• جمعه ۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان مطرح کرد:

نماز ذکر خاص و بی‌بدیل خدا/ ضرورت خوب خواندن نماز

یک مفسر قرآن‌کریم نماز را ذکر خاص و بی‌بدیل خداوند دانست و با تاکید بر ضرورت خوب خواندن نماز، اظهارکرد: نماز وسطی،  خوب و ایده‌آل است که با خضوع و خشوع حاصل می‌شود.

مهرداد ویسکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، در خصوص نکات تفسیری آیه ۲۳۸ سوره بقره با عنوان «حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطى‌ وَ قُومُوا لِلَّهِ قانِتِين»، گفت: در این آیه بر موضوعات مواظبت بر نمازها، نماز وسطی و مصداق آن اشاره شده است.

وی افزود: مفسران قرآن‌کریم نظرات مختلفی پیرامون «َالصَّلَاةِ الْوُسْطَى» دارند این در حالی‌است که مشهور نظر مفسران قرآن در خصوص «َالصَّلَاةِ الْوُسْطَى» نماز ظهر است.

ویسکرمی با بیان این‌که اگر کسی به وجود خدا یقین پیدا کند توصیه‌های خدا را هم جدی می‌گیرد بر ضرورت حفاظت بر نمازها اشاره و عنوان کرد: در حدیثی از امام جعفر صادق(ع) آمده است که انسان در اوقات نماز محافظت کنند و هیچ کار دیگری را مقدم بر آن نگذارد.

ویسکرمی اضافه کرد: گاهی مشاهده می‌شود در فضای مجازی یک کلیپ که گوینده آن مشخص نیست بر خواص یک میوه تاکید می‌کند و همه مردم به آن توجه می‌کنند لذا زمانی‌که خدای متعال بر حفاظت بر نماز تاکید دارد همه باید آن‌را جدی بگیریم.

این مفسر قرآن‌کریم با اشاره به این‌که امام علی(ع) به مالک‌اشتر می‌فرماید: زمانی‌که به مصر رفتی بهترین اوقات را برای نماز بگذار، تصریح کرد: در حدیثی آمده است هر جلسه‌ای در قیامت مایه حسرت است مگر جلسه‌ای که ذکر محمد(ص) و آل‌محمد(ص) در آن باشد. 

ویسکرمی با بیان این‌که شان نزول آیه ۲۳۸ سوره بقره به‌دنبال عدم توجه مردم به اقامه نماز جماعت در زمان پیامبر اسلام(ص) بود، عنوان کرد: قنون به‌معنای خشوع در اطاعت است بدین معنا که انسان باید در زمانی‌که خشوع و خضوع دارد برای خدا به پا خیزد و نماز را اقامه کند.

این مفسر قرآن‌کریم در خصوص معنای واژه «وسطی» در این آیه، عنوان کرد: یکی‌از معانی واژه وسطی در زبان عربی به‌معنای خوب است بدین معنا که نماز وسطی اشاره به خوب خواندن نماز و مراقبت بر آن دارد.

وی با بیان این‌که تاکید قرآن بر خوب خواندن نماز است، اضافه کرد: منظور از خوب خواندن نماز همان نماز وسطی است که  ناب و ایده‌آل است.

ویسکرمی عنوان کرد: خدای متعال به ما دستور می‌دهد که پیاده و سواره به نماز اهمیت بدهید این در حالی‌است که در زمان جنگ کسانی‌که سواره بودن نماز خوف می‌خواندند و در جبهه رزمندگان گاهی نماز خوف می‌خواندند.

این مفسر قرآن‌کریم نماز را ذکر خاص و بی‌بدیل خدای متعال دانست و اظهارکرد: انسان باید به شکرانه تمام چیزهایی که نمی‌دانسته و خدا به او آموخته است، خدا را یاد کند و بهترین راه یاد خدا، نماز است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: