• پنجشنبه ۲۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-6385-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی‎فقیه در لرستان تاکید کرد:

ضرورت ایجاد گفتمان قرآنی/شعر بهترین ابزار برای تحقق اهداف و آرمان‌های قرآن

نماینده ولی‎فقیه در لرستان گفت: شعر بهترین ابزار برای تحقق اهداف و آرمان‌های قرآن است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سید احمد میرعمادی در مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی آیات، اظهار کرد: جشنواره با دو موضوع قرآن و شعر درآمیخته که آمیختگی ابن دو موضوع بحث توجه بیشتری را می‌طلبد کمااینکه تمامی افراد در برابر قرآن مسئولیت دارند و این مسوولیت در تحقق بخشیدن به اهداف و آرمان‌های قرآن خلاصه می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق اهداف نیازمند چندین موضوع هستیم، افزود: شناخت اهداف و آرمان‌های قرآن‌کریم اولین موضوع مهم است.

آیت‌الله میرعمادی با بیان اینکه اولین هدف و آرمان قرآن دعوت به توحید و مبارزه با طاغوت بوده، همچنین دومین هدف قرآن مسئله عدالت‌خواهی و مبارزه با ظلم و فساد و تبعیض است، فراخوانی به علم و دانش را یکی دیگر از اهداف قرآن برشمرد و افزود: قرآن به ‌نبال گسترش علم و دانش بوده و بر همین اساس است که اسلام بر پایه علم و دانش قرار گرفته و حیات جامعه به این عامل بستگی دارد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان از دیگر اهداف و آرمان‌های قرآن را عقلانیت و بصیرت عنوان کرد و گفت: قرآن آمده که عقل بشر را شکوفا و عقلانیت را در جامعه حاکم کند.

آیت‌الله میرعمادی تاکید کرد: از مهم‌ترین اهداف و آرمان‌های انقلاب آزادی است، متاسفانه امروز عده‌ای بی بندوباری و رهاشدن از قیود را آزادی دانسته حال این‌که این آزادی نیست و در بند و قید شهوت قرار گرفتن است. 

وی با بیان اینکه در شعر آیات سخن از حق، عدالت، توحید، مبارزه با ظلم و آزادی است، یادآور شد: شعر آیات شعر آزادی، شعر عدالت و شعر خداپرستی است.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه از دیگر اهداف و آرمان‌های مهم انقلاب مسئله صلح و ثبات است و از این‌رو اسلام دین صلح و ثبات، دین برادری و دین وحدت است، تحکیم اخلاق در جامعه را از دیگر اهداف قرآن برشمرد و افزود: شعر آیات شعری است که به‌دنبال تحکیم اخلاق و ادب در جامعه است.

وی با اشاره به این‌که صبر و استقامت، انقلابی بودن و انقلابی فکر کردن از تجلیات قرآن‌کریم بوده، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد روحیه مقاومت در جامعه تقویت و عافیت و دنیاطلبی طرد شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان شعر آیات را متضمن مضامین اخلاقی دانست و تاکید کرد: امنیت و اقتدار، پاکی و صداقت از دیگر اهداف و آرمان‌های انقلاب بوده که در سراسر آیات قرآن نهفته است.

آیت‌الله میرعمادی ادامه داد: برای عملی کردن و تحقق بخشیدن به اهداف و آرمان‌های انقلاب نیاز به ابزاری است که بتوان جاذبه لازم را در بین مخاطب برقرار نماید و لذا در میان ابزار کلامی، کلامی که بیشترین تاثیر و نفوذ در دل‌ها را داشته، شعر است.

وی با بیان اینکه شعر انقلاب از جایگاه فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده، بیان کرد: اگر بخواهیم آیات قرآن را که بالاترین جاذبه را دارد در قالب اشکال و هندسه‌ای قرار دهیم باید از هنر استفاده کنیم چرا که هنر هندسه تاثیرگذار بر دل‌ها و جذب‌کننده افکار است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: کارکردن هنری برای آیات و مضامین قرآن از تقدس ویژه‌ای برخوردار است و برای هر چیزی می‌توان ارزش قائل شد لکن برای هنر قرآن نمی‌توان قیمتی را تعیین کرد.

آیت‌الله میرعمادی تصریح کرد: برای ایجاد گفتمان قرآنی از ابزاری باید استفاده کرد که بیشترین نفوذها را بر دل‌ها داشته و آن شعر است، شعر بهترین ابزار برای تحقق بخشیدن به اهداف و آرمان‌های قرآن است.

وی گستره کار شاعران شعر آیات را به وسعت هستی عنوان کرد و گفت: امروز ظرفیت خوبی برای تحقق آرمان‌های قرآن وجود دارد، تمسک به قرآن و عترت مایه نجات بشریت بوده و دشمنان اسلام به دنبال جدایی مردم از قرآن و اهل بیت هستند و از این رو شاعر شعر آیات نبایستی از اهداف قرآن غافل شده و گستره کار خود را نبینند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: