• چهارشنبه ۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-186-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان:

موضوع محوری نهج‌البلاغه نهی از کارهای زشت در امور اقتصادی است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان بابیان این‌که صفات مذموم زمینه انحراف و سقوط انسان‌ها را فراهم می‌كند، گفت: نهی از كارهای زشت از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود کما اینکه نهی از رفتارهای ناپسند از ضروریات ایمان و رستگاری امت است كه براثر ترک آن جامعه دچار تباهی می‌شود.

علی نظری در گفت‌وگو  با ایسنا منطقه لرستان، بابیان این‌که اقتصاد سالم موجب سعادت و خوشبختی انسان است، اظهار کرد: نهج‎البلاغه دائرة‌المعارفی از فرهنگ اسلامی در موضوعات متنوع و کتابی سرشار از سخنان و حکمت‌های پندآموز است که انسان می‌تواند با بهره‌مندی از این آموزه‌ها به سعادت دنیوی و اخروی دست یابد.

وی ادامه داد: ازجمله موضوعات اصلی و محوری نهج‌البلاغه نهی از کارهای زشت در امور اقتصادی است. ازآنجایی‌که در دین مبین اسلام پرهیز از منهیات، ابزاری برای نیل به سعادت و نیکبختی است و این مسئله باید همواره در زندگی مدنظر انسان قرار گیرد، امام علی(ع) نیز در نهج‌البلاغه دوری از بدی‌ها در امور اقتصادی را وسیله‌ای برای رسیدن به بهشت معرفی کرده است، لذا پرداختن به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

استاد گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه لرستان تصریح کرد: نابسامانی اقتصادی از مسائلی است که اگر مهار نشود موجب رکود اقتصادی و مشکلاتی برای جامعه خواهد شد. توجه امام به راهنمایی و هدایت مردم و نهادینه كردن رفتارهای پسندیده در وجود آنان و نهی از صفات مذموم در امور اقتصادی ازجمله مسائلی است كه در نهج‌البلاغه به آن پرداخته‌شده است.

نظری اضافه کرد: صفات مذموم كه زمینه انحراف و سقوط انسان‌ها را فراهم می‌كند در روایات به‌شدت از آن‌ها نهی و آثار سوء آن‌ها بیان‌شده است.

وی بابیان این‌که نهی یعنی كسی را از كاری بازداشتن، ادامه داد: نهی از كارهای زشت از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود کما اینکه نهی از رفتارهای ناپسند از ضروریات ایمان و رستگاری امت است كه براثر ترک آن جامعه دچار تباهی می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: همچنین نهی از رفتارهای ناپسند مكمل فریضه‌هایی چون نماز و زكات است كه نشان‌دهنده بُعد اجتماعی و عملی دین مبین اسلام است. نهی باید به‌قصد حل مشكل و رفع مسئله باشد و در راستای مشكل‌آفرینی و مسئله‌سازی نباشد.

نظری اظهار کرد: بر اساس تعلیمات اسلامی پایداری جامعه به اقتصاد و سلامت آن است.اقتصاد سالم موجب سعادت و خوشبختی انسان است ازآنجایی‌که تحقق آسایش در سایه اقتصاد سالم در جامعه میسر است لازم است به‌منظور جلوگیری از فروپاشی جامعه فساد اقتصادی را از آن دورنگه داریم.

وی تصریح کرد: اقتصاد سالم همچنین در سرنوشت ابدی بشر نقش بسزایی دارد. سعادت ابدی انسان و رسیدن به آسایش و آرامش تنها در سایه یکتاپرستی، سلامت امور اقتصادی و پرهیز از هرگونه فساد انگیزی است.

استاد دانشگاه لرستان از مسائل مهم در نهج‌البلاغه را نهی از صفات مذموم برشمرد و افزود: کردارهای ناپسند و رذایل اخلاقی مایه بدبختی انسان‌هاست، لذا در دوری از آن‌ها انسان باید کوشا باشد. چون نهی از کارهای زشت از طرفی مکمل فریضه‌هایی چون نماز و زکات است که نشان‌دهنده بُعد اجتماعی و عملی دین مبین اسلام است و از طرفی دیگر وسیله‌ای برای پیشبرد اهداف دینی است لذا هیچ‌گاه از انسان سلب نمی‌شود.

نظری ادامه داد: در بین صفات مذموم در حوزه امور اقتصادی، نهی از مال‌اندوزی بیشترین تعداد نهی را در برمی‌گیرد. بعد از نهی از مال‌اندوزی، نهی از بخل‌ورزی در صدر قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: شیوه‌های نهی در نهج‌البلاغه هم مستقیم (یعنی استفاده از افعال نهی یا افعال امری که معنای نهی دارند مانند اِحذَروا، اِتَّقُوا، اِجتَنِبُوا، اُترُکُوا و ...) و هم غیرمستقیم (یعنی امام(ع) با برشمردن ویژگی‌ها و خصوصیات منفی از یک صفت ناپسند مردم را نهی می‌کند) است که شیوه غیرمستقیم تعداد بیشتری را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: