• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-7584-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

هنرمند منتقد است نه متملق


    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: متاسفانه برخی با ایجاد چارچوب‌ها و موانع بی‌دلیل پیش‍‌روی هنرمندان، جای نقد هنرمندانه را با تملق عوض کرده‌اند .

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در جلسه  هماهنگی و برنامه‌ریزی جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که با حضور اعضای گروه‌های نمایشی جنگ‌ها و جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خرم‌آباد، اظهار کرد: انقلاب ما  فرهنگی است و مهمترین پیام‌های آن در قالب آثار فرهنگی و هنری منعکس شده و می‌شود . 

وی افزود: نیاز به شادی و نشاط از فطرت انسان سرچشمه میگیرد و این فطرت در بین تمام انسان‌ها با هر دین، آیین، ملیت، نظر و دیدگاه یکسان و مشترک است و نمی‌توان با آن مقابله کرد یا آن را از انسان گرفت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، با تاکید بر اینکه تکامل انسان منوط به تکامل روح بشر است، اضافه کرد: شادی و نشاط متعلق به روح بشر است و از آنجا که روح بر جسم ارجحیت دارد پس شادی روح منجر به سلامت جسم شده و تکامل انسان و جامعه در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... منوط به تکامل روح اوست.

حنان ادامه داد: از بین بردن زمینه‌های ایجاد غم و اندوه در جامعه و تزریق روحیه شادی و نشاط در بین مردم از مهمترین وظایف شما هنرمندان است که باید با نگاه معنوی به کار خود نگریسته و بدانید که اثر شما هم در سلامت روحی و هم در سلامت جسمی جامعه مفید و موثر خواهد بود.

وی هنر را شریف‌ترین و ظریف‌ترین مقوله بشری عنوان کرد و با اشاره به اینکه تعالی بشر در گروه تعالی هنر است و هنرمند و هنر مترقی و تعالی بخش دارای شاخصه‌هایی است که یکی از آنها عالمانه بودن هنر است و این بدان معناست که هنرمند نباید فقط به خلاقیت خود اکتفا کرده و باید علم هنر را نیز از نزد استاد آن بیاموزد ، عنوان کرد:  متاسفانه برخی از هنرمندان  در استان به این موضوع توجه نداشته و علیرغم وجود مراکز تخصصی آموزش رشته‌های مختلف هنری در استان از جمله مرکز فرهنگ و هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این باره با چالش مواجه هستیم .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  لرستان، نقادانه بودن هنر را دومین شاخصه هنر مترقی و تعالی بخش دانست و اظهارکرد: لازمه ارائه هنر نقادانه و سازنده، داشتن آزادی بیان و اندیشه برای هنرمندان است که در این زمینه متاسفانه برخی با ایجاد چارچوب‌ها، موانع  و مشکلات بی‌دلیل، هنر منتقدانه را به سمت هنر متملق و مجیزگوی سوق داده‌اند.

حنان تصریح کرد: مخاطب‌شناسی درست و ارائه پیام در قالب اثر هنری، شاخصه‌های مهم دیگری هستند که هنر مترقی و تعالی بخش را از سایر گونه‌های آن جدا کرده و موجبات رشد و توسعه جامعه را فراهم می‌کند.

وی در پایان با تاکید بر تلاش برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: بنا بر فرموده پیامبر اکرم (ص) کسی که مردم را شاد می‌کند به ازای زمانی که این کار را کرده ، خداوند را تسبیح کرده، پس کار شما یک کار معنوی است و باید برای باشکوه‌تر شدن آن تلاش کنید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: