• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-686-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جنگل‌های زاگرس، ثروت ملی

استادیار پژوهش بخش تحقیقات مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان گفت: جنگل‌های زاگرس ثروت ملی هستند.

محمد مهرنیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: منطقه زاگرس یکی از 35 مرکز تنوع زیستی بحرانی شناسایی شده در جهان است.

وی اضافه کرد: رشته‌کوه زاگرس به طول 700 کیلومتر، یکی از مهم‌ترین ساختارهای توپوگرافی ایران بوده که از آذربایجان تا فارس امتداد پیدا می‌کند.

مهرنیا ادامه داد: زاگرس با گونه‌های گیاهی غنی، همراه با تنوع توپوگرافی، اکولوژیکی و فاکتورهای آب و هوایی، در زمره یکی از مراکز بزرگ تنوع زیستی شناسایی شده در ایران است که دارای ضریب غنای تنوع زیستی بالا و از مراکز مهم غنای گونه‌ای و گونه‌های انحصاری در ایران است.

استادیار پژوهش بخش تحقیقات مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان بیان کرد: در بخش میانی زاگرس، کوه‌ها مرکز غنی گونه‌ای هستند. در مراکزی که غنای گونه‌ای وجود دارد قطعا گونه‌های اندمیک بیشتری هم حضور دارند زیرا محلی جهت تکامل سریع گونه‌های جدید و موزه‌ای برای بقای تکاملی گونه‌های کهن هستند.

وی گفت: حضور گونه‌های اندمیک یعنی گیاهانی داریم که در سایر نقاط جهان وجود ندارند و شناخت و استفاده مناسب از آنها موجب ایجاد پتانسیل‌های جدید و وابستگی سایر نقاط دنیا به ما می‌شود.

مهرنیا افزود: جنگل‌های زاگرس که از شمال کردستان شروع شده و تا دشت ارژن در استان فارس ادامه می‌یابند، دارای گونه‌های جنگلی کم‌نظیری بوده و به عنوان ثروت ملی برای کشور قلمداد شده و امنیت آبی و غذایی ایران به حساب می‌آیند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: