• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-2990-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
وقتی بمب زنگ مدرسه را نواخت...

"توجه، توجه، علامتی را که هم‌اکنون می ‎ شنوید اعلان وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی انجام خواهد شد". 
 
صدای آژیر خطر در فضا پیچید. صفوف منظم دانش ‎ آموزان بر اثر رعب و وحشت به هم ریخت. ناظم مدرسه آنها را به خونسردی و حفظ آرامش دعوت کرد ولی در آن لحظات هول ‎ انگیز چه کسی می ‎ توانست آرامش را به کودکان معصوم که تا پیش از این بارها و بارها بمباران محله و شهر و دیار خود را از نزدیک شاهد بوده ‎ اند،برگرداند، بی ‎ خبر از آنکه این بار نوبت خودشان بود. 
 
هنوز صدای آژیر قطع نشده بود که دو موشک هوا به زمین در مقابل مدرسه به زمین اصابت کرد. آسمان صاف مدرسه در دود و غبار غلیظ گم شد و سکوت مرگباری همه جا را فرا گرفت. اندکی بعد از انفجار، اشیای مختلف از کیف و کفش دانش ‎ آموزان تا دست و پای قطع شده از آسمان به زمین باریدن گرفت. 
 
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، صحنه ‎ دردناکی بود، بعضی ‎ ها زیر آوار مانده بودند و بعضی ‎ ها مجروح و ناله ‎ هاﻱ ضعیفی از دهان کوچک به خون آغشته آنها بیرون می ‎ آمد، دانش ‎ آموزانی که تا دیروز در یک کلاس و یک مدرسه کنار هم درس می ‎ خواندند و با هم بازی می ‎ کردند حالا با بدنی غرق در خون و جسمی بی ‎ جان کنار هم افتاده بودند. 
 
واقعه‎ای تلخ رخ داد که هر گاه یادش بیفتی قلبت را به درد می‌آورد. 
 
داخل محوطه از دور ناله کودکانه به گوش می ‎ رسید. یک گودال نسبتا بزرگ در کنار محوطه دبستان شهید فیاض بخش ایجاد شده بود. 
 
ساعت 12:45 روز شنبه 20 دی‌ماه سال 1365 دو فروند موشک دشمن بعثی، دو نقطه شهر بروجرد را به تلی از خاکستر و آتش مبدل کرد. 
 
یکی از نقاط مورد اصابت موشک،دو مدرسه شهید فیاض بخش و امام حسن مجتبی(ع) بود که دانش ‎ آموزان ابتدایی نوبت عصر مدرسه در بیرون و حیاط مدرسه تجمع کرده بودند. ناظم زنگ مدرسه را به صدا درآورد. عده زیادی هنوز در خارج از مدرسه به سر می ‎ بردند که یکباره صدای رادیویی که از بهشت شهدا، پیروزی ‎ های رزمندگان اسلام را پخش می ‎ کرد قطع و وضعیت قرمز اعلام شد. 
 
بر اثر این موشکباران، 68 نفر از دانش ‎ آموزان مدارس شهرستان بروجرد به شهادت رسیدند و امروز 31 سال از آن فاجعه می ‎ گذرد و آن جنایت، تنها گوشه کوچکی از جنایات صدام است. 
 
20 دی‌ماه همیشه باید در تقویم جمهوری اسلامی ایران تا ابد بماند 

شهاب روبهانی رئیس آموزش و پرورش بروجرد در این باره، اظهار کرد: خانواده‌های شهدا اعتبار نظام هستند و همه موفیت‌ها و سربلندی‌های کشور مدیون شهدا و خانواده‌های شهدا است.

وی خاطرنشان کرد: دشمن در دوران دفاع مقدس وقتی تاب مقاومت در برابر رزمندگان اسلام را نداشت ناجوانمردانه مناطق مسکونی را آماج حملات قرار داد که در این حملات 68 دانش اموز مدرسه به شهادت رسیدند که این سندی بر جنایت‌های دشمنان است.

  رئیس آموزش و پرورش بروجرد با بیان اینکه یادواره شهدای دانش آموز دوران دفاع مقدس را برای ما تداعی می‌کند و نباید از آن دوران فاصله گرفت، افزود: در 20 دی‌ماه گل‌های عزیزی در این مدرسه پرپر شدند کسانی‌که مظلومانه جان خود را فدای اسلام کردند. 
 
روزبهانی با بیان اینکه این روز سندی مبنی بر جنایت و صفاکی دشمنان اسلام است، تصریح کرد: امروز در دنیا شاهد این ناجوانمردی‌ها هستیم. 
 
وی اضافه کرد: امروز حکام سعودی در کشوری مانند یمن دست به جنایت‌هایی می‌زنند که در این حملات کودکان زیادی مظلومانه به شهادت می‌رسند.

رئیس آموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: در دوران دفاع مقدس نوجوانان و جوانان زیادی با تاسی از حضرت علی اکبر(ع) جان خود را تقدیم کردند و امروز با برگزاری این یادواره‌ها می‌توان از جان گذشتگی شهدا برای نسل جوان صحبت کرد.

روزبهانی ادامه داد: شهادت یک فیض عظیمی است که خداوند هرکس را که دوست دارد به او شهادت عطا می‌کند. این لیاقت نصیب هرکس نمی‌شود. 
 
وی اظهار کرد: جایگاه امروز همه مسئولین به واسطه خون شهداست و همه شهدا مدیون شهدا و خانواده‌های آنان هستند که وظیفه دارند به ملت خدمت کنند.

رئیس آموزش و پرورش بروجرد گفت: 20 دی‌ماه همیشه باید در تقویم جمهوری اسلامی ایران تا ابد بماند و سندی باشد برای شهادت مظلومانه دانش آموزان شهرستان بروجرد که در مدرسه به فیض شهادت رسیدند.

یادواره‌های شهدا مجلس معرفت، بصیرت و اخلاق هستند
 
حجت الاسلام علاء دولتشاهی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه ناحیه بروجرد نیز در این باره، گفت: یادواره‌های شهدا مجلس معرفت، بصیرت و اخلاق هستند و با برگزاری این یادواره‌ها فرهنگ ایثار و شهادت ترویج داده می‌شود. 
 
وی خاطرنشان کرد: در سال 1342 بود که امام خمینی(ره) پرچم آزادی را بلند و اعلام کردند که به داد اسلام برسید، ملت ایران که از حکومت ظالم و فاسد به تنگ آمده بودند در راستای پیروزی انقلاب همه تلاش خود را به کار گرفته و برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا پای جان ایستادند.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه ناحیه بروجرد تصریح کرد: حکومت سطلنتی حکومتی ظالم و خیانت کار بود که نه تنها هیچ خدمتی به ملت نمی‌کرد بلکه غارت بیت المال هم از اقدامات آن حکومت بود و سرانجام پس از سال‌ها انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام(ره) به پیروزی رسید که برای رسیدن به این پیروزی جوانان زیادی جان خود را تقدیم کردند.

  حجت الاسلام دولتشاهی اضافه کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بسیاری از کشورهای دنیا با صدام همنوا شده و این رژیم را برای پیاده کردن اهداف در ایران همراهی کردند اما ملت ایران پس از هشت سال ایستادگی در برابر دشمن به پیروزی بزرگی دست یافتند و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناامید کردند.

وی بیان کرد: امروز دشمن بعد از شکست در جنگ سخت با جنگ نرم وارد عمل شده و بر روی سرمایه‌های انسانی این کشور تلاش دارد تا برنامه‌ریزی کند اما آموزش و پرورش با در اختیار داشتن این سرمایه‌ها می‌تواند برای تربیت نسلی مومن و مخلص و در تراز انقلاب اسلامی ایران گام بردارد تا دشمن را بار دیگر در رسیدن به اهداف خود مایوس کند.

ندای مرگ بر آمریکا دانش‌آموزان را آرام کرد 

محمود روزبهانی مدیر سابق مدرسه امام حسن مجتبی(ع) بروجرد در این باره، اظهار کرد: نیاز است نام این مدرسه همان نام قبلی باشد تا هیچ گاه از یادها و خاطره‌ها پاک نشود.

وی با اشاره به روز 20 دی‌ماه سالروز حمله موشکی، افزود: چند لحظه قبل از این حادثه وقتی وارد مدرسه شدم دانش آموزان با دویدن سعی می‌کردند تا به مدرسه برسند تا مبادا بعد از مدیر وارد شوند.

مدیر سابق مدرسه امام حسن مجتبی(ع) بروجرد تصریح کرد:   دانش آموزانی در مدرسه آماده شده بودند تا به یمن پیروزی رزمندگان در کربلای 5 سرودی را برای دانش آموزان بخوانند اما درست همان لحظه انفجاری رخ داد و چند لحظه همه جا در تاریکی فرو رفت و بعد از اینکه چشمان خود را باز کردم صحنه‌هایی را دیدم که هنوز در خاطرم هستند.

روزبهانی اضافه کرد: در هر قسمت از مدرسه دانش آموزانی بودند که بی جان بر روی زمین افتاده بودند، دانش آموزانی که شاید تصوری از جنگ نداشتند اما مظلومانه به شهادت رسیدند.

وی بیان کرد: با هر سختی که بود خودم را بلند کردم و در این لحظه به ذهنم رسید که فریادهای مرگ بر آمریکای ما می‌تواند دانش‌آموزان را آرام کند برای همین شروع به شعار دادن با صدای ضعیفی کردم و بچه‌هایی که می‌توانستند با من هم‌صدا شدند. 
 
مدیر سابق مدرسه امام حسن مجتبی(ع) بروجرد گفت: با هر سختی که بود خود را به درب مدرسه رساندم و درب را باز کردم تا دانش‌آموزانی که از این قیامت جان سالم به  دربرده‌اند به خانه‌های خود بروند. همان‌جا بر روی زمین افتادم و وقتی چشم‌باز کردم متوجه شدم در بیمارستان در حال مداوا هستم . 
 
تنها عکسی از جسدهای یک اندازه و یک شکل دانش آموزان شهید این دو مدرسه که در سالن طالقانی بروجرد گرفته شده چیز دیگری باقی نمانده است. در آن دوران شهادت 68 نفر از دانش آموزان بی‌گناه مدرسه فیاض بخش و امام حسن مجتبی(ع) بروجرد نمونه‌ای از مظلومیت بود تا امروز دانش آموزان با خیالی آسوده به کسب علم و دانش بپردازند.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: