• پنجشنبه ۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-785-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
نامعادله اشتغال و بیکاری؛ جریان از چه قرار است؟

اعلام آمار بیکاری و نرخ ایجاد اشتغال از سوی برخی مسئولان لرستان، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است.

پس از اعلام این آمار اختلافات بر سر صحت و یا تناقض آن میان مسئولان آغاز شد. هرچند بر اساس آمار رسمی  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، میزان بیکاری کاهش و اشتغال افزایش داشته اما مسئولان وقت معتقدند که این آمار با واقعیت تناقض دارد و متولیان امر در ارائه این گزارش مانده‌اند که جریان از چه قرار است؟!

این اعداد و ارقام به نحوی است که اشتغال لرستان را به بن‌بست رسانده چراکه آمار شاید در ظاهر اعدادی باشد که با فرمول‌های علمی به دست آید اما باید واقعیت ‎ ها را نشان دهد تا بر اساس وضع موجود و سیر گذشته، مدیران و مسئولان بتوانند تصمیم ‎ گیری و برنامه ‎ ریزی کنند. داده ‎ های آماری بنیادی ‎ ترین اصل برای برنامه‌ریزی است و برنامه‌ریزی اساسی‌ترین شاخص برای مدیریت قلمداد می‌شود اما همیشه در لرستان در مورد آمار اعلام‌شده در خصوص اشتغال و بیکاری بحث بوده است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، به عقیده مسئولان و متولیان امر استان، آمار ارائه‌شده در خصوص وضعیت اشتغال و بیکاری ضدونقیض بوده و نمی ‎ توان به‌صورت دقیق و متقن آن را به‌عنوان اعداد و ارقام راستی آزمایی شده مدنظر قرار داد و در این زمینه اقدام جدی برای ارائه آمار منطبق با واقعیات جامعه انجام‌نشده است.

این آمار باعث شده که استاندار لرستان و معاونین وی عینک حساسیت به چشم زده و روی این اعداد و ارقام تأمل کنند به‌نحوی‌که در طی چند جلسه کارگروه اشتغالی که در این مدت برگزارشده، در این خصوص بحث شده است.

پیش‌ازاین استاندار لرستان در مهرماه سال جاری اذعان کرد که شغل ایجادشده در لرستان با آمار کاهش بیکاری هم‌خوانی ندارد.

اداره کل کار باید آمارش را درست کند

دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان در کارگروه اشتغال استان مورخ 5 مهرماه سال جاری دراین‌باره گفت: می‌خواهیم ببینیم این ادعای ایجاد شغل در استان چقدر صحت دارد و این رقم  را تا چه حد مرکز آمار ایران تائید می‌کند؟ وقتی ادعا می‌کنیم سه درصد کاهش بیکاری داشتیم این رقم با ایجاد ۲۵ هزار شغل نمی‌شود.

وی بابیان اینکه به دنبال مچ‌گیری نیستم بلکه می‌خواهم بدانم تسهیلات 6 میلیاردی صندوق کارآفرینی امید چقدر اشتغال ایجاد کرده است؟ افزود: به دنبال این هستیم که اشتغال برنامه‌ریزی‌شده در استان چقدر محقق شده و امسال برنامه‌ریزی صحیح و درستی را  در این راستا داشته باشیم. اداره کل کار باید آمارش را درست کند و برای این ۲۵ هزار شغل پاسخگو باشد و مدیرکل از این موضوع دفاع کند.

خادمی تأکید کرد: باید منطق در بحث ایجاد اشتغال رعایت شود. در جلسه بعدی میزان اشتغال بازنگری شود تا هر مدیری بداند در دستگاهش چه میزان اشتغال ایجادشده است. باید پایش روی میزان اشتغال استان صورت گیرد و در جاهایی که تولید منجر به اشتغال می‌شود این را جزو اشتغال برنامه‌ریزی‌شده در نظر بگیریم، نباید اشتغال‌های غیرمستقیمی را که از انجام یک سری کارهای عمرانی ایجاد می‌شود جزو سند اشتغال بیاوریم تا به یک رقم دقیق برسیم.

 این سخنان استاندار در حالی است که باوجود تأکیدات استاندار، ضدونقیض گویی در آمار اشتغال همچنان ادامه دارد...

پرداخت تسهیلات به ۷۸۳ طرح مشاغل خانگی در لرستان

علی آشتاب، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، روز گذشته در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان گفت: تاکنون ۹۹۳ واحد پذیرنده کارورز در سامانه پیش‌بینی‌شده ثبت‌نام کردند.

وی افزود: 9693 نفر نیز به‌عنوان کارورز در این سامانه تشخیص داده شدند.

آشتاب ادامه داد: تعداد ۳۹۸ واحد هم موفق شدند که کارورز جذب کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: همچنین 1200 نفر به‌عنوان کارورز برای عقد قرارداد به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: در طرح اشتغال روستایی نیز ۹۹ طرح بررسی‌شده و ۴۲ طرح به تصویب نهایی رسیده است.

آشتاب افزود: این طرح‌ها بااعتبار ۴۱۰ میلیارد تومان و ۵۳۷ نفر اشتغال‌زایی در قالب یک برنامه دوساله اجرایی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: در طرح مشاغل خانگی نیز سهم استان ۱۶ میلیارد تومان است که 1200 طرح به بانک معرفی‌شده و ۷۸۳ طرح موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

وی اظهار کرد: این تسهیلات توسط بانک‌های ملی و صادرات پرداخت می‌شود.

بخشی از مشکلات کشوری است

آشتاب با اشاره به طرح‌های اشتغال فراگیر یادآور شد: این طرح‌ها شامل طرح مشاغل خانگی، اشتغال روستایی و محیط کسب‌وکار است که در این زمینه 3723  طرح به دبیرخانه کارگروه اشتغال واصل‌شده است و با بررسی‌های انجام‌شده رقم سرمایه‌گذاری طرح‌ها ۵۰۸ میلیارد تومان برآورد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان افزود: اشتغال پیش‌بینی‌شده این طرح‌ها ۱۱ هزار و ۷۱۲ نفر بوده ولی مشکلاتی در حوزه بانک‌ها و نحوه عملکرد سامانه وجود داشت که البته بخشی از آن‌ها هم کشوری بود.

وی ادامه داد: برای مثال یکی از بانک‌ها فقط ۲۵ درصد اعتبارشان ابلاغ‌شده و برخی از طرح‌ها به همین دلایل، پرداخت‌نشده است و سامانه «کارا» نیز روزانه توسط اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی رصد می‌شود.

این گزارش مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب واکنش و انتقاد معاون استاندار از ارائه خلاف واقع آمار بیکاری و اشتغال در استان شد و وی عملکرد اداره کار را غیرقابل‌پذیرش دانست .

عملکرد اداره کار را قابل‌پذیرش نیست

گودرز امیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان دراین‌باره گفت: سه هزار و ۷۰۰ طرح اشتغال فراگیر بااعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان تصویب‌شده و ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار هم در این زمینه ابلاغ‌شده است.  طبق آمارهایی که از سوی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌شود از این میزان اعتبار هم فقط ۱۱ میلیارد تومان جذب‌شده است که ما به این وضعیت انتقاد داریم.

وی بابیان اینکه ما اظهارات اداره کار در خصوص مشکلات و ناهماهنگی‌های این زمینه را نمی‌پذیریم، گفت: در جلسه قبل بنا بود که این طرح‌ها در سطح شهرستان‌ها هم بررسی شود و مشکلات مربوط به ثبت در سامانه «کارا» و عقد قراردادها در بانک‌ها، حل شود اما حداقل کار این بود که تا حالا این سامانه و مشکلات مربوط به آن رفع می‌شد.

امیری افزود: اداره کار برای پیشبرد طرح‌های اشتغال فراگیر حداقل باید مشکلات سامانه «کارا» برای رفع بهانه متقاضیان و بانک‌ها را رفع می‌کرد و در این زمینه هم تعارف نمی‌کنیم و می‌گوییم که عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان ادامه داد: این سامانه باید یک مسئول مشخص داشته باشد و روزانه با متقاضیان و بانک‌ها در ارتباط باشد و هفته آینده هم جلسه فوق‌العاده‌ای در خصوص عملکرد این سامانه برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه از ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ‌شده در این زمینه فقط ۱۱ میلیارد تومان جذب‌شده است، گفت: متأسفانه برخی بانک‌ها در این زمینه پرداختی و عقد قرارداد نداشته‌اند و همین مسئله باعث می‌شود که اگر ما برای اعتبار جدید اقدام کنیم به ما بگویند که شما اعتبارات قبلی را جذب کنید.

امیری اضافه کرد: اگر اعتبار بانکی ابلاغ نشده، پرونده را به بانک دیگر بدهید، بانک ملی در این زمینه حتی بیشتر از سقف مقرر پرداخت می‌کند، مشکلات موجود درزمینهٔ تکمیل پرونده‌ها و سامانه را برطرف کنید زیرا با توجه به پایان سال بعید می‌دانم بتوانید روند مناسبی برای پرداخت‌ها، داشته باشید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان ادامه داد: ما حتی در خصوص پرونده‌های شهرستان‌ها تفویض اختیار کرده‌ایم اما آن‌ها هم هنوز دچار مشکل هستند.

وی اظهار کرد: ما حتی برای رفع مشکلات کسانی که در ابتدا پرونده‌هایشان را دستی آورده بودند گفتیم مشکلی نیست بعداً اطلاعات را وارد سامانه کنید و آن‌قدر مشکل ثبت در سامانه را عنوان نکنید چون افراد متقاضی خیلی‌هایشان هرروز به شما مراجعه می‌کنند.

امیری در خصوص اعتبارات مشاغل خانگی نیز گفت: چرا باید برای یک وام ۵ میلیون تومانی کسی مثلاً از کوهدشت بارها و بارها به خرم‌آباد مراجعه کند، مگر چقدر تسهیلات قرار است بگیرد که آن‌قدر هزینه و رفت آمد داشته باشد.

تناقض در آمار سامانه کارا

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان افزود: مگر روال تشکیل پرونده چقدر طول می‌کشد که این طرح‌ها باید اندر طول بکشد و در این زمینه هم باید به‌صورت جدی بررسی کرد و آمار و ارقام دقیق ارائه کرد.

وی ادامه داد: تسهیلات مشاغل خانگی روند ساده و تکراری است که خود بانک‌ها هم می‌توانند به‌صورت عادی انجام دهند و باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

امیری بابیان اینکه باید در این زمینه پاسخ قانع‌کننده ارائه شود، عنوان کرد: روند معرفی به بانک، عقد قرارداد و پرداخت و ...باید مشخص باشد نه اینکه ۴۱ طرح عقد قرارداد شود ولی ۹۷ طرح پرداخت‌شده باشد، این تناقضات در آمار و نقص در سامانه «کارا» باید به‌سرعت و هفته آینده رفع شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان خاطرنشان کرد: درزمینهٔ طرح‌های اشتغال روستایی نیز ۴۳ طرح بااعتبار ۵۰ میلیارد تومان تصویب‌شده است که در این بخش باید با هماهنگی فرمانداری‌ها، بانک‌ها و ...شاهد پیشرفت مطلوبی باشیم نه اینکه روستاییان در طرح‌ها دچار اشتباه شوند چون اگر مسیر را اشتباه بروند، امکان دریافت تسهیلات از بانکی به بانک دیگر هم سخت می‌شود و لازم است اطلاع‌رسانی کافی به روستاییان انجام شود.

ارائه ۵۰ هزار نفر ساعت آموزش کارآموزی در محیط‌های کسب‌وکار استان

رحمان قلاوند، مدیرکل فنی و حرفه‌ای لرستان، نیز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان گفت: تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر ساعت آموزش کارآموزی در محیط‌های کسب‌وکار واقعی اجراشده است.

وی افزود: آموزش‌های محیط واقعی کسب‌وکار شامل دو طرح کارآموزی و کارورزی هستند که درزمینهٔ کارآموزی سهمیه استان ۳۶ هزار نفر ساعت بود که خوشبختانه تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر ساعت آموزش در این زمینه برگزارشده است.

قلاوند ادامه داد: بر اساس برنامه ابلاغی از سطح عملکردی سال، بیشتر عمل کرده‌ایم ولی با توجه به نیاز استان و وجود ۳۶ هزار واحد صنفی در استان سطح آموزش‌ها به ۶۰ هزار و سپس به ۱۲۰ هزار نفر ساعت افزوده‌شده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای لرستان اضافه کرد: همچنین مجوز کارآموزی برای ۱۴۶ واحد صادرشده و عملکرد آن تا امروز هم ۷۹ هزار و ۳۷۳ نفر ساعت است.

با این اوصاف در حال حاضر آمار درستی از بیکاران لرستان و وضعیت اشتغال آنان در دست نیست و برخی مسئولین نیز نمی ‎ خواهند این مسئله را بپذیرند و امیدواریم باتدبیر نماینده عالی دولت در این استان آمار به‌روز و واقعی شود و بررسی منصفانه ‎ ای از وضعیت موجود درزمینهٔ بیکاری و اشتغال انجام شود چراکه احصای دقیق آمار بیکاران یا شاغلان (مطابق با واقعیت‌های حاکم بر اقتصاد و فضای کسب‌وکار ) برای انجام سیاست ‎ گذاری ‎ ها لازم و ضروری است.

گزارش از ساناز رباطی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: