• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-4786-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

راه‎اندازی 9 کانون حرکات اصلاح قامتی دانش‌آموزان در لرستان

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش لرستان از راه‎اندازی 9کانون حرکات حرکات اصلاحی برای جلوگیری از مشکلات قامتی دانش‌آموزان استان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، فرید بهرامی اظهار کرد: هدف از راه‎اندازی این کانون‎ها پيشگيري از شيوع ناهنجاري‎هاي اكتسابي دستگاه عصبي- عضلاني- اسكلتي، آموزش به دانش‎آموزان در رابطه با عادات و الگوهاي حركتي صحيح و ارجاع و معرفي دانش‎آموزان داراي ناهنجاري‎هاي اسكلتي به مراکز تخصصی است.

وی خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جاری 20درصد از دانش آموزان پایه‎های دوم تا دوازدهم تحت پوشش این طرح قرار می‎گیرند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش لرستان تصریح کرد: در جامعه ماشيني امروز فقر حركتي به همراه عادات حركتي نادرست در كودكان و نوجوانان، تهديدي اساسي براي تندرستي حال و آيندۀ آنها به شمار می ‎ رود و دانش آموزان را  مستعد ضعف ‎ هاي عضلاني و ناهنجاري ‎ هاي اسكلتي طي دهه ‎ هاي آينده مي ‎ كند.

بهرامی تاکید کرد: از آنجا كه عادت به كم تحركي و اتخاذ شيوه ‎ هاي نادرست حركت اعم از نشستن، ايستادن، حمل اشياء و کوله پشتی مدرسه در سنين پايين شكل مي ‎ گيرند و در طول سال ‎ هاي بعدي عمر پايدار مي ‎ مانند، ضروري است قبل از تثبيت و شكل ‎ گيري اين عادات اقدامات لازم جهت شيوه ‎ هاي صحيح حركت به مورد اجرا درآيد، زیرا تلاش ‎ هاي بعدي در جهت تغيير عادت ‎ هاي تثبيت شده بسيار مشكل و چه بسا پرهزينه خواهد بود.

وی اضافه کرد: عدم پيشگيري مناسب و به ‎ موقع از تثبيت اين عادات حركتي نامناسب از يك سو و فقر حركتي از سوي ديگر باعث بروز ضعف و ناهنجاري ‎ هايي در دستگاه استخواني، عضلاني و مفصلي افراد جامعه مي ‎ شود، كه شناسايي زمينه ‎ هاي بروز اين تغييرات نامطلوب قامتي در افراد و ارائه حركات جبراني و اصلاحي براي پيشگيري و رفع آنها، كانون توجه فعاليت كانون ‎ هاي حركات اصلاحي ساختار قامتی است.

بهرامی به ارائه آموزش ‎ های لازم به دانش آموزان و خانواده ‎ ها هم اشاره کرد و افزود: برنامه اصلاح  ساختار قامتی دانش آموزان قصد دارد با آموزش و فرهنگ ‎ سازي عادات حركتي صحيح شامل نشستن، ايستادن، راه رفتن، حمل اشياء و .... به دانش آموزان، از بروز تغييرات نامطلوب قامتي آنان جلوگيري كند و از اين طريق در راه تحقق حيات طيبه و زندگي سالم براي آينده ‎ سازان جامعه قدم بردارد.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: