• جمعه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2384-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار لرستان:

کمتر از 50 هزار تن محصولات استان صادر می‎شود

استاندار لرستان گفت: کمتر از 50 هزار تن محصولات استان صادر می‎شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر سید موسی خادمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز در جلسه شورای گفت‎وگوی دولت و بخش خصوصی صادرات محصولات کشاورزی در استان را مورد تصمیم‌گیری قرار گرفت، اظهار کرد: در لرستان سه میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‎شود که از این میزان یک میلیون و 700 هزار تن در استان مصرف، 400 هزار تن تبدیل به ضایعات و 900 هزار تن مازاد مصرف داریم که البته قابلیت مصرف دارد و این سه بخش برای استان بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه  آنچه که در استان مصرف می‌شود باید به لحاظ کیفیتی مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: آنچه تبدیل به ضایعات می‌شود بخشی از هدر رفت منابع ملی است که باید آن را به حداقل برسانیم.

استاندار لرستان تصریح کرد: امروز تاکیدمان روی بخش سوم است که ما چقدر می‎توانیم از این محصولات مازاد استان را صادر کنیم و این درحالیست که از 900 هزار تن محصول مازادی که در استان وجود دارد کمتر از 50 هزار تن آن صادر می‎شود.

خادمی با اشاره به اینکه البته هر محصول مازادی قابلیت صادرات ندارد و باید مورد بررسی قرار گیرد، بیان کرد: بنا داریم سندی تحت عنوان سند توسعه صادرات کشاورزی استان طراحی و تدوین کنیم که براساس آن اقلام مهمی را که مازاد تولید دارد، یا در آینده تولید خواهد شد و قابلیت صادرات و بازار در دنیا دارند و اقتصادی هستند مشخص کنیم و بعد استراتژی‌های صادرات آن را دربیاریم و گام به گام اجرا کنیم.

نماینده عالی دولت در استان گفت: یک سری محصولات در استان نظیر حبوبات با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی  مورد توجه قرار گرفت و با توجه به اینکه لرستان یکی از استان‌های تولید حبوبات در کشور است قرار شد علاوه بر کمک‌های خوبی که به استان شده بازهم برنامه‎هایی در اتاق بازرگانی و جهاد کشاورزی تدارک دیده شده و ما نیز حمایت‌های لازم را از طریق تسهیلات لازم اشتغال روستایی و کمک‌های فنی اعتباری برای یارانه و سایر موارد در راستای توسعه این بخش انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که حبوبات لرستان با برند استان‌های دیگر به فروش می‎رسد، بیان کرد: مهم این است که صادرات کشور انجام می‎شود البته حبوبات لرستان با برند استان کرمانشاه  صادر می‎شود، مقرر شد در شورای ملی حبوبات رایزنی و اصلاح اساسنامه انجام شود تا حبوبات را با برند و نام لرستان صادر شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: