• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-10384-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

افزایش کشت سیب‌زمینی و چغندرقند/ حرکت در خلاف جهت تغییر الگوی کشت


رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از افزایش سطح زیرکشت سیب‌زمینی و چغندرقند نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، عبدالرضا بازدار در جلسه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: کشاورزی در استان ما ظرفیت‌های زیادی دارد که استفاده از این‌ها به مسئولان هر بخش و همکاری کشاورزان برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه یک سری ظرفیت‌های کشاورزی مغفول مانده، تصریح کرد: چند موضوع در بخش کشاورزی می‌تواند به اقتصاد استان کمک کند که از آن جمله می‌توانیم به باغات دیم اشاره کنیم. باید برای احیای باغات بیشتر از گذشته کار کنیم و به سمت باغات مدرن برویم.

بازدار با تأکید بر ایجاد باغات گردو، بادام، پسته و... در استان افزود: اینها محصولاتی هستند که نگرانی از بابت بازار ندارند و آب کمتری مصرف می‌کنند و از همه لحاظ به صرفه هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: اتفاقاتی که در بحث گیاهان دارویی و باغات دیم افتاده، خیلی خوب است. زعفران و گل محمدی ظرفیت‌های استان هستند، همچنین حبوبات چون در کشور برجسته هستیم، می‌توانیم بیشتر کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه سطح زیرکشت سیب‌زمینی و چغندرقند نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده، گفت: اگر به همین منوال پیش برویم، راه به جایی نمی‌بریم و تا وقتی که نتوانیم اقتصاد کشاورز را بهتر کنیم، به مشکل خواهیم خورد.

بازدار با بیان اینکه اگر یک درصد از سطح زیرکشت گندم و جو به کشت زعفران اختصاص یابد، شرایط خیلی بهتر می‌شود، تصریح کرد: این یک درصد ضرری به گندم و جو نمی‌زند اما در کشت زعفران بسیار مفید خواهد بود و اگر می‌خواهیم این کشت در استان به سطح خوبی برسد باید حمایت شود و آن موقع می‌تواند در بحث اقتصادی استان مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سطح زیرکشت زعفران در استان 218 هکتار است، اضافه کرد: عمده توسعه کشت زعفران در دو سال گذشته بوده و برای تحقق این هدف باید حمایت‌های ویژه‌ای در دستور کار قرار گیرد و تنها راه نجات استان رفتن به توسعه کشت محصولات کم آب‌ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: کشت زعفران، شاخص‌ترین برنامه جهاد کشاورزی لرستان در حوزه اقتصاد مقاومتی است و در این زمینه کارهای خوبی انجام شده و به دنبال توسعه آن هستیم.

علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز از پرداخت تسهیلات به زعفران‌کاران خبر داد و اظهار کرد: یکی از اولویت‌های ما در مناطق روستایی و عشایری بحث زعفران است.

وی ادامه داد: اگر مجریان طرح‌های اقتصادی در این زمینه به ما معرفی شوند، می‌توانیم از ظرفیت اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری استفاده کنیم.

آشتاب تأکید کرد: اگر زعفران‌کاران صنایع تبدیلی ایجاد کنند و به تولید انبوه برسند، این آمادگی را داریم که به آنان تسهیلات بدهیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان افزود: این کار سبب اشتغال پایدار و تولید بیشتر می‌شود و می‌تواند به اقتصاد روستا کمک کند.

وی بیان کرد: در بخش کشاورزی آمادگی داریم که از طرح‌های مفید با ارائه تسهیلات اشتغالزایی حمایت کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: