• جمعه ۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-1184-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک دکترای مدیریت راهبردی و تصمیم‌گیری:

باید از منابع زیرزمینی و طبیعی ارزش‌افزوده‌ بالاتری ایجاد کرد

یک دکترای مدیریت راهبردی و تصمیم‌گیری گفت: باید از منابع زیرزمینی و طبیعی ارزش‌افزوده‌ بالاتری ایجاد کرد.

بهزاد خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، بابیان اینکه بر اساس گزارش Credit Suissc در سال 2015 کل ثروت جهانی برآورد شده است، بیان کرد: نشریه وال‌استریت نیز در گزارشی به معرفی ده کشور ثروتمند دنیا در میزان ذخایر منابع طبیعی و خدادادی پرداخته است.

وی ادامه داد: در این گزارش ایران بعد از کشور روسیه، امریکا، عربستان و کانادا رتبه پنجم جهانی را به خود اختصاص داده است.

خسروی بابیان اینکه این دو گزارش با رویکردهای متفاوتی ارائه‌شده‌اند که نیاز است تحلیل شوند، اظهار کرد: در گزارش Credit Suissc تمام دارائی‌های مالی جهان شامل پول نقد، فلزات گران‌بها، سهام بورس و اموال و دارائی‌های غیرمالی جهان شامل منازل مسکونی و تجاری و زمینی، ماشین‌آلات و هر آنچه بتوان بروی آنها قیمت گذاشت، است.

این دکترای مدیریت راهبردی و تصمیم‌گیری اضافه کرد: در این گزارش تمام این دارائی‌ها در سطح جهان 25 تریلیون دلار برآورد شده که سهم کشورها به ترتیب آمریکا با 86 تریلیون دلار و معادل 34.3 از کل جهان در رتبه اول، چین 23، ژاپن 20، انگلیس 15.6، فرانسه 12.6، آلمان 12، ایتالیا 10، کانادا 7، استرالیا 6، اسپانیا 4، کره جنوبی 3.5 تریلیون دلار است.

وی اظهار کرد: کشور ایران با داشتن یک درصد از مساحت جهان متأسفانه میزان ثروتش به یک‌دهم کره جنوبی نیز نمی‌رسد.

خسروی گفت: در مقایسه دیگری بر اساس این گزارش ثروت ایران معادل 250 میلیارد دلار (یک‌چهارم یک تریلیون دلار) بوده درحالی‌که ثروت تنها یک کمپانی به نام آمازون در آمریکا معادل 400 میلیارد دلار است.

وی افزود: با این تحلیل می‌توان درک کرد که نقش اقتصاد و ثروت ایران در مقایسه با ثروت جهانی در چه جایگاهی است. تحلیل فوق‌الذکر منابع زیرزمینی و خدادادی را در بر‌نمی‌گیرد.

این دکترای مدیریت راهبردی و تصمیم‌گیری در ادامه گفت: بر اساس گزارش وال‌استریت که کشورهای ثروتمند را در منابع طبیعی طبقه‌بندی کرده، اوضاع کشور ایران متفاوت است.

وی بیان کرد: در گزارش وال‌استریت نفت، گاز، زغال‌سنگ، جنگل و چوب، طلا و نقره، مس، اورانیوم، آهن خام و فسفات که همگی از منابع مهم جهانی می‌باشند به‌عنوان شاخص ثروت در نظر گرفته‌شده‌اند.

این دکترای مدیریت راهبردی و تصمیم‌گیری ادامه داد: با این رویکرد کشورهای روسیه، امریکا، عربستان، کانادا، در رتبه‌های اول تا چهارم جهان و کشور ایران با 27 تریلیون دلار از منابع زیرزمینی و طبیعی در رتبه پنجم دنیا قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: این گزارش ارزش منابع و میزان ثروت را به‌صورت خام محاسبه کرده است و چنانچه کشور ایران بتواند از این منابع، ارزش‌افزوده بالاتری را ایجاد کند قطعاً ثروت افزوده بیشتری را نیز کسب خواهد کرد.

خسروی تأکید کرد: این امر محقق نخواهد شد مگر با دستان جوانان خلاق، مبتکر و کارآمد که از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان ایفای نقش می‌کنند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: