• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-11484-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نایب رئیس اتاق ایران:

سیاست‎های ارزی غیرقابل پیش‎بینی است

نایب رئیس اتاق ایران گفت: آینده قیمت ارز و سیاست‎های ارزی غیرقابل پیش بینی است.

دکتر حسین سلاحورزی در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: مداخله دولت در عرضه و تقاضا و کنترل قیمت ارز و مصنوعی نگه داشتن قیمت آن در یک محدوده بوده که این فنر فشرده در یک مقطعی به یکباره رها و باعث افزایش قیمت ارز و تاثیرات نامساعدی بر فعالیت اقتصادی شده است.

وی اضافه کرد: به نظر می‎رسد بهترین و مناسب‎ترین راه ‎ حل برای واقعی شدن قیمت ارز، یکسان‌سازی و واقعی شدن قیمت آن در یک فرآیند آرام و تدریجی است که باعث می‎شود اثرات مخرب کمتری را بر فضای اقتصادی داشته باشد.

سلاحورزی خاطرنشان کرد: هر چند بسیاری معتقدند که افزایش قیمت ارز رابطه معناداری با توسعه صادرات غیرنفتی ندارد ولی واقعی شدن قیمت ارز در کنار بهبود فضای کسب و کار حتماً باعث افزایش صادرات غیرنفتی می ‎ شود.

نایب رئیس اتاق ایران ادامه داد: همچنین در کنار بهبود فضای کسب و کار، می ‎ توان اثرات ناشی از افزایش قیمت تمام شده محصولات و تولیدات داخلی را هم کنترل کرد تا از نظر فشار به مصرف‌کنندگان داخلی اثرات نامساعدی نداشته باشد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نکته مهم و قابل توجه، غیرقابل پیش بینی بودن آینده قیمت ارز و سیاست ‎ های ارزی است.

سلاحورزی گفت: برای بهبود رتبه ریسک اعتباری ایران در رنکینگ بین ‎ المللی تلاش ‎ های زیادی شده و به جایگاه مناسب ‎ تری دست پیدا کردیم که همین می ‎ تواند باعث کاهش هزینه ‎ های مربوط به تسهیلات خارجی یا خطوط  اعتبار خارجی شود؛ در کنار این موضوع غیرقابل پیش بینی بودن قیمت ارز می ‎ تواند صدمه جدی به استفاده از منابع خارجی وارد کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: