• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-6386-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک متخصص بیماری‌های عفونی:

وجود بخش عفونی و ایزوله تنفسی برای شهرستان‌های لرستان ضروری است

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: هر شهرستانی از استان باید بخش عفونی، ایزوله تنفسی استاندارد و یک متخصص عفونی داشته باشد.

دکتر محمدرضا ناظر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه  افراد حساس به عفونت و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید هر ساله واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، اظهار کرد: احتمال مرگ و میر در این افراد زیاد است و این موضوع سبب می‌شود بیماری در جامعه به شدت ایجاد و اپیدمی شود.

وی بیان کرد: افرادی که دارای بیماری‌های قلبی عروقی، مزمن ریوی(آسم و برونشیت)، دیابت، پیوندی، بیماری‌های کلیوی و دیالیزی هستند باید حتماً واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه باید برای نوزادان شش ماه تا یکسال آمپول آنفلوآنزا تزریق کرد، افزود: افرادی که بیماری‌های خونی مزمن دارند یا مزمن کبدی هستند و  طحال خود را برداشتند، افرادی که دفع پروتئین(کلیوی) دارند و یا دچار سوءتغذیه هستند، سرطانی‌ها و افرادی که و حساسیت‌های ریوی دارند باید حتماً واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

ناظر بیان کرد: کسانی که سن بالای ۵۰ سال دارند، کارکنان بهداشت و درمان، افرادی که در مراکز نگهداری(خانه سلامت، زندان‌ها، بهزیستی و خوابگاه‌ها) فعالیت دارند بهتر است این آمپول را تزریق کنند.

وی بر رعایت موازین بهداشتی(شستن مکرر دست‌ها) به خصوص در جاهای عمومی و شلوغ تاکید کرد و ادامه داد: افراد از دست دادن به همدیگر خودداری کنند، مهمترین نکته این است که فرد بیمار در جامعه حضور نیابد و چنانچه مجبور به حضور در بین افراد شد حتماً ماسک بزند و موازین بهداشتی را رعایت کند.
 
این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه داروی آنفلوآنزا برای افراد خاص تجویز می‌شود، افزود: متاسفانه این دارو را در داروخانه‌ها توزیع کردند و هر فردی که دچار بیماری جزئی و کوچک و یا بزرگ شدند برای گرفتن این واکسن اقدام کردند به نحوی که خیلی از داروخانه‌ها با کمبود داروی آنفلوآنزا مواجه شدند.

وی با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه دارو  منجر به افزایش مقاومت دارویی می‌شود، تأکید کرد: افراد باید برای مصرف داروی آنتی‌بیوتیک پروسه داشته باشند و نباید بدون تجویز دارو توسط پزشکان و کادر بهداشت درمان استفاده کنند.

ناظر اضافه کرد: نباید همه پزشکان آنتی‌بیوتیک تجویز کنند، چون هم دارو کمیاب و هم مقاومت دارویی ایجاد می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی یادآور شد: داروهای ضد ویروس بسیار محدودتر از داروهای ضدباکتری هستند و افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای چنانچه دچار آنفلوآنزا شوند حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه در هر شهرستان باید بخش عفونی، ایزوله تنفسی استاندارد و یک متخصص عفونی وجود داشته باشد، تصریح کرد: 10 سال است این موضوع را  به صورت مکرر بیان می‌کنیم اما هنوز پاسخی از سوی مسئولان مربوطه دریافت نکردیم.

ناظر با اشاره به اینکه اولویت ما در بیمارستان ‎ های لرستان وجود بخش عفونی است، اظهار کرد: نباید در برخی از بیماری‌های عفونی از استان‌های دیگر بیشتر باشیم و امکانات لازم را نداشته باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: