• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-4587-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مجالس مذهبی در تراز اسلامی آگاهی‌بخش باشد

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی گفت: مجالس مذهبی در تراز اسلامی باید آگاهی‌بخش، بیدارگر و امیدوارکننده، وحدت‌آفرین و در چارچوب شرع باشد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، رضا معممی‌مقدم، مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی در همایش ستاد ساماندهی شئون فرهنگی لرستان که با موضوع اعتکاف برگزار شد، مهم‌ترین کار این ستاد در مناسبت‌های مذهبی را نهادینه کردن مجالس مذهبی در تراز اسلامی دانست و افزود: مجالس مذهبی در تراز اسلامی باید آگاهی‌بخش باشد، باید بیدارگر و امیدوارکننده باشد، باید وحدت‌آفرین و در چارچوب شرع باشد.

وی با بیان این‌که بنا به بیانات مقام معظمی رهبری، اعتکاف و عرفه از رویش‌های انقلاب اسلامی هستند، ادامه داد: اعتکاف باید کل فضای جامعه را عطرآگین کند.

معممی‌مقدم با اشاره به این‌که یک ‌زمانی در مورد اربعین آقایان می‌آمدند در تلویزیون می‌گفتند نشانه‌های مؤمن پنج مورد است که یکی زیارت اربعین است، اما اربعین ۸۹ کجا و اربعین ۹۶ کجا، تصریح کرد: اعتکاف هم همین است، پیشنهاد می‌کنم اگر ما به‌خاطر کمبود مساجد و بحث‌های سخت‌افزاری نمی‌توانیم پذیرش بیش‌از ۸۰۰ هزار معتکف داشته باشیم، در خانه می‌توانیم اعمال اعتکاف را انجام دهیم.

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی با تأکید بر این‌که شبکه‌های مردمی در ترویج انجام اعمال اعتکاف در خانه‌ها مؤثر هستند، می‌توان در خانه‌ ام‌داوود بخوانیم و روزه مستحبی بگیریم، افزود: اسلام صرفاً بعد مناسکی نیست، اسلام کارکرد اجتماعی دارد.

وی با تاکید بر این‌که اگر مشکلات اجتماعی و فرهنگی و مذهبی درست درک و مدیریت نشود تبدیل به چالش می‌شود، تصریح کرد: دسته‌روی هیئت‌های مذهبی را برای امام حسین(ع) و نهایتاً حضرت فاطمه(س) باید داشته باشیم، برگزاری دهه‌های عزاداری متعدد درست نیست، دهه کلثومیه و کاظمیه و محسنیه از پدیده‌هایی است که باعث افراط گری در مجالس مذهبی می‌شود و همین افراطی‌گری باعث می‌شود ضربه بخوریم.

معممی‌مقدم با بیان این‌که امروز دشمن برای مقابله با مجالس مذهبی ما بدل آن‌ها را درست می‌کند و تشیع انگلیسی درست کرده تا به تشیع واقعی ضربه بزند، تصریح کرد: امروز بهترین زمان برای بی‌خیالی صهیونیسم است چون دنیای اسلام را باهم درگیر کرده‌‌اند.

وی با تأکید بر این‌که سازمان تبلیغات اسلامی متولی مناسبت‌های مذهبی است، تاکید کرد: عمده چالش یا انحراف عزاداری‌های امروز ما هدف پنداشتن عزاداری‌ها است، این در حالیست که عزاداری کردن از شعائر حیاتی است اما باید بدانید عزاداری هدف نیست، وسیله است، اگر عزاداری هدف شد نه تنها مخاطب را به فکر فرو نمی‌برد، بلکه تنها او را به حس فرو خواهد برد.

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به این‌که در عزاداری‌ها باید به فکر فرو برویم، اینجاست که این فکر کردن برابر هفتاد سال عبادت است، ادامه داد: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی برگزاری مراسم‌های مذهبی بر اساس محکمات دینی را دنبال می‌کند.

وی زیارت را یکی‌از ظرفیت‌های ویژه برای ترویج مباحث دینی و عقیدتی دانست و افزود: طنز امروز جامعه ما این است که افراد به مشهد مقدس می‌روند و برج ایفل فرانسه ساخت چین را در سال اقتصاد مقاومتی به‌عنوان سوغات می‌آورد. طنز جامعه ما این است که پارک ملت، کوه سنگی، شاندیز، موج‌های آبی و پروما و الماس شرق پیوست فرهنگی شهر مشهد شده درصورتی‌که پیوست فرهنگی مشهد باید مذهبی باشد.

معممی‌مقدم با بیان این‌که معتقدم یک جریان نفوذ شدید رویکرد مشهد مذهبی ما را به سمت سیاحتی صفر تغییر می‌دهد، تصریح کرد: فرهنگ زیارت، حاجت‌طلبی نیست، فرهنگ انسان‌سازی است.

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به این‌که در تحقیقی که صورت گرفته مشخص شد یک خانواده در مسافرت سه‌روزه خود به مشهد تنها یک ساعت و ۴۶ دقیقه را در حرم امام رضا(ع) هستند، افزود: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی باید نسبت به این قضایا توجه داشته و فرهنگ‌سازی کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: