• سه شنبه ۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2387-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تونل برفی ساخته دست طبیعت

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، تونل برفی، به‌صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا به وجود آمده است.

این تونل به‌صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا به وجود آمده است. طول این تونل بالغ‌بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین 2.5 تا ۳ متر است.

این شگفتی بی‎نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در ازنا و دره اشترانکوه است؛ دره‎ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هرساله براثر ریزش بهمن‌های سهمگین درون آن توده‎ای از برف تشکیل می‌شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می‌آید.

برای رفتن به تونل برفی باید به دل اشترانکوه زد؛ رشته‎کوه سر به فلک کشیده‌ای که با 13 قله در 5 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته است. از دل این رشته‌کوه، راهی است به روستای سرسبز کمندان که پس از عبور از آن باید طول ازنادره را پیمود.

ازنادره از زیباترین دره‌های اشترانکوه با گیاهان و جانوران متنوع و چشمه‌سارها و رودهایی است که آب و برف توأمان در آن جاری است. صخره‌های بسیار بلند و عمودی که با شیب بسیار تند به سمت ارتفاعات اشترانکوه در طرفین دره قرار دارند تا نزدیکی ظهر مانع تابش آفتاب بر زمین دره می‌شود که همین باعث دیر آب شدن برف‌ها می‌شود.

طول دره و پیچ و خم‌های آن به سمت ارتفاعات را که پشت سر بگذارید بعد از 2 ساعت پیاده‌روی کم‌کم تپه‌های عظیم برف دیده می‌شود و با رسیدن به میان ارتفاعات اشترانکوه، یک‌باره تپه عظیم برفی که درواقع یخچالی چند هزارساله است پدیدار شده و رودخانه خروشانی حاصل از آب‌های یخچال از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید.

بهترین زمان برای دیدن تونل برفی و بازدید از طبیعت زیبای محافظت شده اشترانکوه فصل‌های بهار، تابستان و اوایل پاییز است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: