• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3987-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان:

نگاه انحصارطلبانه به شهدا، تفکر انحرافی است/ نگاه معبر بودن به شهید نداشته باشیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بر مبارزه با تفکرات انحرافی درباره مقام شهدا تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر حمیدرضا حنان در آیین افتتاحیه نمایشگاه عکس قاب‌های آسمانی اظهار کرد: انسان از دو بعد جسمی و روحی تشکیل شده که بُعد روحی مراحلی دارد که مرتبه نفس از جمله آن است و مرتبه دوم روح انسان، عقل بوده که کارکرد آن تبیین مسائل است.

وی اضافه کرد: قلب بالاترین مرتبه از روح انسان بوده که کار آن مشاهده عالم مجردات است.

حنان با بیان اینکه قرآن به عنوان کتاب آسمانی بی‌نهایت است چرا که بر قلب پیامبر(ص) نازل شده، افزود: قلب نیز به عنوان بالاترین مرتبه از روح انسان بی‌نهایت است و سیرت و صورت حقیقت مطلق را مشاهده می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه یکی از معانی شهید به معنای مشاهده کننده است، ادامه داد: شهید کسی است که از مرحله نفس و عقل گذشته و به مقام قلب رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: شهید وقتی به مقام قلب رسید و حقیقت واقعی را درک کرد، به این دنیا توجهی ندارد و تمام آنچه را که دارد، فدا می‌کند.

حنان با بیان اینکه مقام شهید بسیار بالاست و ما در مقابل این جایگاه وظیفه داریم که فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج کنیم، اضافه کرد: همچنین در این راستا باید با تفکرات انحرافی که موجب تخریب جایگاه شهید می‌شود، مبارزه کنیم‌.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با تاکید بر اینکه نگاه معبر بودن به شهید یکی از تفکرات انحرافی است، تصریح کرد: برخی از افراد برای رسیدن به نان و مقام از نام شهدا استفاده می‎کنند که نباید اجازه دهیم چنین تفکراتی رشد کنند.

وی گفت: نگاه انحصارطلبانه به شهدا هم یکی از تفکرات انحرافی است، شهدا مختص همه اقشار هستند و به جناح و قشر خاصی اختصاص ندارند و هیچ جریانی نمی‌تواند چنین ادعا کند که شهدا از آنان است. نگاه سطحی داشتن به شهدا هم انحراف است و باید جایگاه اصلی آنان به مردم منتقل شود.

حنان با بیان اینکه وظیفه ما دفاع از شهید و جایگاه شهداست، بیان کرد: امروز همه آمادگی داریم مانند شهدا از جان، مال و ارزش‌های خود دفاع کنیم و باید به گونه‌ای فرهنگ شهدا را ترویج و تبلیغ کنیم که شرمنده آنان نشویم.

وی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه اجتماعی کنیم چرا که اگر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه همانطور که رهبری خواسته است اجرایی شود، انقلاب و همه زحماتی که شهدا و رزمندگان کشیده‌اند ایمن خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: