• پنجشنبه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-1984-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار لرستان:

مالیات یکسان گرفته نشود/ صادرات محصولات آب‌بر به صرفه نیست

استاندار لرستان گفت: صادرات محصولات آب‌بر به صرفه نیست.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر سید موسی خادمی در آیین تجلیل از برگزیدگان کشاورزی استان اظهار کرد: کشاورزی مظهر جدال و سختی‌های انسان و خاستگاه خلاقیت‌های او بوده است.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از پیشرفت‌هایی که بشر در گذشته کسب کرده مربوط به اقداماتی است که در حوزه کشاورزی انجام داده و اگر دستاورد و کشفی داشته در این راستا بوده است.

خادمی خاطرنشان کرد: این بخش پرچالش که دارای محدودیت‌های طبیعی و مصنوعی فراوانی است همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و از جاهایی است که می‌تواند قدرت خلاقیت و ابتکار انسان را بیشتر نشان دهد.

استاندار لرستان از محدودیت‌های طبیعی این بخش به چالش آب اشاره کرد و گفت: وضعیت آب و چگونگی رفتار آن در اختیار انسان نیست و محدودیت‌های آب همیشه وجود داشته است که باید آن را مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه دانش و خلاقیت امروز مدیریت این محدودیت است، ادامه داد: در این راستا کارهایی باید انجام داد و البته اقداماتی صورت پذیرفته است.

خادمی لرستان را استانی پرآب عنوان کرد و افزود: حجم زیادی از این آب خارج شده و در دسترس استان نیست. هم‌اکنون بارندگی نیز ۶۰ درصد زیرنرمال است و محدودیت‌ها برای بخش کشاورزی جدی است.

استاندار لرستان بیان کرد: با توجه به برنامه‌هایی که در استان وجود دارد راهی جز استفاده بهتر و بهره‌‌ورتر از آب نیست و باید به سمت کشت محصولات با حجم مصرف کمتر آب پیش رویم.

وی خاطرنشان کرد: امسال تاکید بر بهره‌وری هر چه سریع‌تر از ایستگاه‌های پمپاژ به ویژه در شهرستان‌های کوهدشت و پلدختر است که برخی دهه ۸۰ ساخت آنها آغاز و هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

خادمی بیان کرد: بهره‌برداری از این ایستگاه‌ها منجر به قرار گرفتن اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری تحت فشار می‌شود و می‌توان آب را بهره‌ورتر و بهینه‌تر استفاده کرد.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه اولویت اصلی ما به نتیجه رساندن این ایستگاه‌هاست، اضافه کرد: در استان طبیعتی با شیب زیاد و بارندگی مناسب داریم که این دو می‌توانند در راستای احداث باغات شیب‌دار مورد استفاده قرار گیرند. این طرح جز اولویت‌ها بوده و برای آن اعتبار نیز اختصاص یافته است.

وی از ایجاد هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار استان خبر داد و گفت: قرار است این باغات را به ۵۰۰۰ هکتار برسانیم که در سال‌های آینده عملیاتی خواهند شد.

خادمی به موضوع آبیاری تحت فشار اشاره کرد و ادامه داد: ۸۵ درصد اعتبار مورد نیاز در این بخش را دولت پرداخت می‌کند و مابقی توسط کشاورز تامین خواهد شد. با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد این کار اقدام خوبی محسوب می‌شود.

استاندار لرستان از دیگر محدودیت‌ها به کمبود سرمایه اشاره کرد و گفت: در همه کشور این محدودیت وجود دارد و در بخش کشاورزی به دلیل سود کمتر آن جدی‌تر است؛ متاسفانه سرمایه‌گذاری در این حوزه کم بوده و بنابراین دولت و بخش خصوصی با مشکلاتی روبرو هستند.

وی با بیان اینکه سودهای بزرگتری در کشور وجود دارد که سرمایه‌گذار به طرف آن مایل می‌شود، افزود: یکی از وظایف نظام این است که از طریق اعمال نظام‌های توزیعی و مکانیسم‌های مدیریتی سودهای مختلف را در همه فعالیت‌ها به حرکت درآورد.

خادمی با بیان اینکه مالیات بخش کشاورزی دارای سود ۱۴ تا ۱۵ درصد نباید با بخشی که ۷۰ درصد سوددهی دارد برابر باشد، ادامه داد: بخش کشاورزی تضمین کننده حاکمیت ملی و بقای انسان است و نباید مالیات‌ به یک صورت از این بخش‌ها گرفته شوند.

استاندار لرستان از دیگر چالش‌های پیش روی حوزه کشاورزی به محدودیت دانش اشاره کرد و گفت: سواد پایین و عدم جذابیت‌هایی که وجود دارد از جمله این محدودیت‌ها هستند که خوشبختانه در این راستا اقدامات خوبی مانند پهنه‌بندی اراضی و حضور ناظرین کشاورزی در روستاها انجام شده و هم‌اکنون به ازای هر ۸ روستا یک ناظر فعالیت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید دانش کشاورزان را بالا ببریم، ادامه داد: اگر جایی تولید کمی داریم نشان می‌دهد که منابع در حال هدررفت هستند برای همین باید یافته‌های نوین را به بهره‌برداران این بخش منتقل کرد.

خادمی محدودیت‌های بازاریابی محصولات کشاورزی را از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد و در ادامه با اشاره به تدوین سند الگوی کشت استان گفت: با این کار ترکیب کشت آبی منطقه در حال مشخص شدن است و معین می‌شود که هر شهرستان چقدر مجاز به کاشت محصولی خاص است؛ اگر بیشتر از مقدار معین شده کشت کنند خود کشاورز باید پاسخگو باشد.

استاندار لرستان به موضوع آب مجازی نیز اشاره کرد و افزود: صادرات محصولات آب‌بری مانند هندوانه و خیار به صرفه نیست و عملا سودآوری ندارند؛ باید دقت کرد تا به سمت جاهایی که اقتصادی و پایدار است پیش رویم درغیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: