• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3387-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه:

سیره علوی تجلی کمال آرزوهای بشریت و صدای عدالت است

عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: سیره علوی تجلی کمال آرزوهای بشریت، صدای عدالت و انسانیت است.

دکتر روح‌الله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: مهمترین وسیله همزبانی، ارتباط و درک زمانی ما با ائمه اطهار(ع) و به ویژه پیشوای بزرگ عالم تشیع حضرت امیرالمومنین علی‌بن ابی‌طالب(ع) شناخت و درک آگاهانه نسبت به اندیشه‌ها، آراء، سیره عملی، رفتاری و گفتاری آن بزرگوار است، سیره، سلوک و سبکی که در جهان اسلام آن روزگار تجلی پیدا کرده است و ما آن را سیره علوی می‌نامیم.

وی ادامه داد: بازخوانی، شناخت، آگاهی مناسب و مطلوب تئوریک از سیره و سلوک علوی می‌تواند نقش راهبردی ارزشمندی در ایجاد همزبانی و درک ما از مقام و نقش معصوم در حیات سیاسی، اقتصادی، سبک زندگی اجتماعی و فرهنگی ما داشته باشد و برگزاری همایش سیره علوی مقدمه و تذکره‌ای برای فهم و ایجاد چنین ارتباطی است.

این مدرس تاریخ دانشگاه رازی کرمانشاه بیان کرد: هدف اساسی از شناخت سیره علوی این است که تجلی و ترویج چنین شناختی بتواند در عینیت، عملکرد و رفتار ما در متن و بطن حیات اجتماعی و سیاسی جامعه جریان پیدا کند در غیر این صورت میان جامعه امروز ما و معصوم(ع) به عنوان الگویی شایسته از حیات طیبه ناهمزبانی ایجاد خواهد شد و درک و شناخت ما تجلی و نمود بیرونی در عینیت جامعه پیدا نخواهد کرد.

بهرامی با تاکید براینکه بدون تردید شناخت و آگاهی از سیره امیرالمومنین(ع) مقدمه‌ای مناسب برای تمسک به پیروی از این سیره است، گفت: عملیاتی شدن مولفه‌های سلوک علوی در جامعه و به ویژه در رفتار فرمانروایان، کارگزاران و سیاست‌مداران ما زمانی نمود بیرونی پیدا می‌کند که به کف آوردن مسئولیت‌ها و مناصب به هدف اصلی کارگزاران ما تبدیل نشود و پذیرش مسئولیت به تعبیر امیرالمومنین(ع) طعمه برای فرو نشاندن عطش بدست آوردن مقام، جایگاه پرستی، قدرت و ثروت نباشد.

عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه تاکید کرد: شاخص‌های سلوک علوی در حیات کارگزاران زمانی برای مردم و حیات اجتماعی جامعه ما قابل درک خواهد شد که آنان تکبر، قدرت‌طلبی، زراندوزی، منیت‌ها و اهواء شخصی و منافع حزبی- گروهی را از وجود خویش پاک گردانند و فاصله‌ها و امتیازات خود ساخته دنیوی را که والاترین آنها برای امیرالمومنین(ع) به اندازه عطسه بزی و یا پای‌افزار وصله شده‌ای ارزش نداشت با تمسک به سیره علوی درک کنند؛ دریافت مسئولیت‌ها و مناصب را عطیه خداوند و وسیله‌ای برای تعالی انسانیت و خدمت به بشریت و اجرای عدالت قرار دهند.

وی اضافه کرد: جامعه امروز و مسئولین ما متاسفانه بجای تمسک بدین سیره، تمسک به سیره و روش حکومت‌دارای انسان‌هایی را اصل قرار داده‌اند که فاصله فراوانی با سیره علوی دارد و این امر نشان‌دهنده ضعف آگاهی و درک درست از سیره علوی به وسیله کارگزاران ماست.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه سیره علوی تجلی کمال آرزوهای بشریت، صدای عدالت و انسانیت است، عنوان کرد: زمانی که ما بدرستی بر اساس چنین سیره و سلوکی عمل کنیم، ترویج و تمسک بدان و اجرای واقعی این سیره می‌تواند هر جریان و مسلکی را مجذوب کند.

بهرامی تصریح کرد: پدید آمدن جریان‌ها، فرق، مسلک عرفانی و صوفیانه نوظهور نشان‌دهنده این است که ما و جامعه بشری نتوانسته‌ایم  آن‌چنانکه شایسته و بایسته است راه و رهنمود حقایق مطلوب که بشریت به دنبال آن است را آشکار سازیم و راه حقیقی خویش را به درستی تشخیص دهیم.

وی ادامه داد: چنانچه سیره و سلوک جامعه‌ای بر مدار سیره و سلوک علوی باشد بدون تردید هر جریان بی‌مایه‌ای رنگ خواهد باخت و فرهنگ علوی، اندیشه و سبک زندگی علویان راستین راه را برای آرامش و استقرار انسان‌های تشنه عدالت، آزادگی و حقیقت پرستی هموار خواهد ساخت و در این صورت است که مارک‌ها و نشانه‌های متقلب و مزور رسوا خواهند شد و انسان‌هایی که تشنه عدالت و حقیقت هستند راه خویش را در چنین سلوک و سیره‌ای پیدا خواهند کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه به نظرم پرداختن به مباحث اساسی سیره علوی همواره به صورت تذکری برای زندگی و حیات ما و بازگشت به مسیر حقیقت و انسانیت لازم و ضروری است، تصریح کرد: رسالت این گونه همایش نیز یادآوری این تذکر است، آنچه باید در دستور کار این همایش‌ها در کنار ترویج و شناخت سیره علوی و ایجاد تذکار قرار گیرد نقد عملکرد کارگزاران و سیاستمداران ما بر اساس معیارها و شاخص‌های رفتار و سلوک سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگ و سلوک علوی است.

وی یادآور شد: چنانچه رفتار علوی به درستی شاخص، معیار و سلوک به ویژه در سبک زندگی و سیره عملی ما باشد می‌توانیم مدعی عمل به سیره علوی باشیم در این صورت باید برای آینده برنامه‌ها، مطالبات و نقد کارگزاران بر اساس شاخص سیره علوی در دستور کار قرار گیرد.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: