• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-5386-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون پژوهشی دانشگاه لرستان:

ایران در گروه کشورهای با کمبود فیزیکی آب قرار دارد

معاون پژوهشی دانشگاه لرستان گفت: ایران در گروه کشورهای با کمبود فیزیکی آب قرار دارد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر محمد فیضیان در همایش تخصصی فرسایش خاک در استان، تهدیدها و راهکارها اظهار کرد: توسعه پایدار کشاورزی الگویی از توسعه است که از زمین، آب و منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری حفاظت می‌کند.

وی اضافه کرد: این نوع کشاورزی به لحاظ زیست محیطی بدون تخریب، از نظر فنی مناسب و به جا، اقتصادی معقول و معتبر و به دید اجتماعی مقبول است.

فیضیان با اشاره به معیارهای توسعه پایدار کشاورزی بیان کرد: تأمین نیازهای غذایی اساسی نسل حاضر و آینده از نظر کیفی و کمی، ایجاد مشاغل دائمی، درآمد کافی و شرایط مناسب زندگی و کار، حفظ و ارتقای ظرفیت تولیدی منابع طبیعی پایه و تجدیدشونده و بدون ایجاد اختلال در عملکرد چرخه زیستی، کاهش آسیب‌پذیری بخش کشاورزی نسبت به عوامل طبیعی، اقتصادی و اجتماعی و کاهش تهدیدها، تجدیدها و تقویت خوداتکایی این بخش ازجمله این موارد هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه شاخص های مربوط به توسعه کشاورزی پایدار دارای دو بعد فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی است، گفت: مقابله با فقر، آموزش و پرورش، حفاظت و حمایت از سلامت مردم و انتقال فناوری سازگار با محیط زیست ازجمله ابعاد فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین بهره‌برداری پایدار از منابع آب و خاک، مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی، کشاورزی پایدار و توسعه فضاهای روستایی، حفظ تنوع ژنتیکی استفاده و بهره‌برداری صحیح از مواد شیمیایی، سمی و پساب و زباله ازجمله رویکردهای اقتصادی است.

فیضیان به چالش‌های پیش رو، موضوع بحران منابع آب را اشاره کرد و گفت: کاهش میزان بارندگی، کم شدن 49 درصدی آب‌های جاری ازجمله این موارد هستند.

معاون پژوهشی دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران ازجمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد. این بدان معناست که حتی با بالاترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت.

وی یادآور شد: در همین راستا باید در بخش‌های مختلف کشاورزی به ویژه برای حفظ ذخائر ژنتیکی سرمایه‌گذاری شود و تجربیات کشورهای پیشرو در محافظت و توسعه جنگل‌ها مدنظر قرار گیرد.

فیضیان گفت: اصلاح الگوی کشت نیز از قبیل تقویت کشت گلخانه‌ای و هیدروپونیک مدنظر قرار گیرد و سیستم‌های مختلف تحت کنترل با رعایت اصول صرفه‌جویی همانند آبیاری میکرو استفاده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: