• جمعه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-2514-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

17 کارگر لرستانی قربانی حوادث کار شدند

مدیر کل پزشکی قانونی لرستان گفت: 17 کارگر لرستانی قربانی حوادث کار شدند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر حمیدرضا نظیفی اظهار کرد: در 9 ماهه امسال تعداد فوت‌شدگان حین کار در استان 17 نفر (به لحاظ جنسیتی همگی مرد) گزارش شده است.

وی ادامه داد: همچنین در 9 ماهه سال 1395، 18 نفر (ھمگی مرد) به دلیل حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند که مقایسه آماری این دو بازه زمانی نشان از کاهش 5.5 درصدی آمار فوت شدگان ناشی از حوادث کار طی 9 ماهه امسال و سال قبل دارد.

وی تصریح کرد: همچنین کل آمار فوت شدگان حوادث کاری طی سال گذشته 21 نفر گزارش شده است که همگی به لحاظ جنسیتی مرد بوده‌اند.  

مدیر کل پزشکی قانونی لرستان با اشاره به اینکه حوادث ناشی از کار در لرستان 471 مصدوم برجا گذاشته است، اظهارکرد: همچنین در 9 ماهه  امسال 471 نفر ( به لحاظ تفکیک جنسیتی شامل 456 مرد و15 زن ) به دلیل حوادث ناشی از کار صدمه دیده و در مراکز پزشکی قانونی استان مورد معاینه قرار گرفته‌اند.

نظیفی بیان کرد: بررسی‌های آماری مصدومین حوادث ناشی از کار طی 9 ماهه نخست سال قبل (1395) نیز نشان می‌دهد که از کل پرونده‌های بررسی شده سال گذشته، 523 نفر (به لحاظ تفکیک جنسیتی شامل 507 مرد و 16 زن ) به دلیل حوادث ناشی از کار دچار مصدومیت شده‌اند که خوشبختانه  این آمار نیز با کاهش 9.9 درصدی مواجه است.

عضو شورای قضایی لرستان عنوان کرد: بررسي‌هاي انجام شده در گروه آمار و انفورماتیک پزشكي قانوني استان نشان مي‌دهد كه کل آمار حادثه دیدگان حوادث کار سال گذشته 658 نفر بوده که شامل 634 مرد و 24 زن هستند.

وی یادآور شد: مطابق آمارهای موجود در حوادث کار در 9 ماهه امسال، سقوط از بلندی با هفت مورد بیشترین علت مرگ در حوادث کار را به خود اختصاص می‌دهد، پس از آن اصابت جسم سخت با چهار مورد، غرق شدگی با سه مورد، برق گرفتگی با دو مورد، سایر حوادث با یک مورد، به ترتیب بیشترین و کمترین دلایل مرگ کارگران را در برمی‌گیرند.

نظیفی تصریح کرد: بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در طی 9 ماه امسال به ترتیب شهرستان‌های بروجرد با هفت مورد، خرم‌آباد با پنج مورد،ازنا با سه مورد و الشتر با دو مورد فوتی، بیشترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند و مابقی شهرستان‌ها بدون فوتی در حوزه حوادث کاری بوده‌اند.

وی یادآور شد: با بررسی آمارهای منتشر شده در سال‌های اخیر، عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، برق گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن بوده که با رعایت نکات ایمنی به ویژه در موارد کار در مکان‌های مرتفع (مانند جوشکاری اسکلت ساختمان‌ها) می‌توان بروز این حوادث را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

مدیر کل پزشکی قانونی لرستان با بیان اینکه در مقایسه آماری امسال (1396) با سال ماقبل خوشبختانه میزان فوت شدگان و مصدومین ناشی از حوادث کار روند نزولی پیدا کرده است، عنوان کرد: ارزش نهادن به جان انسان‌ها، داشتن برنامه ایمنی در کار، رعایت استانداردها و قوانین مربوطه، آموزش و ایجاد نظام اطلاع رسانی و عبرت از حوادثی که اتفاق افتاده از مهم‌ترین راهکارها در راستای کاهش حوادث ناشی از است.

وی گفت: بی‌احتیاطی، وسایل بی‌حفاظ، وسایل معیوب، عدم استفاده از وسایل حفاظتی، فقدان اطلاعات، ازدحام و بی‌نظمی تجهیزات، لباس خطرناک، عدم آموزش، نور ناقص و تهویه نامطلوب به تربیت از مهمترین عوامل ایجاد حوادث ناشی از کار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: