• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-1990-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
بی سرانجامی سناریوی سامان کاشی و سررسید تعهدات

دومینوی تعطیلی و توقف تولید در واحدهای صنعتی لرستان چون استخوانی در گلوی شهرهای این استان، جان بسیاری از این واحدها را گرفته و تعدادی از آنها را به صورت تعطیل یا نیمه تعطیل درآورده است.

برخی از این شرکت‌ها بیش از نیم قرن سابقه فعالیت داشته‌اند. کارخانه‎هایی که نام ‎هایشان بر سر زبان ‎ها بود و امروز با حداقل ظرفیت تولید به حیات خود ادامه می ‎دهند.

سامان کاشی بروجرد یکی از این واحدهاست که با وجود برگزاری جلسات متعدد به سامانی نرسیده و کلاف سردرگم مشکلات این شرکت با بانک ‎ ها، سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی و کارگران، باز شدنی نیست تا آنجا که مدیران این کارخانه علاج درمان را در تعدیل نیروهای کار خود یافتند و در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به اخراج کارگران این واحدها کردند.

در پی سیل اخراج در این شرکت، کارگران سامان کاشی در سال 94 نیز با حضور مقابل فرمانداری بروجرد و پهن کردن سفره خالی خواستار پرداخت حقوق معوقه و رسیدگی مسئولان به مشکلات صنفی خود شدند که تاکنون نیز این مشکلات ادامه دارند.

مدیران کارخانه نیز پیگیر اخذ تسهیلات 250 میلیارد ریالی از صندوق توسعه ملی شدند و مقرر شد تا 10 مرداد ماه 95 مشکل این واحد تولیدی برطرف شود اما بدهی‌های سنگین مالی این کارخانه به بانک‌ها جایی برای تضمین و اعتبار برای دریافت تسهیلات سنگین از سوی صندوق توسعه ملی به‌ منظور رفع مشکلات مالی این کارخانه نگذاشته است و تکلیف اخذ تسهیلات این واحد صنعتی مشکل‌ ‎ دار بار دیگر در روند کاغذبازی اداری معلق ماند و ظاهراً چوب‌خط این کارخانه طی سالیان متمادی در نزد بانک‌ها پرشده است.

 سامان کاشی بروجرد چند سال است که به علت بدهی‌ به بانک‌ها، تامین اجتماعی، امور مالیاتی و کارگران تعطیل شده و این در حالی است که  برای رفع مشکلات مربوط به آن جلسات متعددی برگزار شد.

حال جای سوال است که چرا با وجود پیگیری های متعدد از سوی رسانه ها، مسئولین، کارگران و ... هنوز سناریوی سامان کاشی و وعده‎هایی که برای احیای این شرکت داده شده، ساماندهی سامان کاشی به سرانجام نرسیده است!

مدیریت سامان کاشی برای رفع مشکلات همکاری نمی ‎ کنند

در این باره حمیدرضا بوالحسنی، رئیس دادگستری بروجرد با اشاره به اینکه اکنون هفت میلیارد تومان اجرائیه به عنوان مطالبات کارگران این شرکت صادر شده است، گفت: کارگران حق و حقوق خود را می ‎ خواهند و ما در این راستا آنها را متقاعد کردیم که مدیر سامان کاشی بدهی خود را در 12 قسط تقسیط کند و در صورت شروع فعالیت مجدد کارخانه، کارگران قبلی بازگشت به کار شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه مدیر عامل این شرکت هیچ تلاشی در راستای این صورت جلسه انجام ندادند، حتی ما یک میلیارد و 500 میلیون تومان جنبه کیفری برای مدیر عامل بخاطر عدم اجرای رای اداره کار در نظر گرفته ‎ ایم. چون کارگران دادخواست داده‌اند و اداره کار نیز رأی به محکومیت شرکت سامان کاشی داده، ما نیز مکلفیم از اموال کارخانه تا جایی که ممکن است برای پرداخت مطالبات کارگران، به  فروش رسانیم. در این راستا مخازن گاز را فروختیم و فعالیت 4 ژنراتور را متوقف کردیم.

لزوم تعامل بانک‌ها با واحدهای تولیدی/ مطالبات کارگران سامان کاشی پرداخت شود

علی کورانی‌فر، فرماندار بروجرد در این باره گفت: تولید و احیای ظرفیت‌های راکد استان یکی از مطالبات مردمی بوده و احیای سامان کشی بروجرد در این راستا بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید منابع مورد نیاز به کارخانه سامان کاشی تزریق شود و اکنون چون مالک کارخانه بدهکار بانکی بوده بانک‌ها نمی‌توانند به این کارخانه تسهیلات پرداخت کنند. مطالبات کارگری اکنون یکی از مشکلات کارخانه سامان کاشی است و باید برطرف شوند.

کورانی‌فر افزود: به منظور حل مشکلات در حوزه تولید بانک‌ها باید حمایت‌های بیشتری از خود نشان دهند و نحوه محاسبه سود و جرایم بدون پرداخت هزینه انجام شود.

فرماندار بروجرد تصریح کرد: چون سامانه کاشی بدهی معوق بانکی دارد بانک ‎ها نمی‌توانند به این شرکت تسهیلات دهد که یا باید خودش تزریق اعتبار کند یا مصوبه‌ای باسد که به سامان کاشی با وجود بدهی اعتبار دهد.

بدهی 20 میلیارد تومانی سامان کاشی به تامین اجتماعی

شهناز حمزه لویی مدیرکل تامین اجتماعی لرستان نیز گفت: تامین اجتماعی از سال ۸۵ تاکنون همراهی‌های لازم از سامان کاشی انجام داده است. تاکنون ۳۰۰ نفر از کارگران سامان کاشی بازنشسته شده و ۱۴۶ نفر نیز در حال دریافت بیمه بیکاری هستند. تامین اجتماعی روز و حال خوشی ندارد و ۴۲ میلیون نفر را تحت پوشش دارد و باید بتواند به آنها خدمات رسانی کند.

وی با بیان اینکه سامان کاشی بدهی 20 میلیارد تومانی به تامین اجتماعی بدهکار است، عنوان کرد: دریافت جرایم تامین اجتماعی مصوب مجلس بوده و تنها ضمانت اجرایی در وصول مطالبات تامین اجتماعی است. چندین بار بدهی ‎ های سامان کاشی را تقسیط کرده ‎ ایم اما اقدامی در جهت تسویه انجام نشده است.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان تصریح کرد: از سر سیری به سامان کاشی فشار نیاورده‌ایم بلکه این سازمان برای تامین بخشی از نیاز خود به وصول این جرائم می ‎پردازد. مطالبات ما روی زمین مانده و نیاز به وصول آنها داریم.

بدهی سامان کاشی به بانک ‎ها، تامین اجتماعی، امورمالیاتی و کارگران 67 میلیارد تومان است

محسنی، مدیرعامل شرکت سامان کاشی بروجرد نیز با اشاره به اینکه این واحد تولیدی با نیت ایجاد اشتغال از سال 68 شروع بکار کرد، گفت: این شرکت سال 70 برای خرید تجهیزآلات از ایتالیا اقدام کرد اما به علت وضعیت بعد از جنگ کشور، ارز دولتی به این واحد تعلق نگرفت و ما با سرمایه ‎ گذاری خودمان با ارز آزاد ماشین‎آلات را خریداری و شرکت را راه‎اندازی کردیم.

وی ادامه داد: در آن زمان ما از بانک سپه یک میلیارد و صد میلیون تومان تسهیلات دریافت کردیم و این بانک 30 درصد سهام مکرانی از شرکت گرفت و کارخانه شروع به کار مجدد کرد و به یک برند صادراتی تبدیل شد.

محسنی اضافه کرد: بانک سپه بعد از گذشت یک سال مدیریت سامان کاشی را به دست گرفت و تا اندازه‎ای شرکت را تعطیل کرد و ما ناچار شدیم که سهام را از این بانک بخریم و کار را با 2 میلیارد تومان شروع کردیم.

مدیر عامل شرکت سامان کاشی خاطر نشان کرد: این شرکت جمعا 40 میلیارد تومان به بانک ‎ ها بدهکار بوده و از سازمان تامین اجتماعی و امورمالیاتی نیز به ترتیب 20 میلیارد تومان و دو میلیارد و 400 میلیون تومان بدهی دارد. همچنین معوقات کارگران این شرکت نیز هفت میلیارد تومان است.

راه ‎ اندازی مجدد کارخانه نیازمند تزریق 25 میلیارد تومان/ بانک سپه هیچ گونه تعاملی با سامان کاشی ندارد

وی افزود: از سال 91 تاکنون بیش از 50 جلسه در استانداری لرستان، وزارت صنایع و وزارت کشور در خصوص وضعیت این شرکت برگزار شده و متاسفانه به علت معوقات بانکی، بانک سپه هیچ گونه تعاملی با سامان کاشی نداشته و این معوقه به همان صورت مانده است.

محسنی با اشاره به اینکه در صورت پرداخت تسهیلات 25 میلیارد تومانی به سامان کاشی، این شرکت مجدد فعال و احیا می‎شود، تصریح کرد: ما مشکلی برای بازار فروش نداریم و اگر بانک سپه با سامان کاشی همکاری کند، با تزریق 15 میلیارد تومان سرمایه در گردش و تقسیط شش تا 10 ساله مجدد بدهی‎های دیگر بانک‎ها، این واحد صنعتی شروع بکار می‎کند.

اختلاف در محاسبه بدهی سامان کاشی به بانک سپه وجود دارد

مدیر عامل شرکت سامان کاشی یادآور شد: نسبت به محاسبه سود، جرائم و بدهی ‎ های سامان کاشی به بانک سپه اعتراض داریم.

مجموع بدهی‎های سامان کاشی از بانک‎ها، سازمان تامین اجتماعی و امورمالیاتی با احتساب معوقه کارگران 70 میلیارد تومان است که مدیرعامل شرکت معتقد است با تزریق 25 میلیارد تومان تسهیلات بانکی، کارخانه احیا خواهد شد و روی پا می‎ماند!

 در صورت تقسیط تسهیلات بانکی، سامان کاشی 30 میلیارد تومان دیگر به تامین اجتماعی و امور مالیاتی و کارگران بدهکار است و از طرفی برای راه‎اندازی مجدد کارخانه به 15 میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارد. حال با صرف‎نظر از بدهی بانک‎ها به سامان کاشی، این شرکت به 45 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا بتواند بدهی ‎ های خود را صفر کند تا کارخانه فعال شود.

بدهی 25 میلیارد تومانی/ ادعای اختلاف محاسبه در بدهی‎ها صحت ندارد

گودرزی، نماینده بانک سپه در ادامه در این باره گفت: شرکت سامان کاشی از سال 74 تا امروز به بانک سپه بدهکار بوده و میزان بدهی آن تا پایان سال 95، با احتساب اصل و سود 32 میلیارد تومان است که با بخشش جرائم تعدیل به 25 میلیارد تومان در همین سال رسیده است.

وی ادامه داد: جلساتی که در وزارت کشور برگزار شد منتج به آن شد که بانک مرکزی در رابطه با تعیین میزان بدهی سامان کاشی اقدام کند و آنها تا پایان سال 95 میزان بدهی را 25 میلیارد تومان اعلام کردند.

این مسئول تصریح کرد: مدیر عامل شرکت سامان کاشی اظهار کرده که میزان بدهی این واحد صنعتی به بانک سپه با میزان محاسبه شده بانک ملی اختلاف دارد در حالیکه این ادعا صحت نداشته و در محاسبات اشتباهی رخ نداده است.

گودرزی خاطر نشان کرد: مدیر عامل سامان کاشی اظهار دارند که دو یا سه میلیارد تومان به بانک سپه طلب کار دارند در حالیکه براساس بررسی‎های صورت گرفته توسط بانک مرکزی، میزان بدهی 32 میلیارد تومان اعلام شده که با بخشش 6 درصد جرائم تاخیر این بدهی 25 میلیارد تومان است.

اظهارات مدیر عامل سامان کاشی بیانگر اشتباه در محاسبات بدهی‎های این شرکت به بانک سپه است در حالیکه مسئولین این بانک معتقد هستند اشتباهی در این محاسبات رخ نداده است.

اختلاف محاسباتی بین سامان کاشی و بانک تعیین تکلیف شود

محمدرضا صفی ‎ خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این باره گفت: سامان کاشی بر اثر عوامل مختلفی به این وضع رسیده و اگر بانک می‎تواند نسبت به احیا این شرکت اقدام کند، وارد عمل شود در غیر این صورت تعامل خود را با این واحد بیشتر کند.

وی ادامه داد: بسیاری از واحدهای صنعتی استان به مالکیت بانک درآمده و فقط یک نگهبان آنجاست و با تملک این واحدها توسط بانک، ثروت ملی از بین می ‎ رود.

صفی خانی با اشاره به اینکه از مرداد ماه سال گذشته براساس مصوبه ستاد تسهیل ملی و ستاد اقتصاد مقاومتی مستقر در وزارت کشور تقاضای توقف عملیات بانکی و عدم تملیک سامان کاشی را داشتیم، تصریح کرد: اگر 25 میلیارد تومان تسهیلات برای این شرکت محقق شود با اعتباری که سامان کاشی در بازار دارد، این کارخانه وارد چرخه تولید خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: بحث اختلاف محاسباتی بین سامان کاشی و بانک وجود دارد که باید تعیین تکلیف نهایی شود که این بدهی چقدر است.

برخی از اعتراضات نسبت به نحوه محاسبه سود و جرایم بانکی درست است

جعفر بدری، رئیس کل دادگستری لرستان نیز در این باره گفت: باید اراده جدی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی وجود داشته باشد و قابل قبول نیست که سازمان‌های مختلف مانع تولید شوند.

وی ادامه داد: نباید بخش‌های مختلف برای دریافت مطالباتشان از واحدهای تولیدی دارای مشکل اقدام به خرد کردن آنها کنند.

رئیس کل دادگستری لرستان عنوان کرد: اکنون واحدهای تولیدی به دلایل مختلفی همچون قدیمی بودن فناوری و یا مشکل مدیریتی با چالش مواجه هستنتد که باید با انجام راهکارهای مختلف شرایط را برای برطرف کردن این موانع مهیا کرد. معتقدیم برخی از اعتراضات نسبت به نحوه محاسبه سود و جرایم بانکی درست است و باید به صورت دقیق این موضوعات بررسی شوند.

این مسئول خاطرنشان کرد: کمیته‌ای تشکیل می‌شود تا بتوان به صورت دقیق موضوعات و اختلاقات مربوط به سازمان تامین اجتماعی و امور مالیاتی واحدهای تولیدی را بررسی و در مورد آنها تصمیم‌گیری کند.

مسئله مطالبات کارگری سامان کاشی تا یک ماهه آینده مرتفع شوند

بدری یادآور شد: باید بانک‌ها در صورتی که مالک واحد تولیدی شرایط را برای ادامه فعالیت نداشته باشد، هنگامی که مطالباتشان به حد مطلوبی رسید با فروش محل طرح و یا سایر املاک به صورت کامل اقدام به اخذ مطالبتشان کرده و نباید پس از افزایش بیش از حد مطالبات و جرائم اقدام به دریافت طلب خود کنند.

رئیس کل دادگستری لرستان گفت:دادستان مهلت دهند تا ماه آینده مدیر عامل سامان کاشی توافقی مسائل کارگری را حل کنند در غیر اینصورت شرکت تعیین تکلیف می‎شود.

 بنابر این گزارش مبنای محاسبات بانک برای برآورد کردن بدهی‌های موجود شرکت سامان کاشی مشخص نیست و باید اختلاف محاسباتی بین این شرکت و بانک تعیین تکلیف شود. از طرفی طاقت کارگران این واحد تولیدی طاق شده و دیگر تجویز مسکنی لحظه‌ای و برگزاری جلسه‎ای صرفِ دوره کردن مشکلات سامان کاشی کارساز نبوده و وقت آن رسیده بعد از برگزاری بیش از 50 جلسه متعدد، اقدامی اساسی در جهت رفع بدهی‎های این شرکت انجام شود.

گزارش از ساناز رباطی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: