• شنبه ۳۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-3490-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
پارکبان آری یا نه؟!

طرح کارت پارک الکترونیک بر اساس مصوبات شورای ترافیک، فرمانداری، شورای شهر و شهرداری بروجرد اجرا شد و در روزهای غیرتعطیل از ساعت 7 صبح تا ۲۱ ادامه دارد.

این طرح در مرحله نخست در خیابان ‎ های شهدا، بحرالعلوم، حافظ شمالی و جنوبی، بهار، آیت الله کاشانی و صفا اجرا شد.

خودروهای بدون کارت در صورت پارک در خیابان ‎ های مشمول طرح با جریمه قانونی راهنمایی و رانندگی اعمال قانون می ‎ شدند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، این طرح حالا به نیمه‌راه رسیده و شکایت‌های فراوانی را در پی داشته است پس از بررسی‌های فراوان شورای شهر به لغو قرارداد طرح پارکبانی رأی داده و این رأی به کمیسیون تلفیق ارائه داده شد و مجدداً به صحن شورا برگشت تا بررسی‌های بیشتری صورت پذیرد و درصورتی‌که با مجریان آن به توافق نرسند لغو قرارداد اجرایی ‌شود.

لغو طرح پارکبان به صلاح شهر است

فریبرز محسنی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد در این باره گفت: خیابان جزء اموال عمومی محسوب می‎شود و هر مبلغی که بابت پارک اخذ شود باید به حساب دولت واریز و درصدی که به حساب شهرداری واریز خواهد شد صرف ساخت پارکینگ شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق قرارداد پیمانکار این طرح موظف است از محل درآمد پارکبان‎ها ماهانه 30 درصد را به شهرداری پرداخت کند اما این شرکت 10 میلیون تومان پرداخت کرده است.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد تصریح کرد: وزارت کشور براساس قوانین هرگونه فروش خیابان را ممنوع کرده و هر مبلغی که تحت عنوان حق پارک از شهروندان گرفته می‌شود باید به‌حساب خزانه دولت واریز شود تا ازآنجا سر ماه 100 درصد مبلغ واریزشده به‌حساب شهرداری برای ساخت پارکینگ واریز شود.

محسنی اضافه کرد: درآمد این طرح چگونه محاسبه‌شده که سهم شهرداری بروجرد تنها 10 میلیون تومان می‌شود.

وی بیان کرد: تهیه لوازم اجرای این طرح به عهده خود پیمانکار است اما در اجرای این طرح بابت برچسب روی خودروها هزینه هایی سنگین دریافت می ‎ شود.

عضو شورای شهر بروجرد ادامه داد: برای چند لحظه توقف هزینه‎هایی گرفته می ‎ شود که وقتی مسافری وارد این شهر شود و چند لحظه توقف کند باید هزینه زیادی پرداخت کند.

محسنی با بیان اینکه لغو طرح پارکبان به صلاح شهر است، افزود: شهروندان بروجردی از اجرای این طرح در شهر ناراضی هستند.

وی خاطرنشان کرد: ابهامات زیادی در این کار وجود دارد که به نظر می‎رسد فعلا فعالیت پارکبان‎ها در بروجرد متوقف شود تا بعد از مشخص و روشن شدن موضوع بتوان برای لغو قرارداد و یا ادامه کار این شرکت تصمیم گرفت.

به سيستم کنترل فضاهاي پارک خودرو در معابر شهري و پارکينگ ‎ هاي طبقاتي، با استفاده از تکنولوژي RFID که با انگيزه حذف مراودات پولي ميان راننده و پارکبان طراحي شده است Tapco-E-Card Park گفته مي ‎ شود در حالی‎که این امر در بروجرد به شکل وجه نقدی دریافت می‎شود که این خلاف قانون است.

آموزش برخورد با مردم به پارکبان داده نشده است

علی روزبهانی عضو شورای اسلامی شهر بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: آموزش برخورد با مردم به پارکبان داده نشده است و پارکبانان برخورد صحیح با مردم را بلد نیستند.

وی تصریح کرد: اجرای این طرح کمک شایانی به بحث ترافیک کرده و در خیلی از خیابان‎ها ترافیک از حد گذشته بود که این طرح به روان کردن ترافیک کمک کرد.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد اضافه کرد: شرکت پیمانکار این طرح در بروجرد ضعیف عمل کرده و یکی از مطالبات مردم حذف پارکبان‎ها از خیابان است.

تمام جوانب کار در عقدقرارداد با پیمانکار در نظر گرفته نشده است

همچنین محمد ابراهیم بیاتی رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد در این باره، گفت: تمام مشکلات امروز پارکبان‎ها به دلیل عدم دقت لازم بوده که در ابتدا مواردی که در قرارداد بوده را پذیرفته اما امروز برای انجام آنها با مشکل مواجه شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید جوانب حقیقی و حقوقی قرارداد در نظر گرفته می‎شد تا این مشکلات به وجود نیاید.

رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد اظهار کرد: چرا با این پیمانکار قرارداد چهارساله بسته شده است در حالی‎که این چنین قراردادهایی در مدت زمان کمتری بسته شود تا در صورت بروز مشکل، لغو آن راحت‎تر باشد.

بیاتی تصریح کرد: موضوع پارکبان ‎ ها تاکنون چند بار مطرح شده که بسیاری از مردم و کاسبان از اجرای این طرح ناراضی بوده و متاسفانه قسمت‎هایی از خیابان هم اجاره داده شده که نیاز است جلساتی دیگر برگزار تا این موضوع بررسی شود.

پارکبان به سمت الکترونیکی رود

احمد گودرزیان معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه بروجرد نیز در این باره، گفت: پارکبان قرار بود به سمت الکترونیکی برود ولی متاسفانه اجرا نشد.

وی با بیان اینکه در هنگام پارک خودرو پول نقد دریافت شده که این مشکل هم باید اصلاح شود، افزود: اصلاحات باید در قرارداد لحاظ می‎شد که تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه بروجرد با اشاره به لغو یا ادامه کار پارکبان در بروجرد، تصریح کرد: در حال حاضر منتظر تصمیم شهرداری و شورای اسلامی شهر در مورد پارکبان هستیم.

اجرای طرح پارکبان در قانون جدید سازوکاری دارد که باید ملزومات آن فراهم شود و شهرداری مسئول تهیه زیرساخت‎های آن است. در این طرح باید ارتباط مستقیم مردم با پارکبان قطع شود و به صورت سیستمی و سازماندهی شده عمل شود.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: