• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-10484-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
مشاغل خانگی کلید طلایی قفل اشتغال

مشاغل خانگی فرصتی برای رفع معضل بیکاری و ایجاد شغل‌های جدید است که می‌تواند علاوه براینکه در رشد و توسعه اقتصادی تاثیر گذارد، در زمینه توسعه اجتماعی نیز تغییرات مثبت داشته باشد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، در سبک زندگی ایرانیان فرهنگ کار با ارزش بوده و در دین مبین اسلام نیز تامین معاش خانواده به مثابه جهاد تلقی شده است با وجود این، آن‌گونه که شایسته است از ظرفیت مشاغل خانگی بهره گرفته نشده در حالیکه هر خانه می‌تواند یک واحد تولیدی و خدماتی باشد و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیز موثر واقع شود.

مشاغل خانگی بهترین و شاید کارآمدترین اقدام پسندیده برای کاهش نرخ بیکاری و خوداشتغالی در منازل است که در مقابل باید مسئولین در راستای اقتصاد مقاومتی با حمایت‌های خود تسهیلات ویژه‌ای را برای تحقق این امر مهم در نظر بگیرند.

ورود به مشاغل خانگی، راهی برای خروج از رکود 

در این خصوص  دکتر محمد جعفری عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه ورود به مشاغل خانگی، یکی از راه‌های خروج از رکود است، اظهار کرد: در بحث پروژه‌های کوتاه‌مدت یا مشاغل خانگی کشورهایی نظیر چین و هند در این حوزه خوب کارکرده‌اند، این مشاغل اشتغال‌زایی خیلی خوبی دارند و نوعی کارآفرینی محسوب می‌شوند.

این مدرس دانشگاه لرستان گفت: باید در حوزه مشاغل خانگی حساب‌شده و با استفاده از تجربه کشورهای موفق به نحوی عمل کرد که تولیدکننده بتواند جای خود را در بازار پیدا کند.

وی بابیان اینکه در بحث بازاریابی و حمایت‌های قانونی و یا اصلاح قوانین دست‌وپا گیر که سد راه تولیدکننده هستند باید از این قشرحمایت کرد، ادامه داد: مشوق‌های حمایتی همچون معافیت‌های مالیاتی، تسهیل اخذ مجوزهای دست‌وپا گیر و ایجاد شبکه حمایتی به صورتی که تحت برندهای معتبر تولید صورت گیرد قادر خواهد بود با ورود به این حوزه، مسیر خروج از رکود هموار شود.

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان بابیان اینکه مشاغل خانگی عرضه محصولات ارگانیک هستند که می‌توانند به عبور از رکودی که کشور ما دچار آن است منجر شود، گفت: در لرستان به‌طور مشخص در بحث مشاغل خانگی و محصولات ارگانیک و تولیدات کشاورزی، تولید مرغ، گوشت سفید و قرمز می‌توانیم خوب ظاهر شویم.

انحراف تسهیلات بانکی سبب ناهنجاری‌های اقتصادی می‌شود 

وی بابیان اینکه آنچه رونق مشاغل خانگی را تهدید می‎کند ایجاد بی‌اعتمادی مصرف‌کننده نسبت به محصولات این حوزه است، یادآور شد: هم‌اکنون بی‌اعتمادی عمومی نسبت به فست‌فودها در جامعه ایجاد شده و دلیل آن این است که مردم برخی محصولات بی‌کیفیت را خریداری می‎کنند؛ چنانچه این بی‌اعتمادی در مشاغل خانگی اتفاقی بیفتد آن را به‌کل حوزه تعمیم می‌دهند، اگر نظارت اصولی از طرف اتحادیه‌های این‌گونه مشاغل صورت گیرد و تولیدکنندگان بتوانند اعتماد مصرف‌کننده را جلب کنند باعث می‌شود آنها در بازار باقی بمانند و اشتغال لازم را ایجاد کنند.

جعفری یادآور شد: چنانچه از طریق دولت، بانک‌ها تسهیلات تکلیفی به این‌گونه مشاغل پرداخت کنند باید سازوکار مناسب به‌منظور بکارگیری تسهیلات اعطایی در راستای همان مشاغل به عمل آید تا این تسهیلات در بخش واسطه‌گری که منجر به ناهنجاری‌های اقتصادی می‌شود هزینه نشود.

مشاغل خانگی از جمله راه‌های نوین کسب و کار و ایجاد اشتغال است که به دلیل نیاز به حجم پایین سرمایه‌گذاری و سودآوری مطلوب بسیار مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرد اما نیاز است در این بین دولت با پرداخت تشهیلات لازم، بیمه کردن صاحبان مشاغل و ایجاد بازار برای فروش محصولات آنان تلاشی دو چندان داشته باشد.
 
 
مشاغل خانگی سطح درآمد در جامعه را افزایش می‌دهد

در این باره نیز دکتر مسعود سعادت‌مهر عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان با بیان اینکه مشاغل خانگی سطح درآمد در جامعه را افزایش می‌دهد، گفت: مشاغل خانگی فرصتی است که چند تا مزیت را به دنبال دارد و یکی از این مزیت‎ها آن است که این مشاغل برای خانوارهای کم‌درآمد و بیکار، بیشتر برای خانم‌هایی که شغل خانه‌داری دارند منبع درآمدی است.

وی با اشاره به اینکه این مشاغل سطح درآمد در جامعه را افزایش، آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری (اعتیاد، کارهایی که تبعات اجتماعی خوبی در جامعه ندارند) را کاهش و بخشی از جامعه ما به ویژه زنان که درآمدی ندارند می‌توانند از این طریق کسب درآمد کنند، خاطرنشان کرد: در خیلی از کشورهای دنیا نظیر چین، بخشی اعظمی از اقتصاد را مشاغل خانگی تشکیل می‎دهد و چنانچه این مهم در ایران نهادینه و به فرهنگ تبدیل شود بسیار در اقتصاد مثبت خواهد بود.
 
مشاغل خانگی باید ساماندهی و دولت از آنان حمایت کند

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان با تاکید براینکه مشاغل خانگی باید ساماندهی و دولت از آنان حمایت کند، خاطرنشان کرد: دولت باید به این مشاغل تسهیلات بدهد وآنها را ساماندهی کند البته گاهی اوقات ممکن است مسیر ساماندهی تبدیل به مانع شود.

وی گفت: گاهی اوقات قانون‌های سختگیرانه و دست و پاگیر موجب می‌شود این موضوع از مسیر خود خارج شود به این معنا که این قانونمند شدن نباید به گونه‌ای باشد تا صاحبان مشاغل مجبور شوند از کار دست بکشند.

این مدرس دانشگاه پیام نور لرستان با بیان اینکه در ساماندهی این مشاغل قوانین ساده و جزئی وضع کنیم تا صاحبان این مشاغل به حق و حقوق خود برسند، بیان کرد: این مشاغل شامل صنایع دستی، بسته‌بندی غذایی، صنایع کفش، بافت و صنایع غذایی است که البته باید روی تولید محصولات غذایی نظارت باشد اما در صنعت بافت، صنایع‌دستی و کفش نیازی به نظارت نیست.

وی با بیان اینکه در برخی از مشاغل خانگی که اهمیت آنها با سلامت مردم در ارتباط باشد نظارت ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، اضافه کرد: نظارت‌ها باید هدفمند باشد و به گونه‌ای نشود که افرادی که کار می‌کنند دلسرد و اذیت شوند.

سعادت مهرعنوان کرد: باید بیمه در مشاغل خانگی دیده شود، معافیت‌های مالیاتی لحاظ و دولت تسهیلات بانکی به آنان دهد.
 
مشاغل خانگی  تقویت‌کننده خلاقیت، مشارکت و هم‌افزایی در جوامع

در این رابطه دکتر مونا جهانگیر از فعالان اقتصادی لرستان با بیان اینکه در شرایطی که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی و جویندگان کار، امکان استخدام و سرمایه کافی برای ایجاد کسب و کارهای بزرگ ندارند، توسعه مشاغل خانگی می‌تواند تقویت کننده خلاقیت، مشارکت و هم‌افزایی در جوامع باشد، تصریح کرد: افزایش هزینه‌های تولید در کنار نبود بازار مناسب برای فروش و مهمتر از آن نرخ بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سبب شده جویندگان کار درصدد پیداکردن شیوه‌های جدیدتری برای کسب و کار باشند.

وی افزود: گسترش مشاغل خانگی از جمله رویکردهایی است که می‌تواند در این شرایط، زمینه‌ساز ایجاد اشتغال و رفع مشکلات معیشتی بسیاری از خانواده‌ها باشد.

نبود بازار مناسب چالشی برای فروش تولیدات است

 جهانگیر ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلاتی که امروز در حوزه اقتصاد با آن مواجه هستیم عدم وجود بازار مناسب برای فروش تولیدات واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی است.

 عضو هیات مدیره کانون زنان بازرگان و کارآفرین استان بیان کرد: در لرستان توجه به ظرفیت‌هایی از قبیل صنایع‌دستی، کشاورزی و باغبانی، گیاهان دارویی، گردشگری و... می‌تواند گام بسیار ارزنده‌ای در راستای تقویت مشارکت و حضور مردم در عرصه اقتصاد باشد.

وی اظهارکرد: علاوه‎بر این همگامی و همکاری دولت و بانک‌ها برای تسریع و تسهیل در پرداخت تسهیلات در این بخش به متقاضیان این کسب و کارها می‌تواند باعث ایجاد حرکت مطلوب در این زمینه شود.  
 
مشاغل خرد و خانگی هدف مفیدی برای اشتغال پایدار هستند

در این باره بختیار رازانی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان نیز با بیان اینکه مزیت صنایع خرد که شامل مشاغل خانگی بوده این است که با 10 میلیون تومان سرمایه‌گذاری در کمتر از یک سال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: مشاغل خرد و خانگی هدف مفیدی برای اشتغال پایدار هستند.

وی با اشاره به اینکه در صنایع کوچک با 200 تا 300 میلیون تومان یک شغل ایجاد و در صنایع بزرگ مانند صنایع پتروشیمی با دو وسه میلیارد تومان شغلی ایجاد می‌شود، گفت: درحال حاضر دغدغه دولتمردان ایجاد اشتغال بوده و این مهم جز با تولید محقق نمی‌شود و چاره‌ای جز حمایت از صنایع خرد، کوچک و متوسط  نداریم.
 
فقدان بازار برای عرضه محصولات مشاغل خانگی تهدید است

مدیر عامل شرکت شهرک‌های لرستان با اشاره به اینکه  صنایع کوچک در کنار پتانسیل‌های منطقه‌ای و خروجی طرح‌های آمایش سرزمین و منطقه‌ای باشد ایجاد می‌شود، بیان کرد: این درحالیست که صنایع خرد در همه جا قابلیت تولید دارد و خیلی از زیرساخت و مواد اولیه را نیاز ندارند.

رازانی با بیان اینکه آنچه صنایع خرد را تهدید می‌کند فقدان بازار برای عرضه محصولات مشاغل خانگی است، یادآور شد: این مهم باید مدنظر قرار گیرد چرا که اگر نتوانیم محصولات را در بازار و کنسرسیوم‌ها عرضه کنیم این اشتغال پایدار نخواهد ماند و زود از میدان به در می‌شود.

قطعا فقدان بازار برای عرضه محصولات مشاغل خانگی تهدید است و انتظار می‌رود با تشکیل تعاونی‌ها در شهر و روستا به محصولات مشاغل خانگی کمک شود و در راستای چرخش چرخ تولید مناطق مختلف کشور گام موثری برداریم.
 
استفاده از دستاوردهای نوین و به‌روز در اشتغالزایی و رفع بیکاری موثر است

در این باره گودرز امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان، با بیان اینکه مشاغل خانگی بیشتر مشاغل خرد و کوچک را شامل می‌شود و مبلغ تسهیلات آن حداقل پنج و حداکثر 20 میلیون تومان است، افزود: سهم لرستان از تسهیلات مشاغل خانگی 16 میلیارد تومان است که شش میلیارد آن توسط بانک ملی و 10 میلیارد تومان نیز بانک صادرات تسهیلات پرداخت می‌کند.   

وی با اشاره به طرح نوین الگوی مشاغل خانگی تصریح کرد: این طرح ملی بوده و جهاد دانشگاهی مجری آن است که با نیازسنجی، مشاغل را شناسایی می‌کند و براساس آن آموزش می‌دهد و سپس افراد آموزش‌دیده با تایید دستگاه‌های متولی برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می‌شوند و منجر به ایجاد شغل و کسب و کار خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان نقش جهاد دانشگاهی را در طرح نوین الگوی مشاغل خانگی بارز عنوان کرد و یادآور شد: چون مطالعات بازاریابی، نیازسنجی و آموزش بر عهده جهاد دانشگاهی است، نقش حساسی دارد و بدون تردید اگر این طرح درست اجرا شود در اشتغال خیلی مفید خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه باید از تجارب گذشته استفاده کنیم، گفت: این تجارب معایب و محاسنی داشته که باید محاسن تقویت و معایب را رفع کنیم و با استفاده از دستاوردهای نوین و به‌روز بتوانیم در اشتغالزایی و رفع بیکاری کارمان را به درستی انجام دهیم.

مشاغل خانگی اشتغالی مکمل برای افزایش تولید و درآمد است

در این باره دکتر حسین سلاحورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز یکی از راه‌های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را توسعه مشاغل کوچک و متوسط به طور عام و توسعه مشاغل خانگی به طور خاص با هدف افزایش درآمد و ثروت در جامعه دانست و با بیان اینکه  مشاغل خانگی اشتغالی مکمل برای افزایش تولید و درآمد در درون فضای مسکونی و با شرکت اعضای خانواده قابل انجام است، تصریح کرد: راه‏اندازی مشاغل خانگی از چند جهت مقرون به صرفه است، برای راه ‎ اندازی این مشاغل سرمایه کمتری نسبت به صنایع بزرگ نیاز است زیرا مکان اشتغال در منزل است و نیاز به اجاره مکان خاصی نیست و از طرف دیگر این مشاغل بازدهی بیشتری در مدت زمان کمتری دارد.

وی از عمده مشکلات مشاغل خانگی به استقبال اندک از محصولات و مشکلات بازاریابی و فروش تولیدات اشاره کرد و گفت: ایجاد مشاغل خانگی هدفمند می ‎ تواند نقش پررنگی در ایجاد اشتغال و کاهش معضل بیکاری داشته باشد.

سلاحورزی تاکید کرد: برای رسیدن به اشتغال پایدار در بخش‌های مختلف به منظور کاهش آمار بیکاری نیازمند توجه بیشتر به فعالیت‌های زودبازده و مشاغل خانگی  هستیم در عین حالی که پرداخت تسهیلات به این بخش‌ها نیز نیاز به نظارت جدی تر مسئولان دارد تا بعد از مدتی شاغل دو باره به خیل بیکاران بازنگردد .
 
این مسئول با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این دوره نسبت به قبل در بخش مشاغل خانگی مصمم‌تر است، عنوان کرد: خوشبختانه به دلیل تجربه سازمانی که جهاد دانشگاهی دارد نقش تسهیل‌گری و مداخله‌گری در سطح استان برای توسعه و گردش مشاغل خانگی را برعهده این نهاد قرار دادند.
ازآنجایی‌که اقتصاد عظیم هر منطقه را روستاییان زحمت‌کش رقم می‌زنند، پیشنهاد می‌شود مسئولان در راستای جلوگیری از مهاجرت و بیکاری نسبت به ایجاد اشتغال پایدار با درآمد خوب برای قشر روستاییان تلاش کنند.  
 
توسعه مشاغل خانگی به اقتصاد خانواده‌ها، اشتغال و تولید می‌کند

در این‌باره حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به شرایط استان یقیناً توسعه مشاغل خانگی کمک بسیار زیادی به اقتصاد خانواده‌ها، اشتغال و تولید می‌کند.

وی اضافه کرد: چون یک‌سری ظرفیت‌های کوچک در حد خانواده وجود دارد چنانچه این ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل تبدیل و مورد حمایت قرار گیرند و خانواده‌ها با کمک هم در بخش تولید و اشتغال فعال باشند قطعا به اقتصاد خانواده، اشتغال و توسعه استان کمک خواهد شد.

کاظمی با بیان اینکه خیلی از کشورهای دنیا که در صنایع و کارهای بزرگ قدم‌های مؤثر برداشتند از مشاغل خانگی شروع کردند، افزود: درچین تعاونی‌هایی برای رونق صنایع دستی تشکیل و مواد اولیه بین مردم محله و روستا توزیع می‌شد تا آنها با ظرفیت درون خانواده به تولید، اقتصاد، خانواده و اشتغال کمک کنند.
 نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در لرستان باید از ظرفیت صنایع دستی استفاده و آنها را احیا کرد، گفت: با توسعه مشاغل خانگی و استفاده از ظرفیت خانوارها می‌توان به نتیجه مطلوب رسید به عنوان مثال با دار قالی و یا  چند رأس گاو زندگی یک خانواده متحول می‌شود.

 وی با بیان اینکه در سال‌جاری برای اشتغال در مناطق روستایی و توسعه روستاها، مجلس 1.5 میلیارد دلار بودجه گذاشته و دولت در حال انجام اقدامات اجرایی آن است، یادآور شد: یقیناً  این برنامه درست، هدفمند و با نظارت و کنترل صحیح اجرا شود کمک زیادی به اشتغال و اقتصاد خانواده و مناطق روستایی خواهد شد.

در دستورالعمل اجراي قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ابلاغی به شـماره 53231 مورخ 23 خرداد 89 هدف ازاجرای قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، شناسایی و توسعه ظرفیت‌هاي کسب و کار خانگی در راستای توسعه فرصت‌هاي شغلی، ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی و اشتغال اعضاء خانوار کاهش هزینه‌هاي تولید و خدمات براي حضور فعال و مستمر در بازار رقابت، افزایش بهره‌وري سرمایه و صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی اشتغال و افزایش درآمد خانواده، ارتقاء مدیریت کسب و کار خانگی از طریق پیوند با بنگاه‌هاي بالادستی و تشکل‌هاي خوشه‌اي،اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و صنوف تسهیل مقررات مربوط به کسب و کار خانگی است که امید می‌رود با حمایت مسئولین و تلاش و مشارکت مردم این مهم به سرانجام برسد.

به گزارش ایسنا، مشاغل خانگی راهکاری مناسب برای توسعه اشتغال‌های خرد و متوسط به ویژه برای افراد بیکار دارای مهارت کافی در انجام برخی از فعالیت‌هاست که به دلیل بازار نامناسب اشتغال نمی‌توانند جذب بازار شوند و در این راستا باید متولیان امر و مسئولان اهتمام ویژه به این مهم داشته باشند تا بتواند این مشاغل پایدار بماند.

گزارش از آزیتا یوسفیان خبرنگار ایسنا منطقه لرستان
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: