• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-490-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
صدای پایش به گوش می‌رسد

صدای پای بهار، خواب و خیال خزان را بر می‌آشوبد و بوی بیداری و حرکت بهار، عالم را فرا می‌گیرد و دراین فصل سفر زیباترین و پر خاطره‌ترین جذابیت‌ها و تجربه‌ها و دیدنی‌ها را با خود به همراه دارد.

سفر در این فصل نگاه دیگری را با خود به همراه دارد، نگاهی از جلوه‌های آفرینش و طبیعت زنده و زیبا.

فصل بهار در ايران به عنوان آغاز سال نو و آغاز تعطيلات نوروزي است كه بسياري از هموطنان را برای مسافرت به استان‌ها و شهرستان‌ها فرامي‌خواند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، یکی از شهرهايی که در ایام نوروز با استقبال بی‌نظیر مسافران روبرو می‌شود، شهرستان بروجرد است.

بروجرد از شهرهای باستانی ایران است که برخی ساخت آن را به منوچهر از سلسله پیشدادیان نسبت می‌دهند، اما شواهد کافی در مورد شهر بودن آن از دوران ساسانیان موجود است. از اين‌رو بافت معماری قدیم این شهر که نهایتا در دوران قاجاریه ساماندهی شده، بسیار زیبا بوده و نمونه‌هایی از آن هنوز باقی است.

براي جذب گردشگران بيشتر، مسئولین شهرستان از مدت‌ها قبل در تکاپوی آماده کردن فضا برای استقبال از مسافران نوروزی هستند تا تمام امکانات لازم را برای آنها فراهم کنند.

برنامه جشن در شب‌های نوروز با حضور هنرمندان این شهر

امیرجاویدپور شهردار بروجرد در این باره گفت: شهرداری یکی از متولیان جدی است و ساماندهی ورودی‌های شهر را شروع کرده است.

وی اظهار کرد: طرح‌ای المانی باید در شهر انجام شود که مردم شهرستان بروجرد از یکم تا 20 اسفندماه شاهد زیبایی در ورودی شهر و تپه چغا خواهند بود.

شهردار بروجرد تصریح کرد: اکیپ‌های در ورودی‌های شهر مستقر خواهند شد و با کمک بین‌بخشی نقاط ارزشمند شهری معرفی می‌شوند.

جاویدپور با بیان اینکه شهر بروجرد محل توقف‌گاه بهتری می‌شود اضافه کرد: برنامه جشن در شب‌های نوروز با حضور هنرمندان این شهر برای نخستین بار ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: انتخاب شعاری مناسب برای گردشگری بروجرد و برندسازی در این شهر و شهرهای اطراف به منظور ماندگاری در اذهان عمومی از دیگر برنامه‌ها است.

حفارهای سطح شهر در ایام نوروز متوقف شوند

محمد کیانی معاون عمرانی فرماندار بروجرد در این باره گفت: ستاد تسهیل سفرهای نوروزی دارای یک کمیته ۱۰‌گانه است که وظایف اصلی کمیته‌ها در جهت هرچه بهتر خدمات دهی به مسافران نوروزی طی بخشنامه‌ای دراختیار روسای کمیته‌های قرار داده شده است.

وی اظهار کرد: کمیته‌ای به سرپرستی اداره محیط زیست شهرستان برای حفاظت از منابع طبیعی و محیطی تشکیل و اقدامات لازم را انجام دهد.

معاون عمرانی فرماندار بروجرد تصریح کرد: حفارهای سطح شهر باید در ایام نوروز متوقف شوند.

برای مسافران ذهنیت خوبی ایجاد شود

همچنین محمدابراهیم بیاتی رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد در این باره گفت: باید برنامه بلندمدت برای نوروز تعریف شود اگر برنامه خوبی برای این ایام تعریف شود ذهنیت خوبی ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: اداره میراث فرهنگی توسط بروشور سوغات بروجرد، مکان‌های تاریخی، مشاهیر، محل اسکان و ... را به مسافران معرفی کند.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد تصریح کرد: امسال قرار است یک‌هزار و 320 تن قیر به بروجرد اختصاص داده شود که با اختصاص این مقدار قیر در اولویت کار ساماندهی ورودی‌های شهر است و ترمیم لازم انجام می‌شود.

بروجرد ظرفیت تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری را دارد

شهاب روزبهانی مدیر آموزش و پرورش بروجرد نیز در این باره اظهار کرد: این شهرستان ظرفیت تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری را دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت شهرستان بروجرد از لحاظ آثار تاریخی و طبیعی بسیار خوب است، تصریح کرد: بروجرد شهری ارزان، با ظرفیت‌های بسیار جذاب جهت استفاده گردشگران است و باید در زمینه شناساندن این شهر به مسافران و گردشگران و اقامت چند روزه آنها در شهر کارهای بیشتری انجام شود.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد، صنعت گردشگری را یکی از راه‌های بسیار خوب جهت کاهش بیکاری در شهرستان عنوان کرد و افزود: بروجرد با این همه آثار تاریخی و طبیعی در زمینه گردشگری و معرفی شهرستان به گردشگران موفق عمل نکرده است.

روزبهانی خاطرنشان کرد: اگر تبلیغات مناسبی در جهت شناساندن ظرفیت‌های این شهر انجام شود به طور حتم گردشگران بیشتری به شهرستان بروجرد سفر می‌کنند و به دنبال آن اشتغال نیز رونق خواهد گرفت.

وی ایام نوروز را فرصت بسیار مغتنمی جهت معرفی آثار و صنایع شهرستان به گردشگران برشمرد و اضافه کرد: در ایام نوروز امسال 30 واحد آموزشی جهت اسکان و پذیرایی از مهمانان نوروزی تجهیز می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد یادآور شد: این شهرستان در دو سال گذشته موفق به کسب رتبه نخست استان در اسکان مسافران نوروزی شده است.

سفر به بروجرد رشد صعودی داشته است

همچنین حجت‌الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این باره بیان کرد: طی سال‌های گذشته سفر به بروجرد رشد صعودی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: سال به سال به تعداد واحدهای اقامتی در شهرستان بروجرد افزوده می‌شود و از نیمه بهمن‌ماه کار نظارت بر اماکن اقامتی آغاز شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: نوروز 96 تعداد 65 هزار بسته و اقلام فرهنگی در بین مسافران و گردشگران توزیع شده که شامل نقشه شهرستان، استان، بناهای تاریخی و طبیعی است.

یارمحمدی اظهار کرد: اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان آماده بازدید گردشگران نورزی هستند و پایگاه‌هایی نیز در این اماکن برای معرفی آثارتاریخی بروجرد در نظر گرفته شده است.

ایام نوروز فرصتی تکرارنشدنی است

علی کورانی‌فر معاون استاندار لرستان نیز در این باره گفت: ایام نوروز فرصتی تکرارنشدنی برای معرفی هرچه بهتر شهرستان بروجرد است.

وی افزود: باید با برنامه‌ریزی زمان ماندگاری مسافران نوروزی را در بروجرد افزایش دهیم و این شهر را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: تاکنون در ایام نوروز بسته‌های فرهنگی مناسبی توزیع نشده است که در این راستا باید کلیه ظرفیت‌ها و جاذبه‌های شهرستان در قالب یک دفترچه به مسافران معرفی شود.

کورانی‌فر اضافه کرد: اماکن تفریحی و گردشگری درشب باید از نورکافی و مناسب برخوردار باشند و فضای شهر باید متناسب با نوروز آراسته شود.

شهرستان بروجرد از جمله شهرهای ارزان کشور بوده و دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی فراوانی است. هسته اولیه بروجرد نيز مشتمل بر دو کوی بزرگ با نام‌های صوفیان و دانگه بوده است كه بازارها، مساجد و خانه‌های مجللی در آن وجود داشت. هم‌چنين بروجرد محصور به حصاری بزرگ بوده است که اطراف آن خندقی قرار داشت و آخرین بار قلعه بروجرد به دستور حسام السلطنه در دوره قاجار بازسازی شد.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: