• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-887-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان:
گویش‌ها و زبان‌ها، اصلی‌ترین نماد هویتی هر قوم به شمار می‌روند

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: گویش‌ها و زبان‌ها، اصلی‌ترین نماد هویتی هر قوم به شمار می‌روند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، رامین جانی ‎ پور در آیین بزرگداشت روز جهانی زبان مادری که به همت مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی برگزار شد، از اصول اساسی و اولیه توسعه اجتماعی جوامع به احترام و پذیرش تنوع‌ها و تفاوت‌ها اشاره کرد و افزود: امروزه به تنوع و گوناگونی اقوام در جوامع توسعه‌یافته به‌عنوان یک فرصت که در زمینه‌های فرهنگی و اقتصادی می‌توان از آن استفاده کرد نگاه می‌شود.

وی بابیان اینکه ایران عزیزمان بهشت رنگ‌ها و تفاوت‌هاست، افزود: به میزان تنوع نگاه‌ها، زبان‌ها و فرهنگ‌ها، تفاوت در جهان‌بینی و سبک زندگی و نگاه متفاوت به هستی و انسان وجود دارد و آموختن یک فرهنگ و زبان، آشنایی با جهان جدیدی است، جهانی که دریچه‌های ذهنی انسان را گشوده‌تر کرده و نمودهای جدیدی از هستی را بر او پدیدار می‌کند.

جانی‎پور با اشاره به اینکه گویش، لهجه و زبان هر منطقه از ایران آمیخته با جغرافیا و سبک زیست آن منطقه است، ادامه داد: گویش‌ها و زبان‌هایی که به‌عنوان اصلی‌ترین نماد هویتی قرن‌ها زنده مانده و نسل به نسل به‌عنوان یک میراث گران ‎ بهای تمدنی نگهداری شده است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان تصریح کرد: میراثی که نه‌تنها تهدید نبوده بلکه فرصتی است تا هر ایرانی بتواند با یادگیری چندین کلمه از هر زبان و گویش‌های اقوام مختلف احترام و محبت خود را به آن‌ها نشان دهد.

وی بابیان اینکه مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی لرستان یک پایگاه قابل‌اعتنا برای پژوهش‌ در حیطه ادبیات بومی با نگاه علمی است، تأکید کرد: این مرکز توانسته است با برگزاری همایش‌های مختلف در حیطه زبان و ادبیات بومی و همایش ملی سیر تحول ادبیات بومی جایگاه خوبی در بین پژوهشگران فرهنگ و ادبیات بومی کشور پیدا کند.

جانی‌پور در ادامه اظهار کرد: زبان مادری، زبانی است که از کودکی لالایی‌ها، خنده‌ها و گریه‌هایمان را با آن آموخته‌ایم و با آن عاشقانه‌ترین و پرمهرترین نوازش‌ها و محبت‌ها را دریافت کرده‌ایم، خندیده‌ایم و مرگ عزیزانمان را مویه کرده‌ایم.

این مسئول گفت: این زبان گنجینه‌ای است که از خصوصی‌ترین تجربه‌های شخصی‌مان تا نوستالژی‌های کودکی‌مان را با آن به خاطر سپرده‌ایم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان بابیان اینکه ایران و تمدن ایرانی با همین تنوع و تفاوت‌های زبانی و قومی چندین هزاره به‌عنوان یک ملت در کنار یکدیگر زیسته است، تصریح کرد: گویش‌ها و زبان‌ها، اصلی‌ترین نماد هویتی هر قوم به شمار می‌روند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: