• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2186-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک کارگر برای خرید آپارتمان در تهران به ۱۲۸ سال زمان نیاز دارد

یک مدرس دانشگاه گفت: یک کارگر برای خرید آپارتمان در تهران به ۱۲۸ سال زمان نیاز دارد.

مجید گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: مسکن نیاز طبیعی جامعه است که از حقوق طبیعی بوده و بسیاری از کشورها این حقوق را به رسمیت شناخته و قوانین مستدل و محکمی برای جلوگیری از سودجویی در این بخش دارند.

 وی ادامه داد: در ایران با وجود اینکه دولت در تامین مسکن نیازمندان بر اساس اصول سوم، سی و یکم و چهل و سوم قانون اساسی مکلف شده، اما تاکنون هیچ دولتی به وظایف قانونی خود در این بخش عمل نکرده و چه بسا به‌علت ضروری بودن این نیاز منبع سودجویی هم بوده است.

 گودرزی یادآور شد: مسکن مهر دو میلیون و ۶۰۰هزار واحد مسکونی را برنامه‌ریزی کرد و خیلی زود جای خود را به مسکن اجتماعی داد که پیشرفت آن تاکنون صفر بوده، آن‌هم با ۵۵ هزار میلیارد تومان اعتبار با کارمزد ۴درصد، حالا تصور کنید این حجم سنگین اعتبار تنها با ۲۶درصد نرخ بین بانکی وام داده شود که البته خوشبختانه این اعتبار در بانک مرکزی قفل شده است.

 این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: درآمد سالیانه دولت ۱۴ هزار و ۳۰۰میلیارد تومان است که اگر کارمزد آن کم شود، حاصل سالیانه ۱۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد برای دولت است که تقریبا جایی ثبت و حسابرسی نمی‌شود.
 
وی در ادامه گفت: در بخش کارگری اکثر صاحب‌نظران خط فقر را دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در ماه می‌دانند، پس شکل‌گیری پس‌انداز با حداقل مزد ۹۳۰هزار تومان محال است.
 
گودرزی افزود: اگر خانواده‌ای کارگری بخواهد با ۲۰درصد پس‌انداز حقوق خود، یک واحد آپارتمان ۷۰ متری با میانگین قیمت چهار میلیون و ۱۰۰هزار تومان فعلی تهران خریداری کند، این خانواده به ۲۷۸میلیون تومان وجه نقد نیاز دارد که با این فرض ما ماهیانه ۱٨۶هزار تومان پس‌انداز دارد و برای خرید این واحد مسکونی به ۱۲۸ سال زمان نیاز دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: