• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرار مغزهای جوان بخش عمده‎ای از سیاست‎های دشمنان است

یک دکترای مدیریت استراتژیک و تصمیم‎گیری گفت: فرار مغزهای جوان بخش عمده‎ای از سیاست‎های دشمنان است.

بهزاد خسروی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: در جهانی که زندگی می‎کنیم از ابتدا تا به امروز حدودا 14چهارده هزار جنگ که هر کدام منطقه‎ای از سیاره زمین را دچار رنج و محنت کرده، به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در این میان سرزمین ایران که اولین امپراطوری جهان را به خود دید بیش از هر کشور دیگری در جهان مورد تهاجم قرار گرفته است.

این دکترای مدیریت استراتژیک و تصمیم‎گیری تصریح کرد: از آشوریان گرفته تا رومیان و اعراب و این سو از روس‎ها و عثمانیان گرفته تا پرتغالی‎ها و انگلیسی‎ها بیشترین درد و رنج را بر پیکره سرزمین ایران بجا گذاشته‎اند.

خسروی اضافه کرد: حتی در اوان جنگ جهانی دوم با اینکه کشور ایران نسبت به طرفین جنگ اعلام بی‎طرفی کرده بود بیش از کشورهای دیگر جنگ دچار تلفات انسانی شد.

وی بیان کرد: شاید کمتر کسی بداند که در طول جنگ جهانی دوم کشور شوروی سابق یک سوم از جمعیت حدودا شصت میلیونی خود را معادل بیست میلیون نفر از دست داد.

این دکترای مدیریت استراتژیک و تصمیم‎گیری ادامه داد: در حالی‎که کشور ایران با جمعیتی معادل حدودا 22 میلیون نفر بیش از 10 میلیون نفر از جمعیت خود را به علت قحطی و سیاست‎های ناشی از دولت‏‎های متخاصم روس، انگلیس و حتی آمریکا از دست داد.

خسروی اظهار کرد: این در حالی است که برای جمعیت از دست رفته حداقلی یهودیان سوژه‎ای به نام هولوکاست مطرح شد ولی برای از دست رفتن نیمی از جمعیت ایران هیچگاه روشنگری انجام نگرفته است.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ هیچ کشوری مانند ایران دچار نوسانات سرزمینی نشده است، تصریح کرد: روزگاری که ایران در اوج قدرت و ثروت جهانی معادل 6 تا 7 برابر مساحت فعلی، سرزمین داشت و امروز را که به این حد از مساحت رسیده، مقایسه کنیم نشانگر عظمت تهاجمات خارجی به کشور ایران است.

دکترای مدیریت استراتژیک و تصمیم‎گیری اضافه کرد: اما آنچه خوشایند است بالندگی فرهنگ ایران است که در اثر این تهاجمات از بین نرفته است.

خسروی بیان کرد: به علت موقعیت ژئوپولیتیکی و ژئواستراتژیکی ایران، متاسفانه همچنان تحت فشار قدرت‎های بزرگ جهانی از یک طرف و همراهی برخی از کشورهای نوپای منطقه با آنهاست.

وی ادامه داد: آنچه که از روند تاریخی برداشت می‎شود این است که کشور ایران در اکثر دوره‎های تاریخی مورد طمع و چپاول دیگران قرار گرفته است.

این دکترای مدیریت استراتژیک و تصمیم‎گیری گفت: از طرفی دیگر با توجه به بی‎ثباتی تاریخی در منطقه خاورمیانه و دنبال کردن تجزیه آن از طرف قدرت‎های بزرگ بیش از پیش کشور ایران با چالش‎های بزرگ‎تر مواجه خواهد بود.

خسروی افزود: سیاست بین المللی قدرت‎های بزرگ در منطقه خاورمیانه به تمام معنا برای حفظ اسرائیل تدوین و اجرا می‎شود و در این میان تنها کشوری که مانع انجام این سیاست‌هاست کشور ایران است.

وی اظهار کرد: یکی از نکات بسیار مهمی که برای پایداری و ماندگاری کشور ایران در مقابل دشمنان منطقه‎ای و جهانی کلیدی به نظر می‎رسد تربیت و پرورش مدیران، کارآفرینان و مبتکران جوانی است که باید جایگزین دولت مردان و مدیران فعلی کشور شوند.

دکترای مدیریت استراتژیک و تصمیم‎گیری تصریح کرد: فرار مغزهای جوان بخش عمده‎ای از سیاست‎های دشمنان است که با این کار خلاء مدیریتی را در حال حاضر و آینده در کشور ایجاد می‎کنند.

خسروی اضافه کرد: ولی متاسفانه در این میان نظام اداری و مدیریتی کشور بسیار مفعولانه عمل کرده و هیچ راهبرد مشخصی برای این امر حیاتی ندارد.

وی گفت: امید می‎رود به زودی دولت و مجلس از یک طرف و دلسوزان کشور از طرف دیگر برای این مهم چاره اندیشی کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: