• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-787-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان:
3000 زبان دنیا در معرض زوال هستند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان از وجود 6800 زبان زنده در دنیا خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر علی نوری در آیین بزرگداشت روز جهانی زبان مادری که به همت مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: بحث از زبان مادری در عین سهل بودن، ممتنع است و تعریف آن ظرایفی دارد.

وی بابیان اینکه برای زبان دو تعریف وجود دارد، افزود: در تعریف اول به زبانی که کودک پس از تولد به‌واسطه مادر یاد می‌گیرد زبان مادری گفته می‌شود و در تعریفی دیگر به زبان‌اصلی، ریشه‌ای و اجدادی اطلاق می‌شود.

نوری خاطرنشان کرد: امروزه بحثی که وجود دارد این است که زبان ملی و مادری باهم چه نسبتی دارند و این دو چه نسبتی با هویت دارند چراکه یکی از اساسی‌ترین نقش­های زبان هویت‌بخشی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان ادامه داد: زبان امری فطری است و در همه فطرت‌ها به‌صورت مشابه وجود دارد اما این دستگاه فطری و درونی از بدو تولد در معرض هر زبانی قرار بگیرد راه‌اندازی و شکوفا می­شود.

وی بابیان اینکه دستگاه مشترک توانش زبانی افراد اگر در معرض زبانی دیگر قرار گیرد مشکلاتی برای فرد ایجاد می­شود، گفت: ازجمله ویژگی‌های زبان مادری این است که فرد بدون هیچ دشواری با آن تکلم می‌کند و هرچند جملات نسبتاً ساده و محدودی می‌آموزد اما می‌تواند جملات نامحدود و حتی پیچیده‌‌تری را تولید کند.

نوری بیان کرد: هنگام تکلم با زبان مادری فرد لهجه ندارد و آسان و روان، مانند دیگر گویشوران به آن زبان تکلم می‌کند.

این دکترای زبان و ادبیات فارسی بابیان اینکه زبان مادری با هویت ملی، زبان رسمی و فرهنگ قومی و ملی تناسب دارد، اظهار کرد: به نظر برخی، زبان مادری در مقابل زبان ملی قرار می­گیرد و معارض آن است برای همین، در مقاطعی از تاریخ، در بعضی کشورها از سوی دستگاه‌های حامی زبان­های رسمی، با زبان‎­های دیگر موجود در یک سرزمین مبارزه شده است.

وی با اشاره به اینکه زبان مادری اقوام مختلف در ایران شعبه‎­هایی از زبان ملی هستند، ادامه داد: لکی، از زبان پارتی (پهلوی اشکانی) و لری از زبان پارسی (پهلوی ساسانی) نشأت گرفته‌اند که هردوی آن‌ها نیز برگرفته از پارسی باستان هستند.

نوری بیان کرد: کودکی که در معرض زبان مادری قرار نمی‌گیرد ممکن است در مراحلی موفقیت­هایی داشته باشد اما دچار بحران هویت می­شود چراکه زبان مادری در شکل‌گیری هویت، شخصیت و ذهنیت کودک تأثیر مستقیم می‌گذارد و به آن‌ها حس تعلق، امنیت و اعتمادبه‌نفس می‌دهد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان تصریح کرد: انسان از طریق زبانی که نخست یاد می‌گیرد به شناخت محیط می‌پردازد و احساسات خود را با این زبان بروز می‌دهد.

وی از وجود 6800 زبان زنده و رایج در دنیا خبر داد و افزود: همچنین حدود 3000 زبان در معرض خطر و بعضاً حتی در معرض زوال هستند.
 
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: