• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-5485-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار لرستان:

در توسعه اقتصادی به محل تولید بودن روستاها توجه نشده است


استاندار لرستان گفت: در توسعه اقتصادی به محل تولید بودن روستاها توجه نشده است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر سید موسی خادمی اظهار کرد: متاسفانه وضعیت مناسبی در بحث روستاها نداریم و علی‌رغم اینکه آبادانی و توسعه آنها از اهداف و باورهای ما بود نتوانستیم کار خاصی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه همگی به این موضوع اذعان داریم و از وضع موجود ناراضی هستیم، افزود: وضعیت روستاها از قبل بهتر شده اما به لحاظ جامعه روستایی شرایط خوبی ندارند.

خادمی با بیان اینکه نظام‌های جدید را نتوانستیم متناسب با نیاز روستاها شکل دهیم، تصریح کرد: روستاها محل تولید هستند و باید در اختیار توسعه اقتصادی باشند که به این اصل توجه نشده است.

استاندار لرستان ادامه داد: در همین راستا جوان روستایی تمایلی برای ماندن در آنجا ندارد و کسی روستا را برای زندگی انتخاب نمی‌کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون شهرها نیز به روستا تبدیل شده‌اند، افزود: جنس مشکلات این دو مشابه شده و برای همین اتفاق بدتری افتاده است. باید این معضل حل و زنجیره تولید و جریان شغل در روستاها برقرار شود.

خادمی با اذعان به اینکه نظام دولتی نمی‌تواند این جریان را ایجاد کند، گفت: از طرفی نظام‌های مشاوره‌ای ایجاد کردیم و تولید فکری وجود ندارد.

استاندار لرستان به کم شدن تولید فکر و ایده اشاره کرد و افزود: گرفتن ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات اشتغال کار ساده‌ای نیست اما بد پرداخت کردن خیلی بدتر از  پرداخت نکردن است.

وی یادآور شد: نباید در طرح اشتغال روستاییان تجربه وام‌های خوداشتغالی دولت‌ گذشته تکرار شود؛ باید روی ایده‌های جدید بیشتر کار کرد.

خادمی با اشاره به توزیع استانی ۲۵ درصد این تسهیلات گفت: اگر استانی در همین مقدار بماند و خوب جذب نکند نمی‌تواند مقدار بالاتری را بگیرد برای همین در استان جهت جذب بیشتر تسهیلات باید بیشتر تلاش کرد.

استاندار لرستان به لزوم استفاده از ظرفیت بخشداران اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا نباید تنها بروکراسی اداری را توسعه داد.

وی با اشاره به معضل تضامین بانکی وام‌های روستایی تصریح کرد: بهتر است خانه‌های روستایی در رهن بانک بروند و سهم آورده از دیگر مشکلات است که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: