• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-4985-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نایب‌رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران:

مؤسسات حقوقی غیرمجاز، سلامت دستگاه قضایی را هدف قرار دادند

نایب‌رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: مؤسسات حقوقی غیرمجاز سلامت دستگاه قضایی و وکالت را هدف قرار دادند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، محمدعلی رضایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وکلای دادگستری و اصحاب رسانه رسالتی مشترک دارند، اظهار کرد: وکلا برای دفاع از جامعه و رسانه پرداختن به نیازهای جامعه و آسیب‌های اجتماعی و این وحدت رسالت موجب می‌شود به‌راحتی به حس همزاد پنداری و درک متقابل برسیم.

وی با بیان اینکه حمایت از اصحاب رسانه از وظایف وکلای دادگستری است، بیان کرد: در قانون به‌عنوان میثاق و منشور ملی پیش‌بینی شده که باید کرامت اصحاب رسانه حتی در موقعیت ارتکاب جرائم حفظ شود.

این مسئول گفت: اینکه این مقرره قانونی چقدر در جامعه حفظ می‌شود حدیث جداگانه‌ای بوده وگرنه شان نزول هیئت‌منصفه حفظ کرامت اصحاب رسانه و اهل‌قلم است.

رضایی اضافه کرد: کانون وکلای دادگستری لرستان آمادگی دارد با خانه مطبوعات و اصحاب رسانه تفاهم‌نامه‌ای را امضا کند تا بر اساس آن از جایگاه حقوقی اهل‌قلم و رسانه صیانت کند و از تقدس قلم در راستای احقاق حق و پردازش به مشکلات و دغدغه‌های آحاد جامعه دفاع کند.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان با بیان اینکه کانون استان 617 وکیل دارد، افزود: جامعه‌ای می‌تواند ادعا کند در مسیر تعالی است که وکلای توانمند و مستقلی داشته باشند، امر قضا و دفاع قابل تجمیع در یک شخصیت نیستند اگر تجمیع شدند برآیند آن موجب متضرر شدن جامعه می‌شود.

رضایی با بیان اینکه حاکمیت قانون آرزوی اولیه بشریت است، بیان کرد: یکی از اولین سازمان‌های مردم نهادی که در منظومه ادبیات حقوقی کشورمان وارد شد کانون‌های وکلای دادگستری بودند.

نایب‌رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به اینکه در نظام‌های حقوقی دنیا راه پویایی جامعه از مسیر و مدار قانون‌مداری می‌گذرد، تصریح کرد: وکلای دادگستری در طول تاریخ همواره قانون‌مدار، تأثیرگذار و منشأ تحول بودند.

وی تأکید کرد: امید می‌رود کشورمان در مسیری قرار گیرد که حاکمیت قانون فصل ممیز باشد و هیچ‌کسی در هیچ جایگاه و مقامی اجازه مصادره به مطلوب کردن قانون اساسی و قوانین را نداشته باشد.

رضایی تصریح کرد: در تمام نظام‌‌های حقوقی و سیاسی دنیا و در کشورمان هرزمانی که به حاکمیت قانون به‌عنوان یک شاخص توجه شده کشور در مسیر پویایی قرارگرفته است و هرزمانی آسیب اجتماعی کلانی بر کشور مستولی شده نتیجه تعرض به قانون اساسی و یا انحراف از قانون اساسی بوده است.

نایب‌رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران خاطرنشان کرد: وکلای دادگستری یکی از معدود اقشار جامعه است که وظیفه آنها صیانت از قانون اساسی بدون داشتن گرایش سیاسی بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه کانون وکلا یک ریال بودجه دولتی دریافت نمی‌کند و به‌صورت خودگردان در قالب معاضدت اداره می‌شود، یادآور شد: همچنین متهمینی که مرجع تجدیدنظر احکامشان دیوان عالی کشور است چنانچه وکیل استخدام نکند ما مکلفیم بدون دریافت ریالی وکیل در اختیارشان قرار دهیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان اعلام کرد: این کانون با کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی و سازمان‌ زندان‌ها تفاهم‌نامه دارد و چنانچه افراد تحت حمایت این دستگاه‌ها پرونده مفتوحی داشته باشند وکیل در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه صداوسیما عاریتا واژه ملی را یدک می‌کشد و در فیلم‌ها و سریال‌ها به‌صورت سازمان یافته‌ای از وکیل چهره‌ای مخدوش و منفی نشان می‌دهد، گفت: رسانه ملی سخنگوی اقلیت جامعه است.

رضایی در ادامه با اشاره به اینکه اگر شهروندی نارضایتی به حقی از وکیلی داشته باشد و محرز شود که وکیل در انجام کار وکالت تخلف یا کوتاهی کرده است کانون وکلا با او که اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکرده برخورد خواهد کرد یکی از معضلات جامعه را وجود مؤسسات حقوقی غیرمجاز دانست و گفت: این مؤسسات غیرمجاز در پرونده‌های خود تعهد به نتیجه می‌دهند، ادعای ارتباط ناسالم با دستگاه قضایی را مطرح می‌کنند، دانش حقوقی، پروانه وکالت و مرجع نظارتی ندارند و به دنبال رانت‌ها و ارتباطات قضایی ناسالم هستند.

وی خاطرنشان کرد: این مؤسسات سلامت دستگاه قضایی و وکالت را هدف قرار دادند که البته در این راستا شکایت کیفری مطرح کردیم و رییس‌کل دادگستری لرستان و دادستان مرکز استان همکاری خوبی با کانون داشتند؛ برخی از مؤسسات غیرمجاز به محکومیت کیفری دچار و حتی روانه زندان شدند و برخی از این افراد با قرار وثیقه آزاد شدند.

نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تصریح کرد: مطمئناً با هرکس که به نام وکیل و به کام خود سلامت دستگاه قضایی را هدف قرار دهد برخورد می‌شود؛ عزم لازم و جدی برای برخورد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه قانون وکالت مصوب سال ۱۳۱۵ است که در این قانون نیازهای وقت جامعه پیش‌بینی شده و نگاه توسعه محوری برای این قانون‌ و وکلای دادگستری دیده نشده است، اظهار کرد: امروز هم بحث لایحه جامع وکالت مطرح شد که لایحه مانع وکالت بود و با مخالف جدی کانون‌های وکلای دادگستری مواجه و هم‌اکنون از دستور کار خارج‌شده است؛ هر قانونی که بدون دخالت کانون وکلا در این رابطه در مجلس مطرح شود محل اعتراض ماست.

رضایی تصریح کرد: مؤسسات حقوقی که در استان به‌موجب قانون مجوز گرفته‌اند و تظاهر به وکالت می‌کنند که همین موضوع تظاهر به وکالت محل مناقشه است؛ تظاهر به وکالت جرم انگاری شده است.

نایب‌رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به موضوع تهیه متن پیش‌نویس برای اصلاح قانون وکالت از سوی یک کمیته مشترک اشاره کرد و یادآور شد: نماینده‌های مجلس هرکدام از منظر خود مسائلی را مطرح کردند، عده‌ای به دنبال ادغام کانون وکلا با مرکز مشاورین هستند که این موضوع به‌شدت محل اعتراض ماست.

رضایی یادآور شد: ما ۷۰ سال قدمت داریم و چنانچه تجدیدنظری در این رابطه صورت گیرد باید الحاق باشد نه ادغام.

رئیس کانون وکلای دادگستری لرستان با تأکید بر اینکه این مؤسسات حق ندارند و اجازه ندارند خود را وکیل معرفی کنند و به مسائل قضایی استان آسیب بزنند، ادامه داد: از این مؤسسات حقوقی غیرمجاز شکایت کرده‌ایم و در دستگاه قضایی پرونده آن‌ها مفتوح است.

وی در ادامه با بیان اینکه ساختمان کانون وکلای لرستان با یک میلیارد و ۹۱۰ میلیون تومان خریداری شده است و برای بهسازی فضای این ساختمان و خرید تجهیزات آن نیز ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، افزود: این ساختمان ۶۶۰ مترمربع زیربنا دارد و در دوطبقه احداث شده و انتظارات مجموعه وکلای لرستان را تا ۱۰ سال آینده تأمین می‌کند.

رضایی بیان کرد: با خریداری و تجهیز یک ساختمان مناسب، کانون وکلای لرستان صاحب یک هویت سازمانی شد؛ ۶۱۷ وکیل در کانون وکلای لرستان عضویت دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: