• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-484-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
سندی به نام راهبرد مدیریت خشکسالی لرستان

دنیای امروز پیوسته در حال تغییر و تحول است و همین موضوع سبب شده تا طرح‎ها، برنامه‎ها و حتی ساختارها از ثبات لازم برخوردار نباشند.

تنها چارچوبی از تفکر که می‎تواند در طراحی و پیشبرد اهداف یک سازمان مفید و مؤثر واقع شود، تفکر راهبردی است در همین راستا هر سازمانی اهداف بلندمدت خود را بر اساس چشم‎اندازها و آرمان‎هایش تعریف می‎کند و این برنامه مجموعه‎ای از ابعاد طبیعی، انسانی و اجتماعی پیچیده را شامل می‎شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، در همین راستا طی چند سال گذشته با توجه به وضعیت منابع آبی استان، تدوین سند راهبردی مدیریت جامع خشک‌سالی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفت و مدیریت آن نیز به مرکز تحقیقات واگذار شد که سرانجام بهمن امسال این سند تهیه و در اختیار شورای مدیریت بحران استان قرار گرفت.

سند راهبردی مدیریت خشک‌سالی استان شامل 50 راهبرد و 225 توصیه و راهکار است

دراین‌باره دکتر مراد سپهوند، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: پدیده خشکسالی ذاتی کشور ما بوده و از گذشته نیز وجود داشته است که باید زندگی خود را با آن سازش دهیم.

وی اضافه کرد: در سطح کشور کار مشخصی به جز شبه سندهایی که به راهبرد می‎رسد و تا این حد می‎ماندانجام نشده است.

سپهوند ادامه داد: با توجه به ضرورت، اینکار تشخیص داده شده و تدوین آن در سال 94 به مرکز تحقیقات کشاورزی استان واگذار شد.

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: بعد از دو سال کار متخصصان این مرکز سند راهبردی مدیریت خشکسالی استان همراه با راهبردها، پیشنهادات و توصیه‎ها تهیه شد که شامل 50 راهبرد و 225 توصیه و راهکار است.

وی با بیان اینکه تمام علم استان در این سند آمده است، گفت: امیدواریم که این سند در شهرستان‎ها در کارگروهی کارشناسی و چکش کاری شود.

اگر خشکی و کمبود آب کنترل نشود به شدت آسیب خواهیم دید

دکتر عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز اظهار کرد: به همت استاندار برای اولین بار در کشور توانستیم الگوی کشت را در استان عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه در استان بر اساس محدودیت‌ها و منابع، ظرفیت‌های هر شهرستان را به لحاظ منابع آبی و خاکی، اقتصاد و نیاز کشاورزان مشخص کرده‌ایم،خاطرنشان کرد:در استان با توجه به محدودیت‌های شدیدی که از نظر آب داریم سند راهبردی جامع خشکسالی استان برای نخستین بار در کشور رونمایی شد.

بازدار با بیان اینکه اگر خشکی و کمبود آب کنترل نشود به شدت آسیب خواهیم دید، ادامه داد: کارفرمای تدوین سند جامع سازمان جهاد کشاورزی بوده و مدیریت آن نیز بر عهده مرکز تحقیقات است که برای تکمیل شدن همکاری تمامی دستگاه‌های مربوطه را می‌طلبد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه سند راهبردی جامع خشک‌سالی استان در هشت فصل تدوین شده است، تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود خشک‌سالی یک دوره بوده و برگشت می‌خورد حرف درستی نبوده و اوضاع خیلی نگران کننده‌تر از این موضوعی است که اتفاق افتاده و آمار و ارقام نشان از عدم برگشت‌پذیری منابع دارند.

برای آنکه بدانیم به کجا خواهیم رفت باید بدانیم اکنون دقیقاً کجا قرار گرفته‌ایم. پس از آن باید آنچه می‌خواهد باشد را به درستی تعریف کرده و چگونگی رسیدن به آن جایگاه را مشخص کرد و حال سوال اینجاست که این سند تمام جوانب را مدنظر قرار داده است؟

در این برنامه نقش محاکم قضایی کمرنگ است

علیرضا کاکاوند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز در این رابطه گفت: در این سند بیان شده که باید از انتقال آب سرچشمه‎های دز و کرخه جلوگیری کرد که امکان چذیر نیست.

وی ادامه داد: همچنین در رابطه با ممنوعیت اجاره زمین به کشاورزان غیربومی از قبل نیز صحبت شده اما موفقیت چشمگیری در این رابطه نداشته‎ایم.
کاکاوند بیان کرد: در این برنامه نقش محاکم قضایی کمرنگ است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

راهکارهای اجرایی و عینی در سند دیده نشده است

فلاح‎نژاد، فرماندار سلسله نیز گفت: در رابطه با استفاده آب برای آبیاری فضای سبز کمتر پرداخته شده و بیشتر کلی‎گویی و مباحث علمی است.

وی ادامه داد: همچنین راهکارهای اجرایی، عینی و اینکه چطور از این کارها جلوگیری کنیم دیده نشده است.

فلاح‎نژاد بیان کرد: باید وظیفه هر دستگاه را مشخص کنیم و بگوییم که این مورد را نیاز داریم و باید انجام دهید. باید به صورت پروژه‎ای عمل کنیم.

برای اینکه بتوانیم موثرتر اقدام کنیم این طرح باید در سطح ملی ارائه شود

مهندس مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز بیان کرد: اقلیم کنونی و خشکسالی حادث شده منطقه‎ای نبوده و تمام جهان با آن درگیر است.

وی افزود: با توجه به افزایش دما نظم و سیستم جهانی به هم خورده و البته به خاطر اینکه ما در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار داریم بیشتر تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته‎ایم.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه برای مدیریت خشکسالی تنها بخشی از سیاست‎ها مربوط به داخل کشور است، گفت: همچنین بخش اعظمی از آب در قسمت کشاورزی مصرف می‎شود و باید در این حوزه بیشتر کار کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم موثرتر اقدام کنیم این طرح باید به عنوان پایلوت در سطح ملی ارائه شود چراکه اگر فقط در استان بیان شود به نتیجه مطلوب نمی‎رسیم.

در سند نقاط ضعف و قدرت آورده شوند

خیرایی، معاون اداره کل آموزش و پرورش لرستان نیز بیان کرد: در این سند باید نقاط ضعف و قدرت آورده شوند و خیلی از اسناد بالادستی به عنوان فرصت و تهدید سند تبیین شوند.

وی تصریح کرد: همچنین دانش آموزان و اولیای آنان در این برنامه باید دیده و مشخص شود که هر کدام چه وظیفه‎ای دارند.

خیرایی گفت: خیلی از مواردی که در سند آمده به صورت ذاتی وظیفه دستگاه‎هاست و هم اکنون نیز این کارها را انجام می‎دهند.

برای پیاده کردن این برنامه‎ها برآورد ریالی شده است؟

رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان نیز در این باره بیان کرد: در این سند چارت تشکیلاتی گسترده‎ای دخیل هستند و فعال کردن همه آنها کار دشواری است.

وی خاطرنشان کرد: در این سند باید بررسی شود که مدل ریاضی برای مدیریت آب آورده شده یا نه.

میرزایی افزود: همچنین سند به صورت شرح خدمات است که برای هر دستگاه تبیین شده است و باید توجه کرد که لرستان با استان‎های همجوار خود دارای حوضه‎های آبریز مشترکی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ایتصریح کرد: همچنین باید بررسی کرد برای پیاده کردن این برنامه‎ها برآورد ریالی شده است یا خیر.

درواقع برنامه‌ریزی راهبردی به نوعی تصویر رسمی آینده است.هر برنامه راهبردی دست کم به یکی از پرسش‌های زیر پاسخ خواهد داد:
ما دقیقاً چه کار می‌کنیم؟ برای چه کسی کار می‌کنیم؟ چگونه کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم؟

خیلی از وظایف در سند آمده را هم اکنون در دستگاه‎های ذی‎ربط انجام می‎دهند

علی کورانی‎فر، فرماندار بروجرد نیز بیان کرد: تدوین سند و داشتن برنامه از الزامات بوده و چراغ راه محسوب می‎شود.

وی با بیان اینکه هر برنامه باید بر اساس واقعیات باشد، افزود: همینکه موضوعی تحت نظر افکار عمومی قرار بگیرد کار خوبی است و باعث می‎‏شود حساسیت مردم روی آن بیشتر شود.

کورانی‎فر خاطرنشان کرد: خیلی از وظایف هم اکنون در ادارات و دستگاه‎های ذی‎ربط انجام می‎شوند و مابقی را می‎توانیم در شورای برنامه‎ریزی و دانا مورد بحث قرار دهیم و تضمضیات لازم اتخاذ شود.

فرماندار بروجرد تصریح کرد: همچنین بحث مهندسی فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و روی این موضوع نیز باید کار شود.

اگر به دنبال ساماندهی منابع آب نباشیم نمی‌توانیم وضعیت بهتری را داشته باشیم

مهندس رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان نیز اظهار کرد: تغییر اقلیم و خشکسالی تمام کشور را تحت تأثیر قرار داده و البته در برخی کشورها اثرات آن بیشتر مشخص شده است.

وی با بیان اینکه در خاورمیانه اوضاع پررنگ‌تر است، افزود: در هر یک دهه 11 میلی‌متر کاهش بارندگی و 0.4 درصد افزایش دما داشته‌ایم.

آریایی از کاهش 60 درصد بارندگی نسبت به سال گذشته و بلندمدت در استان و کشور خبر داد و گفت: وضعیت فعلی مربوط به چند سال نیست و به چندین دهه برمی‌گردد و اگر تمهیداتی اندیشیده نشود تغییرات به چند دهه نمی‌کشد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان تصریح کرد: اگر به دنبال ساماندهی منابع آب نباشیم نمی‌توانیم وضعیت بهتری را داشته باشیم.

وی از تدوین سند راهبردی مدیریت جامع خشکسالی در استان خبر داد و افزود: این سند با همکاری کارشناسانی که در زمینه آب و خاک کار کرده‌اند تهیه شده و البته نواقصی دارد که با بازنگری مدیران رفع خواهد شد.

آریایی خاطرنشان کرد: در گذشته روی کوه‌ها ذخیره برف و یخ داشتیم که به مرور آب می‌شدند و رودخانه‌ها پرآب بودند اما هم اکنون دبی رودخانه‌ها پایین آمده است.

تنها استانی هستیم که چنین کاری را در این سطح شروع کرده‎ایم

دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان نیز در حاشیه جلسه شورای عالی مدیریت بحران استان اظهار کرد: امروز سند راهبردی مدیریت جامع خشکسالی در استان که تدوین شده بود را ارائه دادند و البته اشکالاتی مانند هر کاری دیگر دارد که در این رابطه اعضای شورا نظرات خود را ارائه دادند و قرار شد اصلاح شود و مجدد بیاید تصمیم گیری نهایی شود اما به هر حال کار خیلی خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در کشور تنها استانی هستیم که چنین کاری را در این سطح شروع کرده‎ایم در رابطه با برنامه مدیریت کاهش خطرپذیری در استان گفت: این مهم در واقع به ساختارها، طبیعت و... بر می‎گردد و ما می‎توانیم تنها کار مقابله‎ای و آمادگی انجام دهیم. در حوزه مدیریت بحران استان کارهایی در حال انجام است.

خادمی اضافه کرد: در حوزه زلزله و خشکسالی استان و کشور خطرپذیر است و ریسک دارد و کار امروز نیز یکی از این برنامه‎هاست و وقتی ما برنامه سند جامع خشکسالی را تدوین می‎کنیم برای کاهش اثرات ناشی از خطرپذیری است.

از میان انواع تفکرها، تفکر راهبردی جامع‎ترین نوع تفکری است که می‎تواند یک سازمان را در دستیابی به اهدافش یاری کند.با توجه به حساسیت موضوع آب و خشکسالی تهیه سند راهبردی در این رابطه امری ضروری است امادر سند راهبردی بایدجایگاه فعلی بیان و گفته ‎شود از کجا به چه نقطه‎ای و با چه امکاناتی خواهیم رسید. این‌گونه که مشخص است تمایز سند و نقشه‌ راه برای همگان شفاف نیست و بهتر است برای جلوگیری از چنین مشکلاتی تعریف دقیق و جامعی از این واژه‌ها ارائه شود، سند تعریفو تمایز آن با نقشه راه بیان شودو سپس بگویند برنامه جامع راهبردی چیست؟

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: