• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2187-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

لرستان به 42 باب کتابخانه دیگر نیاز دارد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان گفت: برای رسیدن به شاخص استاندارد کتابخانه به 42 باب دیگر نیاز داریم.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، علی جهان‌آرا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی یک نهاد 100 درصد فرهنگی است و تلاش دارد سرانه مطالعه را در کشور افزایش دهد و باعث آگاهی و دانایی بیشتر شود.

وی ادامه داد: طبق تعریفی که برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی وجود دارد همه دستگاه‌ها باید در حوزه کتابخانه‌ای فعال باشند.
جهان‌آرا اضافه کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور به تعامل بیشتر مردم و مسئولان با نهاد کتابخانه‌های عمومی تأکیدات فراوانی داشته و د‌ارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان به چهاردهمین سالگرد تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اشاره کرد و گفت: به همین مناسبت طرح "کتابخانه‌ گردی" هفدهم اسفند در کتابخانه‌های کشور اجرا می‌شود. 13 کتابخانه در استان برای اجرای این طرح درنظر گرفته‌ایم که ساعت 9 صبح پنج‌شنبه در کتابخانه غدیر خرم‌آباد با حضور مسئولان این طرح آغاز می‌شود.

وی به حضور مسئولان در برنامه‌های کتابخانه‌ای تأکید کرد و افزود: هدف‌مان این است که مدیران با کارکردها و اهداف ما آشنا شوند تا یاری‌گر این نهاد باشند.
جهان‌آرا در ادامه گفت: 29 باب کتابخانه شهری، 4 مورد روستایی و 18 باب کتابخانه مشارکتی داریم که از 33 کتابخانه شهری و روستایی 30 باب فعال و سه مورد به علت فرسوده بودن ساختمان یا فرونشست، غیرفعال هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان با بیان اینکه کتابخانه شهدای کوهدشت یکی از سه مورد کتابخانه‌ای است که به علت فرسوده بودن غیرفعال شده، خاطرنشان کرد: یک بانک خصوصی پای کار آمده که آن را بازسازی کند.

وی به شاخص استاندارد سرانه عضویت اشاره و تصریح کرد: به ازای هر 100 نفر باید 30 نفر عضو کتابخانه باشند اما در لرستان این آمار دو نفر است که این برمی‌گردد به اندازه و تعداد کتابخانه‌هایمان چون جایی برای اضافه کردن قفسه و یا سالن مطالعه نداریم و در چند سال گذشته نیز کتابخانه آنچنانی در استان به بهر‌ه‌برداری نرسیده است.

جهان‌آرا خاطرنشان کرد: به ازای هر 100 نفر باید هشت متر زیربنای کتابخانه‌ای وجود داشته باشد که الان در استان یک متر است. سرانه منابع نیز به ازای هر 100 نفر باید 300 نسخه کتاب باشد که در لرستان 30 نسخه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان گفت: سرانه دسترسی به کتابخانه در ازای هر 25 هزار نفر یک کتابخانه است که با توجه به جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفری استان الان برای هر 60 هزار نفر یک کتابخانه داریم و 42 باب کتابخانه دیگر برای رسیدن به این شاخص نیاز داریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: