• دوشنبه ۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-2314-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عید دیدنی منجر به شور، نشاط و شادی در بین افراد جامعه شود

رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: سنت زیبای "عید دیدنی " می‌تواند بطور مستقیم و غیر مستقیم منجر به شور، نشاط و شادی در بین افراد جامعه شود.

نوشین احمدپوریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: یکی از مهمترین ابعاد سلامت انسان بعد سلامت روان بوده که موضوع " ارتباط  موثر " از مهمترین و جدی‌ترین  مباحث مربوط به  آن است.

وی اضافه کرد: انسان موجودی اجتماعی است و ارتباط سالم و موثر می‌تواند یکی از تضمین کننده‌های سلامت روان  باشد که این مهم در ایام عید در سنت  زیبای " عید دیدنی " که همواره  یکی از آیین‌های نوروزی  بوده بسیار مشهود است و می‌تواند بطور مستقیم و غیر مستقیم منجر به شور، نشاط و شادی در بین افراد جامعه شود.

احمدیان اضافه کرد: در صورت رعایت نکردن آداب دید و بازدید و معاشرت این موضوع خود  بخود به جای آرامش بخشیدن به  ما و دیگران  به موضوعی برای  دل‌آزاری  مبدل شود، لذا به نظر می‌رسد مواردی را مورد توجه قرار دهیم تا بهترین اوقات برای ما و دیگران در این ایام فراهم شود.

رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه قبل از رفتن به میهمانی با میزبان هماهنگ شود، سعی کنیم  با حضور بی‌موقع ، دیر وقت یا بسیار زود هنگام میزبان را آزرده خاطر نکنیم، افزود: در این ایام میزبان برای برگزاری سنت نوروزی به چیدن سفره هفت سین اقدام می‌کنند لذا مراقب فرزندان خردسال خود  باشیم  تا چیدمان سفر های  هفت سین میزبانان را بهم نریزند و در صورت  مشاهده بی‌قراری در کودکان سعی کنیم دید و بازدید را کوتاه‌تر کنیم تا به آرامش کودکان نیز توجه کرده باشیم.

وی تاکید کرد: در این ایام مواظب حالات روحی سالمندان، بیماران و ... باشیم و با نشست‌های طولانی باعث آزار آنان نشویم،  درصورت استفاده از اتومبیل شخصی آن را در جلوی درب  منزل همسایگان میزبان پارک نکنیم، سعی کنیم حریم شخصی دیگران  را محترم شماریم و از سوال‌های شخصی و خصوصی  که موجب دل آزاری آنان خواهد شد پرهیز کنیم ، تعارف‌های بی‌مورد را کنار بگذاریم و طبیعی تر عمل‎کنیم.

احمدپوریان تصریح کرد: این‌گونه مراسم ها فرصتی است تا کودکان مهارت‌های لازم برای پذیرایی و آداب معاشرت را فراگیرند لذا در این مواقع مسئولیت‎هایی برای پذیرایی از میهمان به آنان داده شود.

وی گفت: حتی‌الامکان از تلفن میزبان استفاده نشود و جز در موارد خاص رمز وای فای میزبان را طلب نکنیم و سعی کنیم در منزل میزبان وای فای خود را خاموش  و از گفتگوی چهره به چهره بهره‌مند شویم و از تلفن همراه کمتر استفاده شود و در صورت نیاز، تماس کوتاه و یا موکول به  فرصت  مناسب‌تری شود.

رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه در صورتی که میزبان هستیم با زبان بدن  مانند نگاه کردن به ساعت ، خمیازه  کشیدن و ... میهمانان  را به خارج شدن از منزل هدایت نکنیم ، افزود: در دید و بازدیدها نگرش و گفتگوهای  منفی را کنار گذاشته و از موارد مثبت برای مباحثه و گفتگو استفاده کنیم، گفتمان‌های منفی، شکایات و گله مندی از زندگی ممکن است منجر به ایجاد استرس و اضطراب  در گوینده و شنونده‌ها شده و از لذت معاشرت می‌کاهد، احتمالا و لزوما"  ما کارشناس مسائل سیاسی نیستیم پس با مطرح کردن بحث‌های غیرفنی موجب ایجاد استرس در اذهان اطرافیان نشویم.

وی گفت: همه این تاکیدها و توصیه‌ها به این خاطر است تا در این ایام خاطرات خوب و لحظات شادی را در کنار هم ایجاد کرده  و بیش از پیش از حضور در کنار هم لذت ببریم .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: