• یکشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس:

گونه‌های گیاهی بومی در معرض خطر، اهلی‌سازی شوند

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: صنایع تبدیلی گیاهان دارویی در لرستان پیگیری شوند.

دکتر محمد بیرانوندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی اولویت استان بوده و ردیف اعتباری برای آن دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: وجود کارخانجات و صنایع فرآوری گیاهان دارویی در استان از جمله ضروریات بوده که هرچه سریع‌تر باید پیگیری شود.

بیرانوندی با بیان اینکه حدود 182 هکتار از اراضی استان طی سال 95 و امسال 163 هکتار به زیرکشت گیاهان دارویی رفته است، ادامه داد: به طور مجموع طی این دو سال 345 هکتار به کشت گیاهان دارویی اختصاص یا فته است. 

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نهایتاً طی این دو سال 115 درصد تحقق اهداف در زمینه کشت گیاهان دارویی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه 40 درصد از منابع آب کشور را رویشگاه‎های زاگرس تامین می‎کنند، گفت: برای همین پوشش گیاهی منطقه ظرفیت مناسبی در راستای امنیت غذایی، تامین آب و تلطیف هوا محسوب می‎شود..

بیرانوندی به در معرض تهدید قرار گرفتن زاگرس طی چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: تغییر اقلیم، بی‌توجهی بشر و... از عوامل تخریب پوشش گیاهی منطقه محسوب می‎شوند.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه گونه‌های گیاهی بومی در معرض خطر اهلی‌سازی شوند، افزود: لرستان 25 درصد تنوع زیستی کشور را داراست، بیش از 1700 گونه گیاه در استان وجود دارد که بالغ بر 300 مورد آنها دارویی است.

بیرانوندی خاطرنشان کرد: کشت گیاهان دارویی باعث استفاده از اراضی و امکانات موجود، کمک به رشد اقتصادی منطقه و کشور، استفاده از مواد موثره گیاهان دارویی دیم در صنایع فرآوری کشور می‌شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: کشت گیاهان دارویی با توجه به شرایط منطقه می‌تواند عاملی برای جذب توریست و رونق بازار شود.

وی با بیان اینکه تنوع گیاهان دارویی در استان خیلی زیاد است، تصریح کرد: ۱۷۰۰ گونه گیاهی در لرستان وجود داشته که ۳۰۰ گونه آنها مصرف دارویی و صنعتی دارند.

بیرانوندی اظهار کرد: لرستان تنها استانی است که سال گذشته بحث گیاهان دارویی را در اقتصاد مقاومتی لحاظ کرده بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: