• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-5784-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مبارزه با آفت سن در 271 هزار هکتار از مزارع لرستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان از مبارزه با سن در سطح 271 هزار هکتار مزرعه استان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهندس مجید جوادی در گردهمایی عوامل اجرایی شبکه مراقبت سن غلات اظهار کرد: هم اکنون در مناطق گرمسیری استان ازجمله شهرستان‌های پلدختر، چگنی، خرم‌آباد و کوهدشت فصل مبارزه با علف‌های هرز شروع شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته درخصوص مبارزه با سن برنامه خوبی انجام شد، گفت: مقاومت در برخی از علف‌کش‎ها بعد از چند سال جدی است و باید بحث مقاومت و کنترل علف‌های هرز بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

جوادی با اشاره به اینکه هوشمندی در مبارزه با علف‌های هرز جدی است، ادامه داد: دستورالعمل علف‌کش‌ها و اثر هرکدام در اختیار کارشناسان قرار دارد بنابراین می‌توانند مدیریت کنند و به سم‌فروشان اکتفا نکرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان به ریزش سن اشاره کرد و گفت: باید به اماکن زمستان‌گذران این آفت توجه داشته باشیم و به صورت کامل وضعیت تخلیه را رصد کنیم.

وی تصریح کرد: امسال براساس وضعیت کشت ضربه‌زدگی از سن بیشتر است برای همین باید نگاهی کلی به این موضوع داشته باشیم.

جوادی بیان کرد: در مزارع دیم اگر میانگین سن به 0.5 عدد در هر مترمربع رسید باید قبل از تخم‌ریزی و ترک اماکن مبارزه انجام شود برای همین باید اطلاع‌رسانی به کشاورزان در اسرع وقت صورت گیرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه مهم‌ترین عامل خسارت‌زدگی سن گندم است که از گلوتن بذر تغذیه می‌کند، افزود: هم اکنون در لرستان بحث این آفت وجود دارد که فراگیر شده و تعادل به هم خورده است.

وی با بیان اینکه با یک طبیعت جدید روبرو هستیم که به نفع سن است، گفت: یکی از اشکالات در مبارزه با این آفت، خرده مالکیت اراضی و دیمزار بودن آنهاست که همکاری کشاورزان را پایین آورده است.

جوادی از دیگر مشکلات به افزایش قیمت سموم اشاره کرد و ادامه داد: همچنین یکی دیگر از اشکالاتی که وجود دارد این است که زمان مبارزه اعلام می‌شود اما بارندگی اجازه مبارزه نمی‌دهد و امکان ورود ادوات به مزرعه نیست.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: بیش از 6000 دستگاه سمپاش در استان داریم و در مرحله‌ای که تمام ادوات باید در مبارزه با پوره باشند بخشی از آنها برای کشت بهاره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: همچنین زمانی که آفت زنگ می‌آید بخشی از این دستگاه‌ها برای مبارزه با آن به کارگیری می‌شوند.
 
جوادی خاطرنشان کرد: سال زراعی گذشته حدود 211 هزار و 228 هکتار سطح مبارزه توأم پوره و مادر بوده است که پیش‌بینی می‌شود این آمار به 271 هزار هکتار برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: