• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6514-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
درماندگی از اداره یک باغ‌وحش

سر نخواستن باغ‌وحش غیر استاندارد «کاسیت» خرم‌آباد همواره بین دستگاه‌های اجرایی استان دعوا بوده و این مکان که در بام لرستان قرار دارد خیلی خبرساز شده است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، این باغ وحش سال 88 احداث شد و متولی نگهداری آن در ابتدا دانشگاه لرستان بود و سپس اداره کل دامپزشکی استان و بعد از آن محیط زیست و در ادامه باز هم دامپزشکی وظیفه نگهداری  آن را به عهده گرفتند و با اینکه چندین بار خبر واگذاری این مکان به شهرداری خرم‌آباد رسانه‌ای شده اما هر بار شهرداری از این کار سر باز زده است.

فضای غیر استاندارد، نبود غذای مناسب برای حیوانات و مرگ دو گوزن زرد ایرانی، باغ‌وحش «کاسیت» خرم‌آباد را معروف کرد.

مرگ این دو گوزن، صدای دوستداران حیوانات را درآورد و نحوه مردن آنها خیلی‌ها را ناراحت کرد؛ نخستین گوزن‌ سال ٩٤ بر اثر مار گزیدگی و دومی که باردار بود، فروردین سال پیش به همراه فرزندش جان دادند و دامپزشکی لرستان در خصوص علت مرگ اعلام کرد: با توجه به وجود جمعیت زیاد بازدیدکنندگان، گوزن مادر استرس گرفته و خود را به فنس کوبیده است.

با اینکه مدت‌ها از اتفاقات ناخوشایند این باغ وحش می‌گذرد اما همچنان شرایط غیراستانداری بر آن حاکم است و به تازگی اعلام شده که از 20 اسفند ماه جاری شهرداری خرم‌آباد متولی نگهداری آن می‌شود و این در حالیست که حدود یک ماه پیش وحید رشیدی شهردار خرم‌آباد در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که "باغ‌ وحش کاسیت در بدترین نقطه، احداث و هزینه‌های زیادی برای آن صرف شده و با شرایط فعلی مسئولیت آن را قبول نمی‌کنیم" اما ظاهراً نظر وی تغییر کرده است.

رشیدی حالا می‌گوید: اینکه ما بپذیریم به طور کامل متولی باغ وحش کاسیت شویم باید سایر دستگاه‌ها هم پای کار بیایند و به وظایف‌شان عمل کنند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اداره دامپزشکی بحث درمان و امور بهداشتی را انجام دهد و محیط زیست یک مکان کاملاً تایید شده در اختیار شهرداری بگذارد.

نمی‌توانیم یک باغ وحش را اداره کنیم

سجاد بابایی عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز گفت: به عنوان نماینده و خدمت‌گزار مردم خیلی برایم سخت است که بگویم نمی‌توانیم یک باغ وحش را اداره کنیم و به شهر دیگری برود.

مسئولیت نگهداری از باغ وحش‌ها بر عهده شهرداری‌هاست

غلام‌رضا توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز با اشاره به اینگه نگهداری این باغ وحش به شهرداری خرم‌آباد واگذار شده، گفت: مدت‌ها دنبال تعیین تکلیف این باغ وحش و واگذاری آن به شهرداری هستیم که خوشبختانه در جلسه‌ای که به تازگی در استانداری لرستان داشته‌ایم این کار مصوب شد.

وی با بیان اینکه از این کار استقبال می‌کنیم، افزود: با این کار علاوه بر بهبود وضعیت حیوانات، درآمدزایی مناسبی را برای شهرداری به دنبال دارد .

توکلی با بیان اینکه هر کاری در این راستا به ما مربوط شود کمک می‌کنیم، ادامه داد: دامپزشک در اختیار شهرداری قرار می‌دهیم و نباید نگرانی از این بابت داشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان یادآور شد: طبق قانون مسئولیت نگهداری از باغ وحش‌ها بر عهده شهرداری‌هاست و امیدواریم در خرم‌آباد نیز این کار به سرانجام برسد.

رضا آریایی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان درباره این باغ وحش گفته است: موضوع انتقال باغ‌ وحش به منطقه‌ای دیگر در خرم‌آباد امکان‌پذیر نیست، چون مکان و اعتبار مورد نیاز برای تحقق این هدف وجود ندارد در نتیجه باید در همان موقعیت جغرافیایی باشد.

وی با بیان اینکه در هر مقطعی یک دستگاه اجرایی متولی نگهداری این باغ وحش بوده، افزود: با وجود اینکه برخی موارد به حیوانات این باغ وحش خوب رسیدگی شده اما مواقعی نیز چندگانگی بین دستگاه‌های اجرایی باعث نبود متولی مشخص و ثابت رسیدگی به حیوانات آن شده است.

آریایی ادامه داد: این باغ وحش نیازمند رسیدگی جدی است و باید یک متولی مشخص برای آن تعریف شود که بحث درآمدزایی و نگهداری و رسیدگی به حیوانات آن پیگیری شود.

وی با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف حیونات این باغ وحش اظهار کرد: در راستای اجرای این طرح هزینه‌هایی شده و با وجود امکان درآمدزایی و ظرفیت گردشگری، باید این مجموعه تحت مدیریت قرار گیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز گفت: در جلسه‌ای که با محوریت این باغ وحش داشتیم؛ شهرداری خرم‌آباد مسئولیت نگهداری آن را از 20 اسفند متقبل خواهد شد.

آریایی اضافه کرد: تمام بحث‌های پزشکی و درمان وحوش این باغ وحش نیز بر عهده دامپزشکی استان است و در سال آینده نیز از محل منابع داخلی استان ردیفی برای این باغ وحش تعریف می‌شود.

به گزارش ایسنا، در برخی اوقات زوزه‌ حیوانات این باغ وحش از مشکلات و نقایص  مانند گرسنگی بلند شده و تا دلتان بخواهد مشکل دارد و با اینکه بارها شهرداری روی کاغذ متولی نگهداری آن شد اما در عمل کاری انجام نشده، امید می‌رود این بار شهرداری و سایر دستگاه‌ها به تعهدات یک جلسه پای‌بند باشند و حیات خوبی برای باغ وحش کاسیت فراهم کنند.

گزارش از مهران مریدی خبرنگار ایسنا منطقه لرستانانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: