• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-590-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
حاشیه‌نشینی زادگاه آسیب‌های اجتماعی

حاشیه‌نشینی پديدهاي است اجتماعي و به‌عنوان معضل اجتماعي موردتوجه جامعه شناسان شـهري و سـاير علـوم مربـوط بـه شهرسازي قرارگرفته است.

حاشیه‌نشینی مترادف با آسيب‌ها و انحرافات اجتماعي است اگرچه حاشیه‌نشینان آسيب‌زا و منحرف نيستند ولي شرايط و موقعيت جغرافيايي ايجاب مي‌كند تا براي منحرفان، منطقه اخلاقي و فرهنگي خاصي ايجاد شود.

زندگي حاشیه‌نشینی و كنش متقابل اعضاي آن‌ها با يكديگر عامل به وجود آورنده فرهنگ خاصي است كه بافرهنگ متداول حاكم بـر جامعـه تفـاوت دارد.

از مهم‌ترین مشخصه‌هاي حاشیه‌نشینی می‌توان به واحدهاي مسكوني روبه ويراني، فرسوده و با تجهيزات ناقص، تسلط فرهنگ فقر و انعكاس آن در رفتار مردم، گوشه‌گیری مردم از جريانات شهري و عدم توجه و بي‌اعتنايي سازمان‌هاي مسئول به نيازهاي محله اشاره کرد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، انسان زمانی که در خیابان‌های شهرهای امروزی قدم برمی‌دارد سردرگم و پریشان می‌شود زیرا شهرها را در تضاد با انسان، انسانیت و تصاویر جالب ترسیم‌شده از شهرهای آینده در ابتدای تولد شهرها مدرن می‌یابد.

اندیشه انسان هنوز در شهرها به دنبال مدینه فاضله پیامبر اسلام، است. اما واقعیت مشاهدات انسان در شهر ساختاری دیگر را نمایان می‌کند.

درواقع حاشیه‌نشینی که یکی از چالش‌های اصلی در مسیر رشد و توسعه پایدار است به دلایلی چون تداوم رشد جمعیت شهری، تداوم رشد سکونت‌گاه‌های غیررسمی و مهاجرت زاده شده و چونان طفلی ناخواسته خود را به دامان بی‌مهر و بی‌عطوفت شهر تحمیل کرده است.

یک‌صد هزار حاشیه‎نشین در بروجرد وجود دارد

سرهنگ مجید سوری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد دراین‌باره، اظهار کرد: مجمع راهبردی بسیج آسیب محله‌های حاشیه‌نشین بروجرد را شناسایی کرده است.

وی بابیان اینکه بیکاری مشکل اصلی شهرستان بوده که این معضل در کل کشور عمومی است، افزود: تعطیلی کارخانه‌ها نیز در شهرستان به این مشکل دامن می‌زند.

 فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد تصریح کرد: با رونق و تولید کارخانه‌ها بخشی از معضل بیکاری مرتفع می‌شود که باید برای رفع مشکلات کارخانه‌ها شهرستان چاره‌ای اندیشیده شود.

سوری اضافه کرد:  از سویی در حالی شاهد معضلات تعاونی‎های مسکن و سایت مسکن مهر هستیم که در مرکز استان اراده‎ای برای حل مشکلات این شهرک دیده نمی‎شود.

وی بیان کرد: آمارها از سکونت 70 هزار نفر حاشیه‎نشین در بروجرد خبر می‎دهد که بر اساس آمارهای بسیج بالغ‌بر یک‎صد هزار نفر در این مناطق زندگی می‎کنند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد ادامه داد: کارگروهی در راستای کاهش آسیب‎های اجتماعی در بروجرد تشکیل‌شده است که در راستای فقرزدایی و محرومیت‌زدایی ناحیه مقاومت بسیج بروجرد 500 خانوار را تحت پوشش قرار داده و 36 منزل مسکونی را برای آن‎ها بازسازی و یا احداث کرده است.

سوری خاطرنشان کرد: همچنین 22 گروه جهادی منطقه محور با جغرافیای هدف در 11 منطقه شهری و 11 منطقه روستایی کمتر برخوردار تشکیل و مشکلات و آسیب‎های این مناطق احصاء شده است و این گروه‎های جهادی به مدت 5 سال در هر منطقه فعالیت می‎کنند.

نبود امکانات رفاهی مناسب، بیکاری و توسعه‌نیافتگی در روستاها موجب مهاجرت روستاییان به شهر و گسترش معضل حاشیه‌نشینی شده است. با مهاجرت از روستا به شهر صنعت دام‌پروری، دامداری، مرغداری و کشاورزی از بین می‌رود و تولیدکنندگان دیروز به مصرف‌کنندگان امروز تبدیل می‌شوند.

حاشیه‌نشینی بسترساز و مولد آسیب‌های اجتماعی است

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی دراین‌باره گفت: حاشیه‌نشینی بسترساز و مولد آسیب‌های اجتماعی است، کاهش حاشیه‌نشینی مستلزم رفع نابرابری‌های اجتماعی است.

وی خاطرنشان کرد: حاشیه‌نشینی نتیجه فقر، بیکاری و نبود اشتغال پایدار در روستاها است که روستاییان برای تأمین معیشت خود به‌اجبار به مهاجرت روی آورده و حاشیه شهرها را برای زندگی انتخاب می‌کنند که در این رابطه لازم است با توسعه اقتصاد روستایی مانع از گسترش حاشیه‌نشینی شد.

نماینده مردم بروجرد اضافه کرد: مهاجرت روستاییان شیوع حاشیه‌نشینی را به دنبال داشته و درواقع پدیده مهاجرت عمده عامل گسترش حاشیه‌نشینی در کشور است.

گودرزی تصریح کرد: برای کاهش حاشیه‌نشینی و همچنین تثبیت جمعیت روستایی باید بسترها و زیرساخت‌های لازم برای ماندگاری افراد در روستاها فراهم شود تا مهاجرت‌ها معکوس و ماندگاری روستاییان در روستاها افزایش یابد.

در بودجه سال 97 بودجه خوبی برای بافت‎های فرسوده و غیرمقاوم دیده‌شده است

علی کورانی‌فرمعاون استاندار لرستان و فرماندار ویژه بروجرد نیز دراین‌باره گفت: علاوه بر مشکلات باید اقدامات انجام‌شده را نیز بیان کرد.

وی اظهار کرد: در کنار توجه به نقاط ضعف باید نقاط قوت و فرصت‎ها نیز موردتوجه جدی قرار گیرند که در این صورت دستیابی به اهداف بهتر میسر می‎شود.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که مشکلات داخلی بر تهدیدهای خارجی منطبق شوند که در این صورت در معرض آسیب‎های جدی قرار می‎گیریم.

کورانی‌فر با اشاره به مشکلات موجود در مناطق حاشیه‌نشین بروجرد گفت: در بودجه سال 97 بودجه خوبی برای بافت‎های فرسوده و غیر مقاوم دیده است، از سویی فعالیت‎های درخور توجهی در مناطق حاشیه‎نشین در حال انجام است.

رعایت نکردن حداقل‌های استفاده از مساحت برای ساخت بنا به همراه بی‌توجهی به محوطه‌سازی و تخصیص فضا برای پارکینگ، حیاط و راه‌پله بخش دیگری از کاستی‌های ساخت‌وساز در سکونتگاه‌های غیررسمی هستند.

11 محله حاشیه‌نشین در بروجرد وجود دارد

احمد گودرزیان معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بروجرد نیز دراین‌باره اظهار کرد: 11 محله حاشیه‌نشین در بروجرد وجود دارد که بالغ‌بر یک‌صدهزار نفر جمعیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: این محله‌ها شامل ابراهیم‌آباد، دشت لاله، اسلام‌آباد، دره غریب، لرآباد، گوشه گاپله، سی متری انقلاب، گوشه چارچنار و ... است.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بروجرد بابیان اینکه در این محلات کارهای فرهنگی در حال انجام است، تصریح کرد: معضلات این مناطق شناسایی‌شده و در راستای رفع معضلات و توانمندسازی این مناطق اقداماتی در حال انجام است.

گودرزیان با اشاره به مسکن مناطق حاشیه‌نشین، افزود: استانداردسازی مسکن این مناطق در مرحله آخر است که باید یک متر باشد که باید از بحث تجمیع استفاده کرد.

اگرچه شهر بروجرد شهر مهاجر فرستی است اما در سال‌های گذشته پذیرای بخشی از جمعیت روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ استان بوده که برخی از این مهاجرت‌ها به رشد حاشیه‌نشینی در این شهر منجر شده است. بسیاری از ساکنان مناطق حاشیه‌ای از اقشار متوسط و پایین جامعه هستند و بیشتر این افراد دارای ویژگی‌های اقشار متدین و مذهبی هستند اما برخی مناطق حاشیه‌نشین به دلایل مختلف پذیرای افراد خلاف‌کار جامعه هستند.

 گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: