• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-7084-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران:

تجارت ۵ میلیارد دلاری ایران و پاکستان دور از دسترس نیست


نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تجارت ۵ میلیارد دلاری ایران و پاکستان دور از دسترس نیست.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حسین سلاح‌ورزی در همایش تجاری ایران– پاکستان که در اسلام‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: مقامات عالی ایران و پاکستان با تعیین هدف نیل به مبادلات دوجانبه پنج میلیارد دلاری بین دو کشور، مسئولیت سنگینی بر عهده دست‌اندرکاران روابط اقتصادی دو کشور گذاشته‌اند و حالا توپ در زمین بخش خصوصی است و ما به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی مکلف هستیم تا پرصلابت‌ترین گام‌ها را برداشته و بهترین اقدامات را در این راستا انجام بدهیم.

وی با بیان اینکه ایران پس از سپری کردن تحریم‌های ظالمانه به پشتوانه عزم و اقتدار ملی، فصل تازه‌ای از روابط خارجی را سامان می‌دهد، ادامه داد: در زمانی که اهریمن واگرایی و بی‌ثباتی در منطقه ما در حال خودنمایی است ، باید بتوانیم با برادری و حسن نیت و همکاری نزدیک دفع شر کرده و موانع همکاری را از سر راه دو کشور و منطقه و جهان اسلام برداریم؛ کاری که جز با همت و تلاش صادقانه اعضای بخش خصوصی دو طرف میسر نخواهد شد.

نایب‌رئیس اتاق ایران بیان کرد: ایجاد فضای صحیح کسب‌وکار و تصحیح ریل‌های اقتصاد رقابتی در بازار دو کشور و ارائه متقابل اطلاعات و آمارهای اقتصادی جهت تبیین بهتر شرایط و استفاده از مزیت همسایگی برای تجارت و سرمایه‌گذاری به‌عنوان کلید واژه همبستگی و تحکیم پایه‌های همکاری‌های برادرانه تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سلاح‌ورزی با بیان اینکه ایران و پاکستان با استفاده از پتانسیل‌های مکمل یکدیگر می‌توانند نقشی راهبردی در تحکیم امنیت و صلح جهانی ایفا کنند، افزود: بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه و 1.5 میلیاردی جهان اسلام می‌تواند به‌عنوان نقطه اتصال جوامع بعضاً متفرق مسلمانان عمل کرده و با تشریک‌مساعی و هم‌رسانی ظرفیت‌ها سد مستحکمی در برابر وسوسه کج‌اندیشان در اقصی نقاط جهان به وجود آوریم.

وی تأکید کرد: امروزه جهان علم و تبدیل علم به ثروت است و فعالان بخش خصوصی دو کشور ایران و پاکستان می‌توانند  با تشکیل مراکز مشترک دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فن‌آوری و با استفاده از منابع طبیعی و انسانی لایزال خویش لایق مصداق این تعبیر باشند.

سلاح‌ورزی تأکید کرد: ایران و پاکستان در تمامی بخش‌های اقتصادی از انرژی و برق، نساجی، پزشکی و دارویی، کشاورزی و… حرف‌های زیادی برای گفتن در کنار هم دارند.

نایب رئیس اتاق ایران ادامه داد: به‌رغم تمامی موانع و مشکلات موجود به‌ویژه در حوزه روابط بانکی و برخی مشکلات گمرکی، در ۹ ماهه ۹۶ شاهد رشد ۵۰ درصدی با رقم ۹۸۲ میلیون دلار مجموع مبادلات دو کشور ایران و پاکستان بودیم که شامل رشد ۷ درصدی صادرات ایران به پاکستان و افزایش ۴۲ درصدی صادرات پاکستان به ایران بوده است.

وی افزود: این آمارها نشان می‌دهد توسعه روابط اقتصادی دو کشور دور از دسترس نیست اما رسیدن به هدف ۵ میلیارد دلاری که توسط مقامات دو کشور تعریف شده، استفاده مؤثر و مفید از پتانسیل‌های بالقوه دو کشور توسط بخش‌های خصوصی طرفین را می‌طلبد.

سلاح‌ورزی تأکید کرد: بخش خصوصی دو کشور باید با استفاده صحیح و اصولی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوانی که در ایران و پاکستان وجود دارد، تعمیق و افزایش و استحکام هرچه بیشتر روابط اقتصادی دو طرف را در دستورکار خود قرار دهند و از مقامات دولتی بخواهند محدودیت‌های گمرکی، تعرفه‌ای و بانکی میان دو کشور را برطرف کنند تا بازرگانان با فراغت بال به توسعه روابط بپردازند.

نایب رئیس اتاق ایران در پایان آمادگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را برای  برگزاری همایش‌های مختلف تجاری– صنعتی در راستای تقویت و توسعه هرچه بیشتر سطح روابط اقتصادی اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، در پایان همایش، مذاکرات دوجانبه بین فعالان اقتصادی ایران و پاکستان در زمینه‌های فراورده‌های پتروشیمی، مواد شیمیایی، مواد شوینده و بهداشتی، محصولات کشاورزی، امور نمایشگاهی، دارو و مکمل‌های غذایی برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: