• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-4190-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
محلات محروم‌تر از محروم

«مناطق محروم» یا «مناطق کمتر توسعه‌یافته» اصطلاحی است که در نظام سیاست‌گذاری ایران برای برخی مناطق به کار می‌رود. منطقه محروم دارای تعریف روشن قانونی نیست، اما در مجموعه‌ای از قوانین ایران از این عنوان یا عنوان‌های شبیه به آن یاد شده‌است. تعیین مناطق محروم در قوانین مختلف به عهده دولت گذاشته شده‌است.

یکی از قوانینی که ظاهراً صریحاً به این مفهوم اشاره دارد «قانون الزام دولت برای جبران عقب ماندگی‌های استان‌ها و مناطقی که شاخص‌های توسعه آن‌ها زیر شاخص میانگین کشور است» است. این قانون، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را مکلف به شناسایی «عدم تعادل بارز»، «در عرصه‌های مناطق مختلف کشور»، «در چارچوب سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های آمایش سرزمین» می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، در شهرستان بروجرد حدود ۲۲ منطقه محروم شامل ۱۱ منطقه شهری و ۱۱ منطقه روستایی شناسایی‌شده است.

مناطق محروم از بسیاری امکانات محروم هستند، مردمی در این مناطق زندگی کرده که با هزاران مشکل و کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کنند.

این مناطق از لحاظ نرخ بیکاری، آب شرب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهسازی روستاها، راه و زیرساخت‌های جاده‌ای، سرانه‌های عمران شهری و درآمد شهرداری پایین‌تر از متوسط است.

۲۲ منطقه محروم در بروجرد شناسایی شد

سرهنگ مجید سوری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد در این باره، اظها کرد: ۲۲ منطقه محروم شامل ۱۱ منطقه شهری و ۱۱ منطقه روستایی در شهرستان بروجرد شناسایی‌شده و ۲۲ گروه جهادی به این مناطق برای ارائه خدمات به محرومان اعزام می‌شوند.

وی با اشاره به آغاز گشت‌های بسیج محله محور در سطح شهر، افزود: این گشت‌ها در راستای کمک به نیروی انتظامی و برقراری امنیت و نظم بیشتر در سطح شهر برگزار می‌شود.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد تصریح کرد: ۲۲ گروه جهادی مستقر در ۲۲ منطقه هدف به مدت پنج سال و به‌منظور محرومت زدایی از این مناطق تشکیل شده است.

سوری اضافه کرد: تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه محله محور با مشارکت مردم در راستای اشتغال‌زایی، کاهش آسیب‌های در سه محله دره غریب، جان آباد و دشت لاله با مشارکت مدیران دستگاه‌های اجرایی و با هدف کاهش آسیب ‎ های اجتماعی از برنامه‌های اجراشده توسط بسیج است.

با توزیع عادلانه اعتبارات شکاف بین مناطق محروم با برخوردار پر می‌شود

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره، با بیان اینکه در نظام اسلامی حق باید دادنی باشد، افزود: براساس شاخص‌ها، معیارها، جمعیت، توسعه سرزمین، فرصت‌ها و تهدیدات باید اعتبارات عادلانه توزیع شود.

وی با بیان اینکه با توزیع عادلانه اعتبارات شکاف بین مناطق محروم با برخوردار پر می‌شود، افزود: البته معنایش برابری نیست بلکه هرجا که محروم‌تر است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: متأسفانه در برخی جاها این مسأله برعکس بوده و هر جایی‌که برخوردار است بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

گودرزی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه باید بودجه در سطح کشور عادلانه توزیع شود بایستی در استان‌ها نیز عدالت اجرا شود.

وی گفت: در سطح کشور، همه استان‌ها به نسبت جمعیت و ظرفیت خود بودجه دریافت می‌کنند.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: براساس ظرفیت شهرستان‌ها و جمعیت آنها و دیگر شاخص‌های تعریف شده باید بودجه اختصاص یابد.

نام برخی از محله‌های بروجرد زیبنده نیست

همچنین احمد گودرزیان معاون فرمانداری بروجرد در این باره اظهار کرد: محلاتی در شهرستان شناسایی شده که کمتر برخودار هستند و شهرداری باید در این محلات بیشتر ورود پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از مناطق و محله‌های بروجرد نامی دارند که چندان در شان این مناطق نیست و باید این موضوع در دستور کار قرار گیرد چراکه برخی از نام‌ها زیبنده محلات و افراد نیست.

معاون فرماندار ویژه بروجرد اضافه کرد: اسامی باید برای این محلات انتخاب شود که امنیت روانی را در پی داشته باشد.

گودرزیان بیان کرد: دستگاه‌های متولی باید برای تغییر نام در این محله‌ها تلاش کنند.

پزشکان برای راه‌اندازی مطب در محله‌های محروم تشویق شوند

محمد ابراهیم بیاتی رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: برای رفع مشکلات مردم ساکن در این مناطق باید اقداماتی صورت گیرد که در این راستا شورای شهر در نظر دارد تا برای سکونتگاه‌های غیر رسمی بروجرد با قیر اختصاص داده شده بخشی از معابر و کوچه‌های این مناطق را آسفالت کند.

وی با اشاره به تشویق پزشکان برای راه‌اندازی مطب در محله‌های محروم، افزود: محله‌ها و مناطقی در بروجرد وجود دارد که محروم از یک پزشک و داروخانه هستند، مردم این مناطق برای رسیدن به پزشک و تهیه یک دارو باید در هر زمانی راه زیادی را برای رسیدن به پزشک و داروخانه در مرکز شهر طی کنند و از داشتن یک پزشک عمومی محروم هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد تصریح کرد: شورای اسلامی شهر بروجرد این آمادگی را دارد که که برای راه‌اندازی مطب پزشک در این مناطق همکاری لازم را انجام دهد.

بیاتی اضافه کرد: وجود این همه مجتمع‌های پزشکی تنها در یک خیابان از شهرستان بروجرد معنایی ندارد که در این راستا قرار است مجوزی برای راه‌اندازی مطب از این پس تنها در یک خیابان بروجرد داده نشود تا مردم محله‌های دیگر هم بتوانند از خدمات بهداشتی و درمانی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به نام برخی از محله‌ها، بیان کرد: برخی از محله‌های بروجرد 2 اسمه هستند اما نیاز است در این مناطق نامی بسیار زیبا که در شان مردم و منطقه باشد، انتخاب شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد با اشاره به کمبود فضای مذهبی در مسکن مهر بروجرد، افزود: کمبود فضای مذهبی یکی از مهمترین مشکلات مردم ساکن این منطقه است اما در این منطقه چندین فضای آموزشی و یا فضاهای دیگری در نظر گرفته شده که وجود این همه فضا ضرورتی ندارد.

خانه‌های محله در محله‌های محروم پیشرفت خوبی داشته‌اند

همچنین گودرزی معاون شهرداری بروجرد در این باره، گفت: تاکنون هشت هزار متر جدول گذاری در مناطق حاشیه شهر بروجرد انجام شده و از 50 هزار متر مربع زیر سازی انجام شده 30 هزار متر آسفالت صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: خانه محله در این منطقه پیشرفت بسیار خوبی داشته اما متولی اصلی آن راه و شهرسازی است و شهرداری بروجرد این آمادگی را دارد که زمین‌های دیگری را برای احداث خانه محله در محله‌های دیگر در اختیار آنها قرار دهد.

بیش از 7 میلیارد ریال در مناطق محروم بروجرد هزینه شد

علی معظمی رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: هفت میلیارد و14 میلیون ریال در امور مسکن مناطق محروم و حاشیه‌ای و روستاهای شهرستان بروجرد هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: 220 مورد بابت هزینه رایگان انشعابات آب، برق و گاز به مددجویان کمیته امداد نیزاعطا شده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بروجرد بیان کرد: کمیته امداد در بخش‌های مختلف محرومیت زدایی ازمناطق حاشیه‌ای و روستاها 34 دستگاه مسکن درشهر و روستا احداث کرده است.

معظمی اضافه کرد: 49 نفرازمددجویان کمیته امداد بروجرد که مشکل اعتیاد به مواد مخدر داشتند به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی شدند که برای هر نفرمبلغ سه و نیم میلیون ریال هزینه شده است.

بروجرد مشکلات زیادی دارد که بخشی از آن‌ها به دست شورا و شهرداری حل می‌شود. باید در ارائه خدمات شهری به مناطق مستضعف نشین اولویت داده شود و کفه سنگین خدمات به سمت مناطق محروم گرفته شود.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: