• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-8414-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد لرستان:

غفلت از نقش موثر مساجد منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد لرستان گفت: غفلت از نقش مهم و مؤثر مساجد منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، محمد ابدالی پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به‌عنوان گسترده‌ترین شبکه فرهنگی در کشور هستند، اظهار کرد: مساجد از صدر اسلام کارکردهای مختلف داشته و پایگاه اجتماعی، نماد هویت دینی و دانشگاهی برای تربیت صحیح بوده است و امروز هم سنگر مقابله با توطئه‌های دشمنان می‌تواند باشد.

وی به اهمیت احیای کارکردها مسجد در جامعه، اشاره کرد و با بیان اینکه غفلت از نقش مهم و مؤثر مساجد می‌تواند بستر آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشد، تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با هدف مقابله با توطئه‌های  فرهنگی دشمنان و همچنین جذب جوانان  در این مکان راه‌اندازی شده‌اند.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد لرستان با بیان اینکه  این کانون‌ها سال 71 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به‌منظور مقابله با شبیخون فرهنگی تأسیس شده‌اند، یادآور شد: راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی و هنری، تجهیز کتابخانه‌های مساجد، آموزش نیروهای مستعد و جوان در مساجد، برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی، فعالیت‌های متنوع قرآنی، برگزاری دوره‌های هدفمند، حضور در مساجد دانشگاه‌ها، راه‌اندازی مراکز دیجیتال در مساجد، کتابخانه‌های عمومی در مساجد ازجمله محورهای فعالیت این کانون بوده که حاکی از توجه ویژه دولت به کیفی‌سازی فعالیت‌ها در این مراکز است.

ابدالی پور کانون‌های فرهنگی هنری مسجد را بهترین مرجع برای برنامه‌ریزی و هدایت فعالیت‌های فرهنگی و همچنین تشویق و ترغیب نسل جوان و نوجوان  به مساجد عنوان کرد و با تأکید بر اینکه اصول حاکم بر جهت‌گیری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شامل سه محور اصلی چون مسجد محوری، تربیت محوری و جوان‌گرایی است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 398 کانون فرهنگی هنری مسجد، 102 کتابخانه مسجد، 500 مرکز طرح تلاوت نور، 26 مرکز خانه نور، 41 کانون ویژه شامل مصلا و دانشگاه و ... فعال شده است.

وی گفت: بانک اطلاعاتی نخبگان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد لرستان در حال تدوین است، در این کانون‌ها برنامه‌ریزی مناسب برای شناسایی نخبگان و افراد بااستعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان به عمل آمده است.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد لرستان اضافه کرد: رویکرد دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان شامل  تلاش برای کادرسازی، کیفی‌سازی برنامه‌های کانون‌ها، شبکه‌سازی و توانمندسازی ظرفیت‌های فرهنگی اهالی مسجد است.

ابدالی پور عنوان کرد: با توجه به اینکه تاکنون ربع قرن از تلاش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌گذرد روز 22 اسفند همایش بزرگداشت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: به مناسبت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برنامه‌های مختلفی چون  دیدار با ائمه جمعه، فرمانداران، روسای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و برپایی نمایشگاه دستاوردهای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، برگزاری محافل انس با قرآن و همایش تجلیل از ائمه جماعت مدیران و رابطان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار می‌شود. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: