• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-786-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان:
توسعه مراکز تنها در بخش صنعت خواهد بود

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: توسعه مراکز تنها در بخش صنعت خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر سعید فرح‌بخش در نشست خبری با اصحاب رسانه که در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، با بیان اینکه کیفیت‌گرایی در بخش‌های مختلف از رویکردهای اصلی این دانشگاه است، اظهار کرد: توسعه مراکز در دانشگاه علمی کاربردی تنها در بخش صنعت خواهد بود.

وی ادامه داد: از جهت کمّی برنامه‌ای برای افزایش مراکز نخواهیم داشت و تنها مراکزی بنا بر نیاز در جوار صنعت تأسیس خواهد شد.

فرح‌بخش اضافه کرد: در بخش خدماتی و مدیریت، افزایش مراکزی در سال آینده نخواهیم داشت.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان با بیان اینکه 450 دانشجو در هر مرکز علمی کاربردی استان توزیع شده است، افزود: این تعداد دانشجو برای ما قابل قبول نیست چراکه باید حداقل در هر مرکز 1000 نفر در حال تحصیل باشند.

وی با تأکید بر اینکه عدم توسعه مراکز علمی کاربردی در دستورکار دانشگاه است، یادآور شد: سال گذشته 1050 مرکز علمی کاربردی در کشور فعال بود که با نظارت‌هایی که انجام شد در حال حاضر 850 مرکز از آنها فعال بوده و 200 مرکز از چرخه خارج شدند.

فرح‌بخش خاطرنشان کرد: پنج مرکز علمی کاربردی استان در سال جاری رأی نظارتی خوردند و نتوانستند دانشجو پذیرش کنند ولی با اصلاحاتی که در این دانشگاه‌ها در حال انجام است مهر ماه سال آینده پذیرش خواهند داشت.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: در حال حاضر نزدیک 12 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

همکاری 2000 مدرس با دانشگاه/ پایش کیفی مدرسین انجام می‌شود

وی با تأکید بر اینکه کیفیت‌گرایی از اهم برنامه‌های دانشگاه است، اظهار کرد: امسال تلاش کردیم مدرسانی به کار بگیریم که پروسه علمی جذب آنها در کارگروه علمی دانشگاه طی شده است.

فرح‌بخش اضافه کرد: فراخوان پذیرش و جذب مدرس در دانشگاه علمی کاربردی اسفندماه سال جاری اعلام خواهد شد و استان نیز در این خصوص ظرفیت جذب دارد و برای چند رشته اعلام نیاز کرده است.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان ادامه داد: سال آینده جذب مدرسان نیز بر اساس مصاحبه در کارگروه علمی دانشگاه خواهد بود چراکه اعتقادداریم اگر مدرسین کیفی‌تری به سیستم تزریق شوند عملکرد آنها بهتر خواهد بود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر 2000 مدرس با دانشگاه علمی کاربردی لرستان همکاری می‌کنند که در سال آینده پایش کیفی آنها انجام خواهد شد.

فرح‌بخش یادآور شد: در سال جاری 200 مدرس در دانشگاه علمی کاربردی لرستان جذب شد.

73 درصد دانشجویان این دانشگاه بعد از دو سال مشغول به کار می‌شوند

 رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان بابیان اینکه بناست 30 درصد شهریه دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی را دولت تقبل کند، خاطرنشان کرد: این قضیه باعث می‌شود افراد مستعدتر و آگاه‌تری به‌عنوان دانشجو به دانشگاه واردشده که این موضوع خود باعث افزایش کیفیت می‌شود.

وی تصریح کرد: در این صورت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‎توانند وارد بازار کارشده و برای خود شغل ایجاد کنند.

فرح‌بخش گفت: آمارها نشان می‌دهد که 73 درصد دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی ظرف دو سال بعد از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار می‌شوند که آمارها در وضعیت کنونی اقتصاد کشور بسیار خوب است و البته باید آن را تقویت کنیم چراکه تنها راه اشتغال، کسب مهارت‌های علمی و کاربردی است و دولت و مجلس هم به این نتیجه رسیده‌اند.

15 درصد جمعیت دانشجویی کشور در مراکز علمی کاربردی تحصیل می‌کنند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان اظهار کرد: در برخی کشورهای توسعه‌یافته مانند آلمان 80 درصد دانش‌آموزان به سمت دانشگاه‌های مهارتی سوق داده می‌شوند درحالی‌که در کشور ایران تنها 15 درصد دانش‌آموزان به سمت دانشگاه‌های علمی کاربردی می‌روند.

وی بابیان اینکه افزایش تعداد دانشجویان جزء برنامه‌های این دانشگاه است، یادآور شد: باید در سال‌های آینده 30 درصد جمعیت دانشجویان کشور در مراکز علمی کاربردی تحصیل کنند. در حال حاضر 450 هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی مشغول تحصیل‌اند که این جمعیت معادل 15 درصد تعداد کل دانشجویان کشور است.

فرح‌بخش افزود: اعتقادداریم که ورود دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل در مراکز علمی کاربردی سبب جذب آنها در بازار کار خواهد شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: مأموریت گرایی از اهم برنامه‌های دانشگاه علمی کاربردی است و بنا بر آن هر مرکز بر اساس مأموریت خاصی که دارد رشته‌های مرتبط را راه‌اندازی کرده و در آن رشته‌ها دانشجو جذب می‌کند.

وی اظهار کرد: در مهر گذشته 70 درصد پذیرش‌ها در دانشگاه علمی کاربردی استان بر اساس مأموریت گرایی بود و در مهر آینده 100 درصد پذیرش‌ها بر اساس این مهم انجام خواهد گرفت.

تأکید بر تأسیس مراکز رشد و نوآوری

فرح‌بخش با تأکید بر گسترش فعالیت‌های کارآفرینی در این دانشگاه تصریح کرد: در این راستا بحث تأسیس دفاتر کارآفرینی در همه مراکز استان انجام‌شده همچنین کلینیک اشتغال و کارآفرینی دانشگاه علمی کاربردی لرستان اخیراً افتتاح‌شده که خدمات و مشاوره‌های بسیار خوبی در بحث اشتغال و کارآفرینی به دانشجویان ارائه می‌شود.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان با اشاره به اینکه تأسیس مراکز رشد خوشه‌های فناوری و نوآوری در دستور کار این دانشگاه است، یادآور شد: سال گذشته درخواست تأسیس سه مرکز رشد در مراکز استان را داشتیم که تاکنون موافقت اصولی یکی از آنها اخذشده است و پیگیر دیگر مراکز نیز هستیم.

وی ادامه داد: البته تأسیس مراکز نوآوری بیش از راه‌اندازی مراکز رشد مدنظر است.

پیش‌بینی جذب 2000 دانشجو در بهمن‌ماه سال جاری

فرح‌بخش با اشاره به پذیرش بهمن‌ماه این دانشگاه در دوره‌های کاردانی و کارشناسی گفت: ظرفیت پذیرش ما در این دوره 6000 نفر است اما پیش‌بینی می‌کنیم که 3000 دانشجو جذب کنیم.

وی ادامه داد: برای دوره‌های کاردانی در 98 کد رشته محل و دوره کارشناسی در 108 کد رشته محل پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان ادامه داد: در این دوره در 9 رشته جدید ازجمله تربیت مربی و آموزش‌های شهروندی، انتظامات و حراست فیزیکی، مترجمی زبان انگلیسی، کشف و پیگیری سرقت، تربیت مربی مهدکودک و... پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

وی گفت: در پذیرش بهمن‌ماه 19 مرکز دانشگاه علمی کاربردی لرستان پذیرش دانشجو خواهند داشت.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان با اشاره به اینکه به دنبال فراهم‌سازی زیرساخت‌ها در مراکز علمی کاربردی استان هستیم، افزود: هرچقدر زیرساخت‌ها و امکانات علمی و ورزشی بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت آموزشی بالا می‌رود. در این راستا با 10 دستگاه تفاهم‌نامه داشته‌ایم تا دانشجویان علمی کاربردی بتوانند از امکانات آن دستگاه‌ها در طول تحصیل خود در راستای آموزش استفاده کنند.

کارکنان و مدرسان مراکز دولتی نگران شغل خود نباشند

وی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص توقف پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی دولتی، تصریح کرد: برای این مصوبه جای نگرانی نیست چراکه مراکز دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شوند و کارکنان و مدرسان آنها شغل خود را از دست نمی‌دهند و زیر نظر همان بخش خصوصی به کار خود ادامه می‎دهند.

فرح‌بخش خاطرنشان کرد: کارکنان این مراکز در صورت داشتن صلاحیت می‌توانند عضو هیئت مؤسس شده و آن مرکز را اداره و مدیریت کنند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: در صورت مدیریت این مصوبه می‌توان از آن به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: