• یکشنبه ۲۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-7114-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل تامین اجتماعی اعلام کرد:

سعی کردیم یار دولت باشیم نه بار/ راستی‌آزمایی 100 هزار کارت مهارت در لرستان

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان از وجود ۷۴۱ هزار بیمه‌شده در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، شهناز حمزه‌لوی در نشست با اصحاب رسانه با تبریک فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: امیدواریم که بتوانیم به‌عنوان نگه‌دارنده دستاوردهای انقلاب با عملکرد خوب و شفاف خود باشیم چراکه این دو در تداوم دستاوردها مؤثر هستند.

وی بابیان اینکه سازمان تامین اجتماعی جمعیت زیادی را تحت پوشش قرار داده است، ادامه داد: بیش از ۴۲ میلیون نفر که حدود نیمی از جمعیت کشور است تحت پوشش این سازمان هستند و ماهیانه بالغ‌بر ۶۰۰۰ میلیارد ریال مستمری پرداخت می‌شود.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه از حیات تا ممات افراد بیمه‌شده را به‌نوعی تحت پوشش قرار داده‌ایم، گفت: صندوق بیمه تامین اجتماعی ابعاد گسترده‌ای دارد و تنها منتهی به مسائل مادی نمی‌شود و علی‌رغم اینکه جزو وظایف ذاتی ما نیست در همان اوایل تأسیس بخشی از خدمات درمانی به این سازمان محول شد.

وی بابیان اینکه این موضوع گستردگی حوزه وظیفه سازمان را نشان می‌دهد، ادامه داد: بالغ‌بر ۹۵ درصد منابع سازمان از محل حق بیمه کارفرماها و بیمه‌شدگان تامین می‌شود و تأخیر و تعلل در آن باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود.

حمزه‌لوی خاطرنشان کرد: از یک دهه گذشته در سازمان روند پیری آغازشده است؛ زمانی بیمه‌شده بیشتر از خدمات گیرنده‌ها بودند که حال این آمار عکس شده است و در استان‌هایی مانند لرستان ورودی‌ها کم و خروجی‌ها زیادتر هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان بیان کرد: در این رابطه سازمان‌ها با چالش‌های جدی اقتصادی روبرو هستند. همچنین در سال‌های گذشته تعداد زیادی تحت پوشش قرار گرفتند که این کار بدون مطالعه کافی روی نحوه وصول منابع و توان سازمان صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بیمه‌شده‌ها با نرخ ۷ و ۱۳.۵ درصد از محل ۳۰ درصد وارد سازمان شدند که بردار ناهماهنگی بود و این موضوع در لرستان که کمتر برخوردار بود بیشتر خود را نشان داد.

حمزه‌لوی یادآور شد: با توجه به فشارهای ناشی از برخی سوء مدیریت‎های اقتصادی و فشارهای ناشی از تحریم‎های ظالمانه در مقاطعی بسیار دچار مشکل شدیم که نهایتاً در حوزه اقتصادی بیشتر کارگاه‌ها و واحدهای صنعتی تعطیل یا نیمه تعطیل شدند.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان ادامه داد: در همین راستا منابع وصول محدود و خدمات بیشتر شد که نمونه بارز آن شرکت پارسیلون خرم‌آباد است که ۱۴۰۰ کارگر آن توسط سازمان بدون پرداخت حق بیمه بازنشسته شدند که دریافتی میانگین آنها سه میلیارد تومان بوده و این بخش کوچکی از خدمات ما به حوزه صنعتی جامعه لرستان است.

وی با اشاره به اینکه با همه گرفتاری‌هایی که داشتیم، تمام مشکلات نیروی انسانی شرکت پارسیلون را حل کردیم، بخشی از مشکلات نیز توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قوه قضاییه حل شد، تصریح کرد: البته صنایعی بودند که خود را بازیابی کردند و نمونه بارز آن نساجی بروجرد است که توانست دوباره احیا شود اما متاسفانه برخی تسهیلات و منابع واگذار شده در رفع موانع تولید استفاده بهینه نکردند.

این مسئول افزود: این صنایع نیز سریع خود را بازیابی می‌کنند و قصدشان سو استفاده از تسهیلات و منابع دولت نیست؛  300 نفر کارگر نساجی بروجرد به کاربر گشته و 200 نفر دیگر به کار برمی‌گردد .

حمزه‌لوی با اشاره به اینکه در مورد کارخانه پارسیلون درگذشته مصوب شده بود ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به آن پرداخت شود اما کوچک‌ترین تأثیری در رونق مجدد و تولید مجدد در این کارخانه نداشت، گفت: تسهیلاتی که به کارفرمایان داده می‌شود باید درست مصرف شود تا بارونق اقتصادی و گشایش همراه داشته باشد؛ در این راستا باید روی این منابع نظارت بیشتری شود.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان با اشاره به آمار پرداختی‌های این سازمان گفت: طی نه‌ماهه سال جاری تنها پنج هزار و ۳۲۷ میلیارد ریال مستمری، حدود ۷۰ میلیارد ریال به‌صورت کوتاه‌مدت و ۲۷۱ میلیارد ریال بیمه بیکاری پرداخت‌شده است.

وی بابیان اینکه علی‌رغم این هزینه‌هایی که داشتیم نتوانسته‌ایم منابع خود را وصول کنیم، گفت: هزینه ما در استان ۴۰ درصد بیشتر از منابع بوده و تلاش کردیم یار دولت باشیم نه بار.

حمزه‌لوی به موضوع اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم در راستای این بحث حرکت کنیم و باعث ایجاد رخوت در کارفرما نشویم.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان تصریح کرد: اگر بخواهیم به‌صرف همکاری با کارفرمایان از منابع چشم‌پوشی کنیم در فرصتی کوتاه طولی نخواهد کشید که دچار بحران می‌شویم برای همین باید در کارفرما تحرک ایجاد کنیم.

وی بابیان اینکه لیست‌ها و بدهی‌های معوقه مشمول جریمه می‌شوند، افزود: تمام هزینه کارکنان سازمان کمتر از ۰.۵ درصد است و مطالبات معوقه ما ۴۲۰ میلیارد تومان است و مطالبات جاری نیز زیاد داریم.

این مقام مسئول اضافه کرد: این سازمان از کارفرمایان سد حوضیان، سد رودبار، بزرگراه و راه‌آهن میلیاردها تومان مطالبه دارد که امیدواریم هر چه سریع‌تر نسبت به پرداخت معوقات خود اقدام کنند .

حمزه‌لوی بیان کرد: در لرستان حدود ۲۱۸ هزار بیمه‌شده اصلی و قریب ۶۶ هزار خانوار مستمری‌بگیر داریم که حدود ۱۲۰ هزار نفر  بوده و درمجموع ۷۴۱ هزار بیمه‌شده اصلی و تبعه هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان با اشاره به الکترونیک شدن خدمات گفت: به دنبال حذف دفترچه‌های درمانیم که هم‌اکنون در حوزه‌های ملکی تنها با ارائه کد ملی خدمات‌دهی انجام می‌شود.

وی با اشاره به ثبت سوابق به‌صورت آنلاین اظهار کرد: دیگر نیازی به واردکردن اطلاعات به‌صورت دستی نیست و خدمات‌دهی نیز الکترونیکی شده به‌طوری‌که بدون مراجعه به شعب می‌توان کارهای خود را با تبلت، موبایل و کامپیوتر انجام داد.

حمزه‌لوی خاطرنشان کرد: دو اقدام مهم باهمت نمایندگان مجلس انجام شد که جای تقدیر دارد؛ در برنامه ششم توسعه مصوب شد که دولت تا پایان برنامه هرسال حداقل ۱۰ درصد بدهی خود را به سازمان پرداخت کند و این مهم در بودجه ۹۷ آمده است. در بودجه 97 مصوبه شده است که دولت 50 هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به تأمین اجتماعی پرداخت کند که این امر با تصویب نهایی در شورای نگهبان محقق خواهد شد .

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان ادامه داد: همچنین تصویب نه بیست و هفتم بودجه درمانی که روی آن مانورهای زیادی داده شد که از سازمان جدا و به علوم‌پزشکی واگذار شود اما با برخورد نمایندگان این کار صورت نگرفت.

وی همچنین افزود: 100 هزار کارت مهارت در دست افراد است که باید راستی آزمایی در این زمینه صورت گیرد؛ در استان 30 هزار کارگر ساختمانی نیز داریم که نسبت به جمعیت بیمه‌شده رقم بالاتری است.

حمزه لوی با اشاره به بیمه قالی‌بافان گفت: کسانی که محل معیشت آن‌ها شرایط قالی‌بافی نداشته باشد با همکاری اتحادیه فرش‌بافان و صنعت معدن لرستان از فعالیتشان جلوگیری می‌شود.

وی از استاندار لرستان در راستای حمایت از وصول منابع سازمان تشکر و قدردانی کرد .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: