستیم قطعاً در مسیر شیطانی هستیم، ادامه داد: در این راستا راه سومی وجود ندارد و عزت و حکمت در بندگی خداست.

این مفسر قرآن کریم افزود: مسجد نماد عبادت ظاهری است اما از طریق آن باید به سرچشمه حق رسید.

وی با بیان این‌که حکمت در غیر راه خدا نیست، خاطرنشان کرد: بنی‌اسرائیل بعد از نعمت‌هایی که خدا به آن‌ها داد اما هیچ کاری نکردند دچار عقاب الهی شدند.

ویس‌کرمی با طرح این سؤال که چرا انسان‌ها راه روشن انبیا را رها می‌کنند و به دنبال بی‌راهه می‌روند، ادامه داد: عده‌ای راه انبیا را زمین می‌گذارند کما اینکه یکی از نمودهای عقاب‌های الهی واگذار کردن افراد ناسپاس به شیطان است بدین معنا که خدا انسان را از درگاهش می‌راند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه شیطان، حیات دنیا را برای افراد ناسپاس زینت می‌دهد، اضافه کرد: وقتی شیطان دل‌بستگی ایجاد کند انسان‌ها را اسیر خود می‌کند.

این مفسر قرآن کریم افزود: انسان مؤمن غافل نشده و هیچ‌گاه دچار غفلت نمی‌شود و این در حالی است که براثر ناسپاسی، شیطان زندگی مادی را در چشم اهل کفر زینت می‌دهد.

وی افزود: شیطان از زینت دنیا برای غفلت اهل کفر و ناسپاسی استفاده می‌کند این در حالی است که در نگاه عقلانی دنیا ارزش دل‌بستگی ندارد.

ویسکرمی با بیان این‌که آخرت با اهل تقواست، گفت: برای مؤمنان صرف ایمان کافی نیست، بلکه عمل هم نیاز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: یکی از قواعد کلی الهی این بوده که قیامت از آن مؤمنان است، مؤمن از حساب و کتاب به خاطر خدا عبور می‌کند لذا باخدا طوری معامله کنیم تا به غیر حساب به ما روزی بدهد.

این مفسر قرآن کریم گفت: اگر به خدا اعتماد کنیم مثل پرنده‌ای که گرسنه از لانه بیرون می‌رود و سیر با آشیانه برمی‌گردد روزی ما را می‌دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: