• دوشنبه ۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-1687-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

خانه آخوند ابو، تجلی هنر معماری در لرستان

خانه «آخوند ابو» خرم‌آباد مربوط به اوایل دوره پهلوی بوده که در یکی‌از محله‌های قدیمی بافت تاریخی خرم‌آباد به نام محله درب باباطاهر (دَربُو طاهر) در خیابان امام خمینی(ره)، دوازده برجی، روبه‌روی قلعه فلک‌الافلاک واقع شده و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه صنایع دستی استان تغییر کاربری داده است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، خانه آخوند ابو خرم‌آباد که تحت عنوان "خانه جهانگردی" از آن یاد می‌شود، در مرکز شهر خرم‌آباد و در ضلع غربی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک واقع شده است. این بنای زیبا مربوط به اوایل دوره پهلوی است. 
 
این اثر ارزشمند که یکی‌از قدیمی‌ترین خانه‌های شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی لرستان مرمت شده و با شماره 2432 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختمان آخوندابو متعلق به شخصی به نام میرزا محسن قاضی بوده که اصالتاً خوزستانی و به‌عنوان قاضی‌القضات شهر معروف بوده و در این ساختمان به کار قضاوت مشغول بوده است.

ساختمان به‌نوعی در گذشته کاربری مسکونی داشته است. بعد از تملک و مرمت جامع آن توسط اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  لرستان، به‌عنوان خانه جهانگرد کاربری پیدا کرده و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه صنایع دستی استان تغییر کاربری داده است.

خانه مذکور ازجمله خانه‌های نیم‌درون‌گرا است که دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است که بخش زمستانه در دو اشکوب (طبقه) احداث شده که دارای اتاق‌های طَنَبیه سه دری و بخش شاه نشین پنج دری است.  عمده تزیینات به کار رفته در آن از نوع قطاربندی، گل‌انداز و خفته راسته است و مصالح به کار رفته در بنا از نوع سنگ، آجر، چوب و ملات است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: