• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3887-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رشد ۶۳ درصدی معتکفین در کشور

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی از رشد ۶۳ درصدی معتکفین در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، رضا معممی‌مقدم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تشیع مکتب فرصت‌سازی است، برگزاری این حجم از مراسم‌ مذهبی فلسفه وجودی خاص خود را دارد که باید درک و عمل شود.

وی ادامه داد: در اعتکاف با سه مؤلفه خدا، مسجد و انسان مواجه هستیم، اعتکاف یک سنت حسنه تعبیر و تلقی شده است.

معممی‌مقدم با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هم اعتکاف را از جنبش‌های انقلاب دانسته‌اند، تصریح کرد: سه اقدام برنامه‌ریزی، آسیب‌شناسی و برگزاری اعتکاف بر اساس محکمات دینی را در دستور کار داریم تا این مراسم معنوی به‌صورت ویژه برگزار شود.

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه‌ بهره‌گیری حداکثری از اعتکاف باید مدنظر باشد، افزود: ایجاد پیوند عاطفی و معنوی توسط شبکه تبلیغ در بین معتکفین موضوعی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه اعتکاف فرصتی برای بازگشت معصومیت از دست رفته است، اضافه کرد: تمرین مراقبت، خلوت، تفکر، دعا و استغفار در اعتکاف گنجانده شده است و باعث انقلابی ماندن جامعه می‌شود؛ اعتکاف در تراز اسلامی باعث اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه می‌شود.

معممی‌مقدم با بیان اینکه اعتکاف یک عمل فردی است اما کارکرد اجتماعی دارد و یک پویش همگانی برای خوب ماندن است، تصریح کرد: منشا همه آسیب‌های اجتماعی ضعف توحیدی و عقیدتی جامعه است.

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: وجود مبلّغ معتکف در جمع معتکفین مهم است، این‌که مبلّغ یک ساعت سخنرانی در جمع معتکفین داشته باشد و بیاید کافی نیست، باید برود و بماند و ارتباط عاطفی برقرار کند و شبهات را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه پایان اعتکاف آغاز راه است، تاکید کرد: باید دامنه اعتکاف وسیع تعریف شود و فعالیت‌ها و پویش‌های اجتماعی را به‌دنبال داشته باشد.

معممی‌مقدم با اشاره به اینکه نذر فرهنگی یکی‌از مباحثی است که می‌تواند در جریان اعتکاف نهادینه شود، ادامه داد: معتکفین می‌توانند جمعی را تشکیل دهند و با نذری که می‌کنند، هزینه‌های آزادی زندانیان را فراهم کنند؛  اگر می‌خواهیم به مراتب بالاتر دین برویم باید اخلاقی شویم.

مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه ‌با اقداماتی از این قبیل می‎توانیم کارکرد اجتماعی اعتکاف را تقویت کنیم، تصریح کرد: اگر اعتکاف باعث راه‌اندازی تشکل‌های ویژه شود موفق بوده‌ایم؛ شکل‌گیری نهضتی برای اجرای سبک زندگی اسلامی، پیگیری هدفمند اقتصاد مقاومتی و... مباحثی هستند که در قالب کارکردهای اجتماعی اعتکاف می‌تواند پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۷۴ که سازمان تبلیغات اسلامی به بحث اعتکاف ورود کرده است، شاهد رشد ۶۳ درصدی معتکفین بوده‌ایم، اظهار کرد: ۳۰۰ جلسه هماهنگی برای برگزاری مراسم اعتکاف امسال تشکیل شده است.

معممی‌مقدم با بیان اینکه امسال ۱۳ هزار و ۹۶۲ مبلغ به مراسم مختلف اعتکاف در سراسر کشور اعزام می‌شود، تصریح کرد: سه برنامه محوری در اعتکاف داریم، در روز ولادت حضرت علی(ع) بحث جشن به‌صورت باشکوه و سراسری در محلاتی که اعتکاف برگزار می‌شود را در دستور کار داریم، اجرای اعمال ام‌داوود و پاسداشت مدافعان حرم و نکوداشت و تجلیل از خانواده شهدا با محوریت جریان‌سازی شهید حججی در روز سوم اعتکاف در دستور کار است.

 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: