• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8214-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در لرستان مطرح کرد:

احترام متقابل شرط ایجاد آرامش در خانواده

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: احترام به همسر شرط ایجاد آرامش در زندگی و خانواده است.

آیت‌الله سیداحمد میرعمادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان این‌که یکی‌از اصول سبک زندگی اسلامی اصل احترام به همدیگر است، اظهار کرد: اگر بخواهیم هم‌زیستی و صفا و صمیمیت در خانواده داشته باشیم باید به همدیگر احترام بگذاریم و از رفتاری که باعث شکسته شدن حرمت انسان می‌شود پرهیز کنیم.

وی با بیان این‌که همه انسان‌ها اعم‌از زن و مرد دوست دارند برای آن‌ها احترام قائل شویم، خاطرنشان کرد: اصل احترام عقلی و شرعی است به‌طوری‌که عقل انسان حکم می‌کند به این‌که افراد حرمت هم را حفظ کنند.

 امام‌ جمعه خرم‌آباد اضافه کرد: از نظر شرعی آیات و روایات فراوانی داریم که به بشریت سفارش احترام شده به‌طوری‌که حدیث از چند معصوم نقل شده  آن‌چه را که برای خود دوست داری برای دیگران هم دوست بدار و آن‌چه را برای خودت ناپسند می‌شماری برای دیگران نیز ناپسند بشمار.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر این‌که اگر دوست داریم به ما احترام بگذارند باید به دیگران احترام بگذاریم، اظهار کرد: در سیره پیامبر اسلام(ص) آمده است که پیامبر(ص) به احترام به دیگران پایبند بوده تا جایی‌که همه طبقات جامعه را تکریم می‌کردند و حتی نسبت به غیر مسلمانان احترام قائل بود.

امام‌ جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که برخورد پیامبر اکرم(ص) برخورد محترمانه بود، افزود: احترام به دیگران ابعاد گوناگونی دارد که ازجمله می‌توان تکریم اقوام، همسایگان و یتیمان را نام برد.

وی با بیان این‌که یکی‌از ابعاد احترام، تکریم همسر در خانواده است، تصریح کرد: یکی‌از عوامل مهم آرامش در زندگی حفظ حرمت همسر است این در حالیست که حتی دو انسان به‌وسیله عقد و ازدواج می‌خواهند زندگی کنند که ممکن است به دلایل مختلف دچار اختلاف شوند.

میرعمادی با بیان این‌که تنها چیزی که می‌تواند اختلافات را از بین ببرد احترام به همدیگر است، افزود: مخصوصاً احترام زن و مرد در مقابل فرزندان همواره مدنظر باشد زیرا در روایات ما تاکید فراوانی به حفظ حرمت زن و مرد نسبت به همدیگر شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) افزود: کسی‌که همسر اختیار می‌کند باید به او احترام بگذارد و کوچک‌ترین بی‌احترامی بر زنان روا نیست.

امام‌ جمعه خرم‌آباد با اشاره به این‌که ملاک زندگی حرمت گذاشتن زن و مرد به همدیگر است، افزود: از نظر فطری هر انسانی علاقمند است که شخصیت او حفظ شود این در حالیست که حرمت مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است.

وی با بیان این‌که برخی چیزها باعث شکسته شدن همسر می‌شود، خاطرنشان کرد: کلمه همسر هم بر زن و هم بر مرد اطلاق می‌شود، مقایسه کردن همسر با دیگری، تحقیر و طعنه به اوست و از مواردی است که باعث شکسته شدن شخصیت او می‌شود.

بی‌احترامی به اقوام و بستگان همسر باعث شکسته شدن حرمت انسان می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان این‌که بی‌احترامی به اقوام و بستگان همسر باعث شکسته شدن حرمت انسان می‌شود، ادامه داد: هر انسانی اقوامش را دوست دارد و همسران حرمت اقوام همدیگر را داشته باشند.

امام‌ جمعه خرم‌آباد گفت: به زن بی‌احترامی‌ نمی‌کند، مگر انسان پست و در مقابل احترام به همسر نشانه بزرگی است.

وی با اشاره به آیه ۲۱ سوره مبارکه «روم»، مبنی براینکه از نشانه‌های خدا این است که از جنس خودتان همسرانی برای آرامش قرار داده و آرامش زمانی حاکم می‌شود که همسران به هم احترام بگذارند، تصریح کرد: در زندگی امام علی(ع) و حضرت فاطمه‌زهرا(س) آرامش حاکم بود، اگر می‌خواهیم زندگی باصفا و صمیمیت داشته باشیم باید اصل احترام به همسر را در زندگی پیاده کنیم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: